Hladinu cholesterolu môžu ovplyvniť aj črevné baktérie: Ako je to možné?

žena drží plyšové srdce

Vysoká hladina cholesterolu ohrozuje zdravie srdca (Zdroj: Freepik/teksomolika)

Nová štúdia chcela zistiť, či majú baktérie v tráviacom trakte vplyv na hladinu cholesterolu. Vysoký cholesterol totiž predstavuje zvýšené riziko ochorení srdca. Výsledky štúdie priniesli zaujímavé zistenia, ktoré podporili významnú úlohu zdravého mikrobiómu na zdravie organizmu.

Vplyv črevných mikróbov na zdravie

Veľká rozmanitosť črevných mikróbov zjavne súvisí so zníženým výskytom srdcovocievnych ochorení. Už predošlé výskumy zistili, že žalúdočný mikrobióm ľudí trpiacich na aterosklerózu či iné choroby srdca sa odlišuje od mikrobiómu zdravých ľudí.

Vedci predpokladali, že to spôsobuje enzým IsmA, ktorý tvoria mikróby a má schopnosť rozkladať cholesterol. Ľuďom, ktorým črevné baktérie vytvárajú enzým IsmA, namerali nižší obsah cholesterolu v krvi ako u tých, ktorí tento enzým nemajú. Baktérie tvoriace tento enzým však neboli presne určené.

Štúdia bola zverejnená 2. apríla v časopise Cell, pričom článok o nej vydal aj portál Live Science. Na jej základe bolo dokázané, že práve baktérie rodu Oscillibacter dokážu rozkladať cholesterol. Ľudia, ktorí majú takýchto baktérií viac, majú nižšiu hladinu cholesterolu ako tí, ktorí ich majú menej.

Kontrola hladiny cholesterolu

Počas výskumu vedci preskúmali vzorky stolice. Zamerali sa na mikrobiálnu DNA a metabolity, čiže produkty pri metabolizovaní cholesterolu. Výsledky následne porovnali s ukazovateľmi zdravia, ako napríklad množstvom cholesterolu v krvi alebo hladinou triglyceritov.

Aby tím výskumníkov dosiahol čo najpresnejšie výsledky, použil algoritmus strojového určenia. Ten zanalyzoval vlastnosti génov na predpovedanie podoby proteínov, ktoré kódujú. Vďaka tomu prišli na to, ktoré gény pravdepodobne metabolizujú cholesterol.

Autori štúdie uviedli, že teoreticky by malo byť možné upraviť tráviaci mikrobióm tak, aby sa zlepšilo metabolizovanie cholesterolu.


Podporujete zdravie vášho črevného mikrobiómu?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame