Cestovateľský tip na víkend: Pohľad ako z rozprávky v čarovnom mestečku Hallstatt

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zvyknete chodiť na výlety aj do zahraničia?

Kúzelný rakúsky Hallstatt

Slovensko je nepochybne čarovné a lokalít, ktoré stoja za návštevu, máme neúrekom. Občas ale nezaškodí vyraziť si do cudziny a stráviť dva či tri dni v zaujímavých zahraničných mestách. Nemusí ísť pritom hneď o Paríž, Londýn či inú európsku metropolu.


Cestovanie vraj robí ľudí šťastnejšími. Okrem iného preto, lebo vďaka nemu prelomíme stereotypnú rutinu života a vyvetráme si hlavu. Čo tak prevetrať si ju práve v rakúskom Hallstatte? Verte, že jeho krása vám doslova vyrazí dych. Rakúsko ponúka veľa možností na príjemné výlety, malú dedinku pod Alpami však možno označiť za skutočný klenot. Čínskych turistov Hallstatt svojou malebnosťou a atmosférou dokonca uchvátil natoľko, že si doma postavili jeho kópiu. Zistite prečo.

Spoznajte rázovitú dedinku

Dedinka zapísaná v UNESCO sa nachádza len približne 373 km od Bratislavy, takže ju pohodlne navštívite autom za zhruba 4 hodiny. Hallstatt leží v Hornom Rakúsku a situovaný je medzi jazerom Hallstӓtter See a horami Dachstein. Práve kombinácia hôr, priezračnej vody jazera a rázovitých domčekov v kopcovitom teréne vytvára nádherný pohľad na túto dedinku. Poloha je presne to, čo sem láka turistov z celého sveta. Pôvodne bola dedina postavená za účelom ťažby soli a prvé zmienky pochádzajú už z prehistorických čias. Samotný Hallstatt je malý, má len približne osemsto obyvateľov a pár uličiek s malým námestím, napriek tomu je tu čo vidieť a obdivovať.

Začnite námestím

Spomenuli sme už krásne námestíčko Marktplatz, a práve tu je vhodné začať. Zrejme budete prekvapení náporom turistov v centre, nenechajte sa však znechutiť a vyberte sa do niektorej z romantických uličiek, kde sa dá pred davom celkom dobre ukryť. Samotné mesto prejdete približne za hodinku, rozhodne sa však nenáhlite. Sadnite si na terasu nejakej kaviarničky a kochajte sa pohľadmi na typické domčeky aj pokojnú hladinu jazera.


Mohlo by vás zaujať: Dovolenka v Poľsku: Na svoje si prídu milovníci histórie, mora aj nákupov


Očarí vás soľná baňa

Najväčšou atrakciou Hallstattu sú nepochybne soľné bane alebo jaskyne, ktoré sú najstaršími v celej Európe. Ťažba tu prebiehala už pred 7 000 rokmi. Prehliadku môžete absolvovať od apríla do konca novembra. Trvá približne 90 minút a vstup je povolený osobám starším ako 4 roky. K jaskyniam vás vyvezie buď lanovka Salzbergbahn, alebo sa k nim môžete vydať peši. Keďže sa ide úzkym chodníkom do kopca a cesta trvá približne hodinu, určitá kondícia je nevyhnutná.

Nevynechajte vyhliadkovú plošinu

Okrem prehliadky baní vás na Soľnej Hore čaká aj vyhliadková plošina. Vyhliadka svetového dedičstva (World Heritage Skywalk) sa vyníma asi 350 metrov nad Hallstattom, len 2 minúty chôdze od najvrchnejšej zastávky lanovky. Môžete z nej sledovať scenériu okolitej panenskej prírody. Na mieste odporúčame občerstviť sa lokálnymi špecialitami a nápojmi v reštaurácii

Objavte zbierku lebiek v Kaplnke sv. Michala

Netradičný zážitok ponúkne Kaplnka sv. Michala, v ktorej sa nachádza najväčšia zbierka lebiek vôbec. Je ich tu viac než 600 a vyzdobené sú rôznymi ornamentmi a maľbami, ktoré odkazujú na rodovú príslušnosť a zahŕňajú aj meno a údaje o narodení a úmrtí zosnulého. Ako sa lebky do kaplnky dostali? Hallstatt už od svojho vzniku zápasí s nedostatkom miesta, a inak tomu nie je ani na tunajšom cintoríne. Keď sa minuli hrobové miesta, domáci jednoducho vykopali pozostatky, aby uvoľnili miesto pre nových nebožtíkov.


Náš tip na zaujímavé podujatie na Slovensku: Richard Müller a hostia - Šansóny a iné piesne


Ponorte sa do romantiky na jazere

Nevychutnať si plavbu po prekrásnom jazere by bola večná škoda. Odporúčame požičať si loď pre niekoľko osôb (cena cca 20 eur za loď). Krásy okolitej prírody predsa nemusíte obdivovať len z pevniny, z loďky sa vám otvoria celkom iné pohľady a perspektívy.

Ďalšie tipy

Počas návštevy Hallstattu navštívte aj:

 • miestny cintorín
 • obidva kostoly
 • a tiež mestské múzeum, kde nájdete množstvo vykopávok z halštatskej kultúry

Mestečko má svoj pôvab v každom ročnom období a zvyčajne očarí tak, že sa sem budete chcieť opakovane vracať.


Navštívili ste už Hallstatt? Napíšte ostatným čitateľom svoje dojmy z návštevy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • Richard 02.09.2019, 11:27

  My sme tu boli minulý rok a celkom náhodne sme sa tu ocitli. Ale nelutujem. Je tu mnoho turistov z Azie a to preto, že v Číne postavili rovnake mesto ako kopiu ozajstneho Hallstatu a tak ich láka pozrieť si originál. Doporučujem navštíviť toto mestečko aj v zime.

 • Zuz 30.08.2019, 22:14

  Ano, velmi vela turistov a je to vylet tak na 5 hodin. Inak krajina je krasna

 • Nika 30.08.2019, 12:34

  Súhlasím s Petrom, veľmi veľa turistov. Ja sa tam chcem určite vrátiť, ale skôr na jeseň, kedy predpokladám, že to tam nebude také preplnené. Inak naozaj veľmi malebné mestečko, prekrásne scenérie - jedno z najkrajších miest, aké som kedy videla.

 • peter krno 29.08.2019, 15:53

  Mestečko je čarovné, avšak turistov je tak veľa, že sa nemáte pomaly kam pohnúť - o preplnených reštauráciách ani nehovorím.

 • somar z Pastekarne 29.08.2019, 11:35

  Nic moc.Petrzalka je krajsia.

1

Pridať komentár