Ochráňte hrubé črevo pred rakovinou: Vieme, ktoré potraviny si dopriať aj čomu sa vyhýbať!

To, čo jeme má výrazný vplyv aj na naše zdravie. (zdroj: GettyImages)

Rakovina hrubého čreva je celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s rakovinou. Približne 65% prípadov je spojených s rizikovými faktormi, ktoré môžeme ovplyvniť – vrátane nevhodnej stravy a výživy. Aké potraviny nám prospejú a ktoré môžu ublížiť?

Výskumníci vo Veľkej Británii skúmali stravovacie návyky a ich súvislosť s výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka u takmer 120 000 účastníkov. Výsledky ukázali, že zo 139 skúmaných potravín a látok bolo osem spojených so zvýšeným či zníženým rizikom choroby.

Biele pečivo a alkohol radšej nie

Štúdia ukázala, že vyšší príjem alkoholu a bieleho chleba bol spojený s vyšším rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Ich konzumáciu je teda vhodné obmedziť. Samozrejme to neznamená, že si ich nemôžete dopriať vôbec, ale v ideálnom prípade by nemali by byť súčasťou bežného každodenného jedálnička.

Tieto látky riziko znižujú

Výsledky však odhalili aj pozitívne účinky niektorých látok, ktoré riziko, naopak, znižujú. Je to vláknina, vápnik, horčík, fosfor, mangán a sacharidy. Tie môžete prijímať vo forme výživových doplnkov, ideálne je však prispôsobiť jedálniček tak, aby sa do vášho organizmu dostávali prirodzene. V ktorých potravinách ich nájdete?

Vláknina prospeje črevám

Vláknina je kľúčová pre dobré trávenie a nachádza sa v mnohých bežných potravinách. Vynikajúcim zdrojom sú celozrnné produkty ako celozrnný chlieb a cestoviny. Dopriať si treba aj strukoviny – šošovicu, fazuľu alebo cícer. Takisto je vhodné konzumovať aj ovocie a zeleninu – najmä jablká, hrušky, brokolicu a mrkvu.

Vápnik nájdete nielen v mliečnych výrobkoch

Vápnik, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti a zuby, nájdeme predovšetkým v mliečnych produktoch ako mlieko, jogurt a syr. Možno vás to prekvapí, no najbohatším zdrojom kalcia je mak. A s pomerne vysokým obsahom tohto minerálu sa môžu pochváliť aj niektoré druhy zeleniny ako špenát a kel.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zlá životospráva zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva: Správna prevencia vás môže ochrániť

Nezabudnite, že pre vhodné vstrebávanie tohto prvku je dôležitý aj dostatok vitamínu D. Najmä v zimných mesiacoch, keď nesvieti slnko, treba zvýšiť príjem potravín, ktoré ho obsahujú. Ide napríklad o rybí olej – ten môžete prípadne doplniť aj formou výživového doplnku.

Horčík ponúkajú semená aj minerálky

Horčík je minerál, ktorý ovplyvňuje mnohé funkcie v tele. Najlepšie zdroje horčíka sú orechy a semená, najmä mandle a tekvicové semená. Vhodné sú aj celé zrná ako pohánka a quinoa či strukoviny. A, samozrejme, nesmieme zabudnúť na horkú čokoládu, ktorá je nielen chutná, ale tiež obsahuje tento prvok. Na Slovensku tiež možno kúpiť viacero minerálnych vôd s jeho obsahom.

Fosfor sa nachádza aj v mäse

Fosfor, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a zubov, sa nachádza v mäse a rybách. Preto je vhodné do jedálnička zaradiť hovädzie či kuracie mäso a lososa. Mäso samozrejme treba upravovať šetrne, bez množstva tuku. Mliečne výrobky ako mlieko a syr sú tiež dobrým zdrojom fosforu. Tento prvok obsahujú aj orechy a semená, napríklad vlašské orechy a slnečnicové semená.

Mangán obsahujú semená aj orechy

Mangán je stopový prvok, ktorý pomáha pri mnohých biologických procesoch. Najlepšími zdrojmi sú opäť celé zrná, orechy a semená ako vlašské orechy a sezamové semená. Zelenina, napríklad špenát a sladké zemiaky, a niektoré druhy ovocia ako ananás a maliny sú tiež bohaté na mangán.

Sacharidy ako pohonná hmota

Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre naše telo. Mali by sme preto vyberať také zdroje, ktoré sú pre naše telo prínosom. Obsahuje ich ovocie a zelenina – napríklad banány, jablká a hrozno, zemiaky, kukurica či hrášok. Vhodné sú opäť celozrnné obilniny ako ovsené vločky. A netreba zabúdať, že aj strukoviny ako fazuľa a šošovica poskytujú nielen vlákninu, ale takisto sacharidy.

Zdroj: plniealnu.sk
Odporúčame