Ohováranie a klebety nie sú príjemné: Deje sa to kvôli závisti, alebo je za tým niečo viac?

Či už spomínate niekoho v jeho neprítomnosti, komentujete počiny a konania okolia, alebo rozoberáte bulvárne frky o celebritách... (Zdroj: Freepik/freepik)

Klebetiť a ohovárať by sa nemalo, to nás naučili už rodičia. Aj napriek tomu to z času na čas mnohí z nás pripustia. Či ide o maličkosť alebo životne dôležité veci, je dobré, ak sa vám darí sa tomu vyvarovať. Toto správanie je príčinou vývinu ľudstva – ohováranie je tu už stovky rokov. Prečo však venujeme toľko času a energie na rozširovanie neprávd?

Ohovára každý

Ak by ste namietali, pravdepodobne klamete. Ohováranie nám bolo ako ľudstvu dané pred stovkami rokov, a nejde o nič netradičné. Výskumy hovoria, že klebety zvyknú tvoriť až okolo 80 percent bežnej konverzácie.

Či už spomínate niekoho v jeho neprítomnosti, komentujete počiny a konania okolia, alebo rozoberáte bulvárne frky o celebritách… Áno, toto všetko sa považuje za klebetenie.

Čo sa skrýva za klebetením?

  • Žiarlivosť alebo závisť – zamysleli ste sa niekedy nad tým, že prečo vlastne ľudia ohovárajú? Vo väčšine prípadov je na vine závisť či žiarlenie. Ak vidíte niekoho, kto má niečo, po čom túžite, pocítite frustráciu, ktorá vedie k ohováraniu. Je dobré si uvedomiť, že bez tvrdej driny svoje ciele nedosiahnete. Namiesto ohovárania ľudí, ktorí už svoj úspech dosiahli, sa zamerajte na seba, a premyslite si, ako by ste vedeli dosiahnuť veci, po ktorých tak ukrutne túžite!
  • Pocity neistoty – ohováranie môže mať za príčinu aj to, že sa necítite samy sebou. Ak ste na seba príliš kritický, zvyknete svoju pozornosť upriamiť na negatíva ostatných. Svoju frustráciu z neúspechu si vybijete na nevinných klebetách, vďaka čomu sa cítite samy vo svojom tele lepšie.
  • Tvorba sociálnych väzieb – ku klebeteniu dochádza aj vtedy, ak máte potrebu vybudovať si lepšie vzťahy vo svojom okolí. Klebety totiž vo všeobecnosti pomáhajú človeku niekam zapadnúť či posilniť miesto v skupine. Ak nájdete niekoho, s kým zdieľate spoločné záujmy a zastávate rovnaké hodnoty, bude sa vám aj ľahšie ohovárať iných.

  • Pozdvihnutie vlastnej sebahodnoty – šíriť klebety pomôže aj so zvýšením sebavedomia. Vďaka tomu, že sa porovnávate s inými, viete odhadnúť, v čom vy samy potrebujete nadobudnúť zručnosti. Či už ide o charakterové vlastnosti, alebo druh správania, ohovárať druhých vám pomôže v budovaní lepšieho ja.

  • Nuda – neviete ako začať zaujímavú konverzáciu? Začnete ju pikoškou, ktorou ohovárate. Alebo sa len cítite v spoločnosti osamelo? Tiež to býva jedným z dôvodov na ohováranie. V chybách ostatných totiž hľadáte potešenie a zábavu.

  • Kamufláž vlastných chýb – je to tiež výborný spôsob, ako odvrátiť pozornosť od vlastných chýb. Netúžite poukazovať na tie svoje, tak radšej do centra pozornosti vtiahnete chyby, ktoré urobil niekto iný.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame