9 tipov, ako čo najlepšie využiť špargľu: Grilovanie, mrazenie aj varenie – toto s ňou však nikdy nerobte!

Špargľa

Zelená špargľa sa pestuje na svetle a typickú zelenú farbu má vďaka slnečným lúčom (Zdroj: Unsplash/Art Rachen)

Špargľa je v rastlinnom svete v mnohých ohľadoch jedinečná rastlinka. Každý „oštep“ totiž vyčnieva zo zeme samostatne, pod povrchom sa spája s koreňovým systémom podobným korune. Korene špargle budú aj po zbere opakovane „vystreľovať“ ďalšie chrumkavé špargľové oštepy — za ideálnych podmienok dokonca celé roky! Ako si túto zdravú farebnú delikatesu vychnutnať čo najviac?

Nakupujte počas sezóny

Hovorí sa, že májová bryndza je tá najlepšia. Aj špargľu v súčasnosti kúpite celoročne, no nebude slovenská a ani taká chutná ako práve teraz na jar. Naša špargľa má sezónu spravidla od polovice apríla do konca júna. Práve teraz má najvyšší obsah vitamínov a živín! Pokiaľ si ju chcete vychutnať skutočne čerstvú a chrumkavú, mimo sezóny špargľu nekupujte.

Správne ju odrežte

Pri spracovaní špargle nezabudnite drevinaté konce stoniek odrezať. Pýtate sa, kde je to správne miesto? Vezmite „oštep“ do ruky a prehnite ho. Na mieste, kde stonka zaskočí, končí vláknitá štruktúra. Pokiaľ máte čas, môžete tiež jednotlivé oštepy, podobne ako šéfkuchári po celom svete, zospodu zoškriabať. Zbavíte sa tvrdého vonkajška a zostane vám jemné vnútro, ktoré je rovnako delikátne ako zvyšok rastliny.

Využite ju na maximum

Odrezky nemusíte vyhodiť do koša — môžete ich zmraziť a využiť v zeleninovom vývare, omáčke, alebo z nich rovno pripraviť špargľovú polievku, rozmixovanú ponorným mixérom.

Správne ju skladujte 

Aby ste špargľu mali k dispozícii vždy čerstvú, skladujte ju v suchu, mimo chladničky. Trs zbavte gumičky zo supermarketu, môže stonky pomliaždiť. „Oštepy“ potom namočte do vody. Od stonky nasiaknu vodu, vďaka čomu vydržia čerstvé aj celý týždeň.

Vyskúšajte rôzne druhy 

Existuje viac ako 300 druhov špargle. Zatiaľ čo najznámejší je zelený, existuje aj mnoho ďalších, ktoré stoja za pozornosť. Pokiaľ máte možnosť, určite vyskúšajte aj bielu či fialovú špargľu.

Špargľu blanšírujte

Skúsení kuchári radia špargľu pred ďalším spracovaním blanšírovať. Stačí, keď privediete hniec s osolenou vodou do varu a stonky niekoľko minút povaríte. Potom ich ponorte do ľadovej vody a dôkladne vysušte. Blanšírovanie chráni špargľu pred vyschnutím a mali by ste ho zvážiť, hlavne ak sa špargľu chystáte grilovať.

Blanšírovanie tiež zabráni tomu, aby sa špargľa zvonku prevarila, kým je vnútri ešte surová. Soľ zase dodá rastline chuť, ale taktiež uzamyká chlorofyl na povrchu stoniek, vďaka čomu bude špargľa vždy krásne zelená.

Z mraziaka rovno do hrnca 

Špargľu možno zmraziť v surovom stave, pred varením ju však nikdy nerozmrazujte! Obsahuje totiž až 93 % vody, takže ak z nej nechcete mať škaredú kašu, špargľu vyberte z mrazničky a rovno tepelne spracujte.

Objavte jej chuť v surovom stave 

Veľa ľudí netuší, že špargľu možno konzumovať aj surovú. Po tom, čo ju zbavíte drevinatej časti, skúste špargľu šupnúť do vášho obľúbeného zeleninového šalátu. V kombinácii s olivovým olejom a balzamikom a ďalšou zeleninou chutí vskutku skvelo.

Na toto rozhodne zabudnite!

Špargľu v mikrovlnke nevarte! Môže to znieť ako lákavý nápad, ktorý ušetrí čas, ale verte nám, keď povieme, že jednoducho nie je dobrý. Pokiaľ chcete špargľu pripraviť jednoducho, radšej ju upečte v teplovzdušnej fritéze alebo ju jednoducho naparte.

Jedávate špargľu?

Sledujte náš Facebook

Odporúčame