Čo sa stane s vaším zdravím, ak budete nosiť v práci nevhodnú obuv?

Pracovná obuv znižuje riziko poranenia

Pracovná obuv znižuje riziko poranenia (Zdroj: Freepik)

Ak pracujete v priemysle, zdravotníctve, obchode či gastronómií, váš denný počet krokov takmer určite presiahne odporúčaných 10 tisíc. Pri výkone mnohých profesií potrebujete obuv, v ktorej sa aj po niekoľkých hodinách stále budete cítiť pohodlne.

Topánky ovplyvňujú nielen výkon, bezpečnosť a dobrú náladu na pracovisku, ale aj vaše zdravie. Pozreli sme sa preto na to, aké zdravotné riziká hrozia pri dlhodobom nosení nevyhovujúcej pracovnej obuvi.

Pracovná obuv znižuje riziko poranenia

Každý typ povolania má svoje špecifiká. Zohľadnite ich pri výbere topánok. Pri práci na stavbe oceníte ochranu proti prerezaniu či prepichnutiu aj vodoodolnosť.

V laboratóriu ochranu proti rôznym druhom nebezpečných látok. V obchode či reštaurácii alebo inej práci v interiéri priedušnosť materiálov. Spoločným menovateľom bude vždy komfort pri chôdzi a výkone vašej profesie.

5 častých následkov nosenia nevhodnej pracovnej obuvi

Bolesť nôh a únava

Chôdza má vplyv na správne držanie tela. Svaly na chodidlách a nohách pracujú omnoho intenzívnejšie, ak nemajú správnu oporu v pohodlnej topánke. Po dni strávenom v zlej obuvi môžete okrem bolesti chodidiel a svalového napätia pociťovať aj zvýšenú únavu celého tela.

Otlaky a pľuzgiere

Koľko hodín denne strávite na nohách? Vaše nohy si zaslúžia dostatok miesta a pohodlie. Pracovná obuv, ktorá nesedí na nohe správne, zvyšuje riziko vzniku nepríjemných otlakov a pľuzgierov.

Puma safety pracovná obuv
Puma safety pracovná obuv (Zdroj: ganes.sk)

Dajte zdravie na prvé miesto – moderné pracovné topánky už dávno nie sú iba praktickým kúskom určeným na ochranu chodidiel. Skvelým príkladom je pracovná obuv Puma safety, ktorá na prvý pohľad pôsobí ako bežné tenisky.

Bolesti chrbtice

Bolesť chrbtice môže byť jedným z najzávažnejších a chronických problémov spojených s nosením nesprávnej pracovnej obuvi. Táto bolesť má mnoho foriem a príčin. Postihuje rôzne časti chrbtice – krčnú, hrudnú aj oblasť krížov.

Problémy s krvným obehom

Príliš tesná alebo nevhodne navrhnutá pracovná obuv môže znížiť prekrvenie nôh. Nedostatočné prekrvenie sa prejavuje najmä opuchmi alebo „mravenčením“.

Problémy s krvným obehom
Problémy s krvným obehom (Zdroj: Freepik)

Infekcie

Sú vaše topánky priedušné? V nevhodných topánkach a ponožkách z umelých materiálov často prichádza k nadmernému poteniu nôh, čo má za následok vznik infekcií či plesní.

Nepodceňujte výber pracovných topánok

Vaše nohy sú dôležitým nástrojom pre vašu prácu. Zaslúžia si ochranu, podporu a pozornosť. Vyberte si topánky, v ktorých sa budete cítiť pohodlne.

Ponuku kvalitnej pracovnej obuvi pre rôzne typy povolaní nájdete na www.ganes.sk alebo v predajni Ganes v Žiline.

Zdroj: PR článok
Odporúčame