Chrápanie, problémy s dýchaním a časté zápaly? Vinníkom môžu byť mandle

Krk

flickr.com

Mandle sa obvykle vyberajú malým deťom, no komplikácie s nimi vás môžu postihnúť prakticky kedykoľvek. Ak máte problémy s dýchaním, alebo len obyčajným chrápaním, na vine môžu byť práve mandle.

Každý človek má jednu nosovú a dve krčné mandle. Aká je ich úloha v našom tele? Sú súčasťou imunitného systému človeka. Prichádzajú do kontaktu s choroboplodnými zárodkami a baktériami a produkujú účinné látky proti nim. Sú teda akýmsi filtrom.

Ktorá mandľa je ktorá?

Nosovohltanová mandľa – nachádza sa v zadnej časti nosohltana. Najväčšmi rastie u malých detí, kvôli čomu môže sťažovať dýchanie. Jej pôsobením môže dôjsť aj k zhoršeniu sluchu, či deformáciám hrudníka kvôli nedostatočnému príjmu kyslíka. Môže byť ložiskom infekcie a spôsobovať hnisavé nádchy.

Krčné mandle – tieto dva oválne útvary sa nachádzajú na zadnej strane hltana a sú z rovnakého tkaniva ako nosovohltanová mandľa. Často sa zapaľuje hlavne v detstve. Zápal je sprevádzaný bolesťou hrdla, či horúčkami. Sú častou mechanickou prekážkou.

Mandle nie sú len oriešky

Opakované infekcie spôsobujú zväčšenie mandlí. Nosovohltanová mandľa je najaktívnejšia medzi 3. a 5. rokom života, vtedy rastie najväčšmi. Krčné mandle sú aktívne až do 10. roku života, vtedy dochádza ku komplikáciám najčastejšie. Potom dochádza k ich zmenšovaniu, hlavne v období puberty. To však neznamená, že sa s problémami nemôžete stretnúť aj neskôr.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Kedy ich dať preč?

Oba typy mandlí si môžete dať odstrániť naraz, alebo aj jednotlivo. Nosovohltanovú mandľu si môžete dať odstrániť ak:

– v noci chrápete, prípadne škrípete zubami

– hromadia a zatekajú sa vám hlieny

– dýchate cez pootvorené ústa

– často trpíte hlienovohnisavou nádchou

– pri deťoch dochádza k zlému rastu zubov, zlému skusu, chybnému držaniu tela

Odstránenie krčných mandlí zvážte v prípade:

– ak trpíte chronickým alebo častým zápalom mandlí

– častých angín

– krvácaní z mandlí

– ak boli mandle poškodené po úraze


Mohlo by vás zaujímať: Zapálené dutiny dokážu poriadne znepríjemniť deň: Viete, čo s nimi robiť?


Bolí to?

Ak sa už rozhodnete pre výber mandlí, určite sa budete zaujímať o to, či tento zákrok bolí. Niekoho áno, iného nie. Máte na výber, buď sa uspokojíte s lokálnou anestézou, alebo dáte prednosť úplnej anestéze. Pri lokálnej je možné, že budete pociťovať nepríjemné pocity, otázne je, ako znášate pohľad na pracujúceho lekára. Mnohí ľudia, ktorí vidia, čo z nich doktor vyťahuje a aké nástroje používa, trpia nevoľnosťou. V tom prípade sú lepšie zatvorené oči alebo úplná anestéza. Zobudíte sa a je po všetkom.

A ako prebieha rekonvalescencia?

Po zákroku si vás môžu nechať v nemocnici, kým sa príznaky nezmiernia. Niektorí pacienti mohli jesť už na druhý deň, iní boli celý týždeň len na mixovanej strave. Pooperačné komplikácie sú individuálna záležitosť, s liekmi sa však dajú zvládnuť. Osvedčenou je napríklad zmrzlina. Tá sa ľahko konzumuje a zmierni bolesti. Po takýchto krátkodobých bolestiach vás už ale problémy nadobro opustia.

Ak máte dlhotrvajúce problémy, ktoré sme opísali, skúste navštíviť svojho lekára. Možno vám odporučí práve výber mandlí. Nebojte sa, že to bude mať nejaké následky. Je to podobné ako pri slepom čreve – pár nepríjemných dní po zákroku, no potom si budete užívať konečne bezstarostného života bez zápalov a večne plného nosa.


Dali ste si vybrať krčné mandle? Zlepšila sa po tomto zákroku kvalita vášho života? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, David
Odporúčame