Vďaka jedinečnej kombinácií kyselkavých chutí je chłodnik osobitou súčasťou východoeurópskej kuchyne — a teraz si ho vďaka nášmu overenému receptu môžete doma jednoducho pripraviť aj vy!
Chłodnik, chłodnik litewski či litovský studený boršč: to všetko je názov jednej a tej istej polievky, ktorá pochádza z kuchýň litovských, bieloruských a poľských materí. Ide o osviežujúci a živý pokrm, ktoré Východoeurópania obľubujú hlavne počas sparných letných dní. Pôvod chłodniku možno vystopovať do stredoveku, kedy sa v regióne rozšírila konzumácia kyslomliečnych výrobkov. V tých časoch sa mliečne polievky vyrábali z kefíru, cmaru či fermentovanej srvátky — a na tomto stredovekom odkaze „vyrástla“ aj obľúbená poľská polievka.
Chłodnik sa tradične pripravuje zo strúhanej alebo nadrobno nakrájanej cvikle s kyslou smotanou alebo jogurtom. Typická pre túto dobrotu je aj žiarivá ružová farba. Poliaci recept radi pripravujú aj z uhoriek, jarnej cibulky, kôpru, varených vajíčok, s citrónovou šťavou či jablkovým octom. Chłodnik sa štandardne podáva chladený — ideálna dobrota na horúce letné obedy!
Variácie polievky nájdete v okolí celého Baltského mora a východnej Európy. V Litve pripravujú chłodnik z mladej repy, ktorá má sladšiu a jemnejšiu chuť, v Bielorusku zase používajú ako základ repný fermentovaný kvas. V „rodnom“ Poľsku sa cviklový chłodnik spája predovšetkým s regiónom Podlasie. V inej časti krajiny zase nahrádzajú cviklu špenátom či uhorkou, čoho výsledkom je polievka známa aj ako „zielony chłodnik“. My si pripravíme ten tradičný, cviklový.
Potrebujete (na 4 porcie)
- 1 (ideálne mladá) cvikla
- 1 l vývaru
- 6 reďkoviek
- 400 ml kyslého mlieka, kefíru alebo cmaru
- 2 vajíčka uvarené natvrdo
- 2 PL jablkového octu
- citrónová šťava
- čerstvý kôpor
- soľa a čierne mleté korenie
Postup
Cviklu umyte, ošúpte a nakrájajte na kocky o veľkosti 1 cm (ak máte mladú cviklu, jej listy taktiež nakrájajte). Cviklu (spolu s listami) pridajte do vriaceho vývaru a varte 10 minút na slabom ohni.
Hrniec stiahnite z ohňa, pridajte citrónovú šťavu a jablkový ocot. Polievku nechajte úplne vychladnúť.
Následne pridajte kefír či kyslé mlieko, nasekaný čerstvý kôpor a reďkovku. Premiešajte.
Polievku dochuťte soľou a korením a pred podávaním dozdobte vajíčkom. Dobrú chuť!
Sledujte náš Facebook
Zdieľať na