Ak sa nezistí včas, býva smrteľná: Spoznajte varovné signály rakoviny pankreasu

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Poznáte vo svojom okolí človeka s týmto ochorením?

Rakovina pankreasu patrí medzi vážne zhubné ochorenia, ktoré vo väčšine prípadov končia najhoršie

Rakovina pankreasu patrí medzi vážne zhubné ochorenia, ktoré vo väčšine prípadov končia najhoršie. Neskoré diagnostikovanie je spôsobené najmä tým, že príznaky sa pripisujú iným ochoreniam. Miesto snahy vyliečiť hlavnú príčinu chorý stratí veľa času liečbou, ktorá nepomáha.


Pankreas, alebo aj podžalúdková žľaza, je umiestnený v zadnej časti žalúdka pred chrbticou. Produkuje šťavy, ktoré pomáhajú pri trávení a dva dôležité hormóny - inzulín a glukagón, ktoré vplývajú na hladinu glukózy v krvi. Riziko sa zvyšuje s rastúcim vekom, obezitou, cukrovkou, na základe dedičných predispozícii a ohrození sú aj fajčiari. Žiaľ, väčšina pacientov prichádza do ambulancie lekára až, keď je zle a vyhliadky na ďalší život sú v horizonte niekoľkých mesiacov. Príčinou je najmä neskorá diagnostika a skutočnosť, že rakovina pankreasu sa dokáže maskovať za menej vážne ochorenia tráviacej sústavy a chrbta. Aké príznaky neprehliadať?

Bolesť brucha

Rakovina pankreasu na seba upozorňuje aj zdanlivo nenápadnými problémami tráviaceho traktu. Zvykli sme si bolesti žalúdka, brucha, žlčníka alebo pečene podceňovať. Máme totiž dojem, že ide o bežné nepríjemnosti spojené napríklad s nevhodnou stravou. Nádor sa ohlasuje bolesťou v hornej časti brucha a v oblasti žalúdku, ktorá vystreľuje smerom k strednej časti chrbta. Ozýva sa po jedle, v polohe ležmo a dokonca aj počas spánku. Bolesť dočasne ustupuje v predklone smerom dopredu.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina pankreasu je tichý zabijak: Počet pacientov z roka na rok rastie


Nevoľnosti aj žltačka

Nádor môže tlačiť na žlčovod, v dôsledku čoho je prúdenie žlče obmedzené. Výsledkom je značný pocit nevoľnosti. Z tohto dôvodu je najbadateľnejším príznakom práve žltačka. Koža pacienta získava žltú farbu, nažlto sa sfarbia aj očné bielka a moč zostane tmavohnedý. Ešte pred tým sa objavuje celotelové svrbenie. Toto sú príznaky, ktoré rozhodne patria medzi neprehliadnuteľné!

Náhly pokles hmotnosti

V tomto prípade je funkcia pankreasu je narušená. Produkcia hormónov inzulín a glukagón, ktoré zohrávajú veľkú úlohu pri regulácii hladiny cukru v krvi, nie je optimálna. Aj z toho dôvodu je častým príznakom strata chuti do jedla a náhly úbytok hmotnosti.

Netypické vyprázdňovanie

Zbystrite pozornosť v prípade, že vaša stolica zmení frekvenciu aj konzistenciu. V prípade, že sa z ničoho nič objaví hnačková stolica, ktorá pretrváva niekoľko dní až týždňov, nie je to v poriadku. Môže sa za ňou ukrývať nielen rakovina pankreasu, ale aj iné vážne ochorenia súvisiace s orgánmi tráviacej sústavy. Ak je navyše ílovitá, svetlá a mastná s výrazným zápachom, nedochádza k rozkladu tukov v strave. Príčinou môže byť blokovanie žlčovodu nádorom v pankrease.


Mohlo by vás zaujať: Nevysvetliteľné bolesti brucha? Možno je na vine váš pankreas


Bolesti v oblasti krížov

Tie sa objavujú vtedy, ak je nádor už tak veľký, že tlačí na priľahlé nervy. Práve pre opakujúce sa bolesti v krížovej oblasti chrbta pacienti často končia na infúziách na uvoľnenie svalstva. V prípade, že pociťujete podobné ťažkosti, okrem absolvovania gastro vyšetrenia si zájdite aj k neurológovi.

Rozvoj cukrovky

Chorý pankreas stráca svoju schopnosť produkovať inzulín. U pacientov s rakovinou sa objavujú typické príznaky cukrovky - únava, malátnosť, ťažšie hojenie rán, pocit smädu a, samozrejme, aj zvýšené hladiny cukru v krvi. Ak máte diagnostikovanú začínajúcu cukrovku a našli ste sa aj v prechádzajúcich príznakoch, požiadajte o cielené vyšetrenie pankreasu CT prístrojom.


Náš tip na zaujímavé podujatie: Adam Ďurica a hostia – akustické koncerty


Na karcinóm pankreasu zomrel líder skupiny HEX Peter Dudák, inovátor Steve Jobs, zbožňovaný Patrick Swayze, Aretha Franklin, Luciano Pavarotti, Karl Lagerfeld a mnohí ďalší. Choroba nerozlišuje medzi slávnymi a obyčajnými ľuďmi. Aj napriek medicínskemu pokroku je stále veľkým strašiakom. Úmrtnosť na ochorenie totiž zvyšuje množstvo nejasných symptómov, zle nastavená liečba a hlboká lokalizácia tejto zdanlivo prehliadanej žľazy pod inými orgánmi.


Aké máte skúsenosti s rakovinou pankreasu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • Mimi 28.08.2019, 06:54

  čo sa aj občas stáva (ale prečo by práve lekár nemal mať aj právo na omyl - keď ho majú politici......túto vetu som naschvál opísala v príspevku od "jediná istota-každý raz zomrie"..pretože to môže napísať jedine debil a idiot...zatiaľ čo omyl politika nestojí nikoho život,tak omyl lekára stojí mnoho ľudí život.. a ako správny Bratislavčan sa zasa vyznamenal s úplatkom a primitívnym komentárom...brrr....

 • Silvia 27.08.2019, 13:18

  Ja som v novembri 2018 Isla s akutnymi bolestami brucha do nemocnice v Hainburgu (lebo mam rakusku poistovnu) , a tam mi po 2 hodinach vysetreni a podani infuzie s analgetikom povedali ze mam len akutnu zapchu. Po 5 hodinach som skoncila na pohotovosti v Bratislave v Nemocnici SV. Michala, kde mi okamzite diagnostikovali akutnu pankreatitidu, prijali ma na oddelenie a velmi pekne sa o mna celych 12 dni starali. Dakujem im za svoj zivot, Lebo to mohlo skoncit pre mna fatalne. Velka vdaka lekarom na Slovensku!!!!!

 • rodric camela 27.08.2019, 12:23

  Toto je potrebné prečítať každý, som tu, aby som informoval celý svet o človeku, ktorý zachránil môj vzťah, a tento veľký človek sa volá Dr. IZOYA. Skutočne pre mňa odviedol skvelú prácu tým, že priviedol späť môjho bývalého milenca, ktorý ma opustil, a sľubujem, že sa ku mne už nikdy nevráti. S týmto som si uvedomil, že rozdávanie podrobností o svete Dr. IZOYA bude pre tých, ktorí majú prelomené domovy alebo vzťahy, veľmi prospešné, aby vám pomohli vyriešiť tento zlomený vzťah alebo vaše manželstvo. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom jeho e-mailovej adresy: drizayaomosolution@gmail.com. Spojte sa s ním a uvidíte, ako sa váš problém vyrieši do 24 hodín. Špecializuje sa aj na nasledujúce záležitosti ... (1) Chcete, aby váš bývalý späť. (2) Chcete byť povýšený vo svojej kancelárii. (3) Chcete, aby vás nasledovali muži / ženy. (4) Chceš dieťa. (5) Ste podnikateľom a chcete získať zákazky (6) Chcete, aby bol váš manžel navždy váš (7) Potrebujete duchovnú pomoc. (8) Boli ste podvedení a chcete získať späť stratené peniaze. (9) Zastavte rozvod 10. Vyvolanie peňažných rituálov (11) Víťazné voľby

 • aa 26.08.2019, 21:58

  ešte rok snáď nejako potiahnem, pôjdem niekde na dovolenku, pobijem zajace a na jar už nezasejem

 • Rudea 26.08.2019, 16:01

  ľuboš, ty farizej:-(

 • Pred rokmi som mal nejasné problémy, ktorých zdrojom mohla byť aj táto zlá choroba (príbuzná na ňu zomrela veľmi rýchlo, hoci bola primárkou a manžela mala profesora na medicíne -takže nebol problém s diagnostikou a konzultáciami) Ako správny Bratislavčan som nemal problém konzultovať so zrejme najlepším špecialistom, ktorý však akurát skonštatoval, že túto diagnózu síce zatiaľ nemôže vylúčiť, ale keď to bude vedieť s istotu bude už zrejme aj tak neskoro. Našťastie to bola oblička - ale aj po viacerých vyšetreniach u známych - ktorí sa snažili - sa to ukázalo až po roku. Možno by už niekto mohol širšej verejnosti vysvetliť, že lekár nie je automechanik, ale šaman - ktorý sa síce snaží pomôcť - ba dokonca sa mu to aj často podarí - ale človeka zatiaľ nie je možné opraviť ako automobil - lebo tam je to len otázka náhradných dielov a ochoty. Samozrejme aj lekár je len zamestnanec a teda môže svoju robotu zvrzať - čo sa aj občas stáva (ale prečo by práve lekár nemal mať aj lekár právo na omyl - keď ho s úplnou samozrejmosťou využívajú politici na úkor celej spoločnosti ?) - ak však s niečím nevedia pohnuť (a je toho bohužiaľ stále dosť veľa :( tak sťažovať si možno akurát v kostole / mešite, či inej synagóge ... Na druhej strane mnohí si zdravie ničia aj sami (stačí sa postaviť na váhu, podívať do jedálníčka, či zanalyzovať aktivity (šport nemusí byť vždy len dobrý) a keď sa to zráta s inými faktormi (dedičnosť, emisie, stres, apod.) - tak je zrazu "vymaľované" :( Navyše nestačí byť len sprostý - treba mať aj šťastie ...

 • ľuboš 26.08.2019, 11:26

  Lišta: To mi je hrozne ľúto:((((

 • liša 26.08.2019, 08:21

  Žiaľ, zlá diagnostika od lekárov na sono. Môj manžel sa rok sťažoval na bolesti chrbta pod ľavou lopatkou v oblasti pankreasu. Po sone na rtg mu povedali, že tam nič nie je. Až.keď začal chudnúť a ožltol, tak ho rýchlo brali do nemocnice. Potom ho poslali do Bratislavy " vraj na operáciu", hoci vedeli, že to už je zbytočné. Tam si ho ani nevšimli, pokiaľ nedal nemenovanému lekárovi 20 000 Sk v jeho kancelárii. Po 3 mesiacoch striedavého pobytu nemocnica - dom zomrel.

1

Pridať komentár