Nechať vyplakať alebo nie? Vedci prišli s jasnou odpoveďou na dlhoročnú dilemu

Ak je metóda praktizovaná správne, môže byť užitočná (Zdroj: Freepik/EyeEm)

Výchova detí je dosť intímnou záležitosťou pre každého rodiča. Pri tejto téme sa mnohí často stretávajú v kontroverziou a nepochopením. Veda je však na strane rodičov a nekonečné domnienky o tom, čo je správne, podrobne preskúmala. Výsledky novej štúdie definujú jednoznačnú odpoveď, či je lepšie nechať dieťa vyplakať sa, alebo nie.

Problémy so spánkom

Najčastejšou kontroverziou je spánkový tréning, ktorého hlavnou myšlienkou je nechať dieťa vyplakať počas určitej doby a až potom mu prísť na pomoc. Niektorí ľudia túto metódu odsudzujú, iné ju zasa praktizujú. Je to na konkrétnom rodičovi, ktorý sa rozhodne, čo je pre jeho dieťa správne. Neexistuje zaručene správna metóda, ktorá by sa dala uplatniť na všetky deti na svete.

V prvom rade je určite dobré spomenúť to, že tento spôsob musí byť šetrný najmä k dieťaťu – určite nie je dobré začínať zavádzať tvrdé praktiky príliš skoro. Odporúča sa začať minimálne od dovŕšených 7. mesiacov, kedy sú deti ako tak prispôsobené na osamostatnenie od objektu, ktorý predstavuje práve rodič. Ak by ste k tomuto postupu pristupovali príliš skoro, mohlo by to mať negatívne následky.

Vyplakať či nie?

Ak je spomínaná metóda praktizovaná správne, môže byť užitočná. Kým jedni nemajú problém nechať cielene plakať dieťatko aj niekoľko minút, pre iných je nepredstaviteľných aj pár desiatok sekúnd. Avšak, štúdia hovorí o tom, že krátky plač môže naozaj zlepšiť kvalitu spánku dieťaťa.

Rodičia, ktorí toto praktizovali, údajne markantne zlepšili (nielen) spánkové návyky svojich detí oproti tým deťom, ktoré rodičia tíšili po prvom „mrnkaní“. Okrem iného mali títo rodičia nielen spokojné a do ružova vyspinkané detičky, ale tiež pomohli aj sebe samým – predĺžili si nočný spánok, ktorý eliminoval chronickú únavu, depresiu či celkovo vylepšili svoje psychické zdravie.

Záver štúdie

Vedci veria, že deti táto metóda vyplakania nijak nedokáže poznačiť. Svedčí o tom aj staršia štúdia, ktorá nepotvrdila žiadne negatívne dopady na detský vývoj. Či už ste zástancom alebo odporcom tejto metódy, dbajte na svoj inštinkt, nie na reči okolia. Vy musíte najlepšie vedieť, čo je pre vás a vašu rodinu to najlepšie.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame