Exotické ovocie si dopestujete aj doma: Niektorým druhom sa darí aj na balkóne!

kivi na strome

Exotické ovocie dopestujete aj doma. Zistite, akým druhom sa u vás bude dariť (Zdroj: GettyImages)

Vedeli ste, že pri správnej starostlivosti zvládnete dopestovať citrusy, figy či kivi aj vo vašom byte, zimnej záhrade, skleníku, terase či balkóne? Pozrite sa s nami na to, ktoré druhy vám pri správnej starostlivosti urobia radosť.

Obľúbené figy

Sušené figy sú u nás populárne hlavne pred Vianocami, ale vedeli ste, že figovník možno pestovať aj v našich podmienkach? Pre podnebie strednej Európy boli vyšľachtené viaceré druhy, ktoré rodia už po dvoch rokoch a dokonca aj bez opelenia. Obľúbený je v našich podmienkach hlavne mrazuvzdorný ficus carica.

Mandľa jedine do páru

Mandľa je ďalším exotickým plodom, ktorý možno pestovať aj na Slovensku. Pri nákupe určite uprednostnite odrodu dulcis pred amarou. Zatiaľ čo plody dulcis sú sladké a jedlé, plody amary sú horkasté a obsahujú toxické látky. Myslite na to, že kvôli opeľovaniu je nutné zakúpiť si samčiu aj samičiu rastlinku. Ak žijete v chladnejších kútoch Slovenska, najistejšie bude mandľu zasadiť do veľkého kvetináča a na zimu ju ubytovať v byte.

Popínavé kivi

Kivi actinidia arguta a jej odrody sú perfektné na pestovanie aj v slovenských podmienkach. Keďže ide o popínavú rastlinu, potrebuje oporu. Na pestovanie budete potrebovať samčiu i samičiu rastlinu. Vypestovať sa vám podarí podstatne menšie plody v porovnaní s tými zo supermarketu, na kvalite a chuti im to však neuberie.


Mohlo by vás zaujať: Exotické ovocie na vašom tanieri: Vyskúšajte nové chute a potešte svoje zdravie


Smädný banánovník

V našich zemepisných šírkach možno dnes pestovať aj banánovník, najpopulárnejšími druhmi sú medzi slovenskými pestovateľmi musa basjoo a musa sapientum. Dôležité je stromček vysadiť na nepriame slnko, prihnojovať, výdatne polievať a správne zazimovať. Ak to všetko zvládnete, chutné malé banániky si budete môcť vychutnať už po dvoch-troch rokoch.

Milovník slnka granátové jablko

Vedeli ste o tom, že jedno z najstarších ovocí, granátové jablko, po dozretí doslova vybuchne ako granát, a do okolia rozpŕchne množstvo semien? V našich podmienkach možno pestovať jeho nízku formu punica granatum nana, ktorá dorastá do výšky 60 centimetrov. Nana zvládne až -5 stupňov Celzia a dobre sa jej darí v lete na balkóne, kde potrebuje svetlé, slnečné a chránené miesto.

Náročné citrusy

Na balkónoch, terasách či v zimných záhradách dopestujete aj vlastné citrusy. Väčšine sa však v slovenských podmienkach dariť nebude, preto treba v prvom rade vybrať správnu rastlinku. „Vhodné sú odrody ako citrón lunario, citrus meyer, pri mandarínkach iba rané odrody ako japonské unshiu — kawano, myiagawa, wakayama. Najrozšírenejšia z nich je odroda okitsu,“ hovorí Ivan Brošš z portálu exoticke-rastliny.sk. Ďalej vysvetľuje, že pomaranče nezvládajú bytové podmienky, vhodnejší je pre ne balkón či terasa. Z krížencov sú podľa jeho slov vynikajúce kalamondín, fortunella margarita alebo citrus myrtifolia. Plody sú vraj v zrelosti pomerne horké alebo kyslé, no môžete ich použiť na šťavy či kompóty.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame