Deň bielej palice: Akcia polície a ÚNSS upozorní účastníkov cestnej premávky na chodcov s bielou palicou

biela palica

Signál bielej palice môže zachrániť život (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Deň bielej palice opätovne dá do pozornosti problematiku bezpečnosti nevidiacich a slabozrakých chodcov. Policajti budú spolu s figurantmi Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska vo štvrtok (13.10.) sledovať situáciu na 42 priechodoch pre chodcov v 37 slovenských mestách.

Cieľom akcie je upovedomiť najmä vodičov

Predseda únie, Branislav Mamojka, dodáva, že cieľom akcie je zvýšiť bezpečnosť chodcov s bielou palicou. Dodáva, že dopravno-preventívnu akciu organizujú v spolupráci s políciou.

„Cieľ 13. ročníka našej spoločnej aktivity zostáva nezmenený, upriamiť pozornosť širokej verejnosti, no najmä vodičov, na chodcov s bielou palicou, a tým zvyšovať ich bezpečnosť v cestnej premávke. Zároveň chceme upozorniť na význam bielej palice v živote človeka so zrakovým postihnutím a zvýšiť tak počet aktívnych a hrdých užívateľov tejto nesmierne dôležitej pomôcky, ktorú zatiaľ žiadna technologická novinka neprekonala,“ povedal Mamojka.

Šoférov čaká za dodržanie pravidiel malá odmena

Z policajných štatistík vyplýva, že žiadna osoba s bielou palicou nezapríčinila dopravnú nehodu. „Zodpovednosť je teda plne v rukách vodičov. Napokon, aj pravidelné výsledky Dňa bielej palice dokazujú, že je neustále dôležité pripomínať vodičom, ako správne zareagovať na chodca s bielou palicou, signalizujúceho záujem prejsť cez priechod pre chodcov,“ doplnil Tomáš Vrábel – riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.

Ak vodič signalizáciu chodca s bielou palicou odignoruje, hliadka ho v Deň bielej palice zastaví a informátor Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska mu vysvetlí správny postup. Vodičov, ktorí na signalizáciu zareagujú správne, odmenia malým darčekom – symbolickým voňavým autíčkom.

Problémom sú už aj kolobežky

Mestská polícia v Bratislave a Banskej Bystrici sa zameria na prekážky na umelých vodiacich líniách, varovných a signálnych pásoch v uliciach či obchodných centrách. Problémom pre chodcov s bielou palicou niekedy bývajú aj nevhodne zaparkované elektrické kolobežky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Koľko zálohovaných obalov sa na Slovensku doteraz vyzbieralo? Čísla sa pohybujú v miliónoch!

„Vodičov vídame zaparkovať auto na nepredvídateľných miestach na chodníkoch, v peších zónach či dokonca aj na vodiacich líniách. Mnohé prevádzky na vodiace línie umiestňujú reklamné pútače. Voči vodičom či majiteľom obchodov však nebudeme represívni, ale spolu s odborným pracovníkom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska ich upozorníme na dôležitosť týchto línií pre ľudí so zrakovým postihnutím,“ Peter Borko, vedúci Oddelenia komunikácie Mestskej polície hlavného mesta SR.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame