Trápia vás hemoroidy, no žiada sa vám pohyb? Povieme vám, ktoré aktivity majú zelenú!

hemoroidy

S hemoroidmi môžete aj cvičiť (Zdroj: GettyImages/EyeEm)

Hemoroidy sú nielen ochorenie, za ktoré sa ľudia hanbia, ale tiež to, čo vie znepríjemniť aj bežné aktivity, ako je napríklad športovanie. Pravidelné cvičenie spolu s preventívnym opatrením môžu pomôcť zlepšiť trávenie, podporiť správne pohyby čriev a byť cestou, ako sa vyhnúť prípadným ťažkostiam. Starajte sa o svoje zdravie a vyhnite sa problémom s hemoroidmi.

Kľúčom k tomu, aby ste nezhoršili problémy s hemoroidmi nie je zavesiť šport na klinec. Aj vy ste si mysleli, že aktívny šport a nepríjemné ochorenie nejdú dokopy? Opak je pravdou. Pohyb je v tomto prípade viac než priaznivý, avšak je potrebné vybrať si ten správny.

Podporuje tráviaci systém

Cvičenie má pozitívny vplyv na množstvo procesov, vrátane udržiavania dobrého fungovania tráviaceho systému. Nielen, že udrží váš vylučovací systém pravidelný, ale tiež pomôže pri zápche, podporuje zdravie hrubého čreva a môže dokonca predchádzať niektorým závažným gastrointestinálnym ochoreniam. Pri cvičení vedúcom k prevencii hemoroidov je cieľom podporiť pravidelné vyprázdňovanie, zlepšiť obeh a posilniť svaly v oblasti panvy a dolnej časti chrbta. Najmä zvýšený prietok krvi zvyšuje prísun prospešných živín a kyslíka do postihnutej oblasti.

Týmto sa radšej vyhnite

Aktivity, ktorým je vhodné sa vyhnúť sú také, ktoré vyvíjajú tlak na citlivú oblasť slabín. Nepohodlie tak môžete cítiť pri jazde na koni či na bicykli, veslovaní a podobných formách cvičení. Vzpieranie a cvičenie s činkami najčastejšie využíva takzvaný Valsalvov manéver alebo techniku, pri ktorej sa zadržiava dych a zároveň sa vyvíja tlak na výdych. To vedie opäť k preťažovaniu oblasti hemoroidov a ich prípadnému zhoršeniu.

Problém s hemoroidmi riešte účinne. Vždy sa hneď po cvičení prezlečte do čistého a suchého oblečenia. Správna a pravidelná hygiena je totiž alfou a omegou boja proti tomuto ochoreniu.

Športy, ktoré majú zelenú

Pri zvolení tej správnej fyzickej aktivity by ste sa mali zamerať najmä na cviky, ktoré posilnia svaly zvierača a panvového dna. Výbornou pomôckou môže byť pokojný pilates alebo tiež Kegelove cviky. Tie môžete vykonávať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Ak chcete uvoľniť a zrelaxovať, vhodná je aj joga. Cvičenia, ktoré sú všeobecne považované za bezpečné a účinné pri liečbe a prevencii hemoroidov sú chôdza a podobné kardiovaskulárne cvičenia ako napríklad bežecký pás alebo eliptické strojové cvičenie. Vhodnou aktivitou a spríjemnením horúcich letných dní je aj plávanie a vodný aerobik.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR, Hemorrelax
Odporúčame