Jeseň v záhrade: Čo všetko treba stihnúť pred príchodom zimy?

Jesenné stroy

Záhradu treba pripraviť na zimu (Zdroj: Pixabay/MabelAmber)

Keď na jeseň zo záhrady pozbierame úrodu, je vhodný čas pripraviť ju na zimu a tiež na nadchádzajúcu sezónu. V našom praktickom prehľade zistíte, čo všetko treba v záhrade stihnúť v tomto období.

Presaďte alebo vysaďte nové kvety a zeleninu

Začiatok jesene predstavuje ideálny čas na presádzanie a sadenie kvetov či zeleniny. Pôda je po lete stále dostatočne zohriata, no vďaka častejším dažďom dodáva rastlinám viac vlhkosti.

Pred prvými mrazmi môžete vysadiť tulipány alebo narcisy, ktoré tak budú mať čas na to, aby sa prispôsobili prostrediu a zapustili korienky. Pravidlom je vysadiť cibuľky do dobre prekyprenej pôdy do hĺbky 2- až 3- násobne väčšej ako je jej výška. Na jeseň sa tiež sadia ruže.

Zasadiť sa dá aj niekoľko druhov zeleniny, napríklad mrkva, reďkovka, listový petržlen, kaleráb, cesnak, špenát, petržlen a kôpor.

Postarajte sa o trávnik

Trávniku v zime neprospieva nadmerná vlhkosť, nízke teploty ani nedostatok slnečných lúčov. Na zimné mesiace ho preto môžete dobre pripraviť. Začnite odprataním popadaných listov, ktoré by ho nielen oberali o svetlo, ale tiež by v ňom zadržiavali nadbytočnú vodu. Kvôli tomu by sa na ňom neskôr vytvoril mach alebo vyschnuté miesta.

Medzi októbrom a novembrom by ste mali trávnik poslednýkrát pokosiť. Aby tráva dokázala prosperovať aj z mála slnečného svitu, nechajte ju vysokú aspoň 5 centimetrov. Na pohnojenie môžete použiť hnojivo, ktoré obsahuje menej dusíka a viac draslíka. Dusík by totiž zapríčinil rýchly rast trávy, ktorá by potom ťažšie odolávala mrazom.

Jeseň je prekvapivo ideálna na výsadbu nového trávnika. Počas tohto obdobia bude mať totiž lepší prísun vlhkosti ako na jar a preto ho nebudete musieť ani veľmi polievať. Výhodou je, že počas zimy navštevujeme záhradu menej a vďaka tomu sa nebude po trávniku toľko chodiť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Na vyvýšený záhon nie je nikdy neskoro: Vyrobte si ho z dreva krok po kroku
Hrabanie lístia
Pohrabte popadané lístie (Zdroj: Pixabay/Greenstock)

Upravte živé ploty

Kríky prestrihajte, keď začnú žltnúť a zbadáte na vetvičkách nové semená. Bez prestrihania by krík trpel nedostatkom živín, pretože by ich prijímali semená a nie korene. Rastlinu by tak mohol ľahšie napadnúť mráz. Vo všeobecnosti sa kríky strihajú na štvrtinu ich veľkosti, no záleží to od konkrétneho druhu kroviny.

V prípade živého plotu sa najskôr zbavte popadaných listov, aby tak kríky lepšie prijímali slnečný svit a čerstvý vzduch. Plot by ste mali prestrihať, aby nebol príliš hustý. Vtedy by totiž zadržiaval priveľa vlhkosti a začal by postupne hniť. Skracovať by sa mali iba listnaté živé ploty.

Prestrihajte a pohnojte ovocné stromy a kry

Keď pozbierate všetky plody, prestrihajte a pohnojte ovocné stromy a kry. Zimný rez sa vykonáva vo vegetačnom období od októbra do konca jesene. Kôstkoviny sa režú na jeseň a jadroviny stačí prestrihať až v predjarí. Rezať môžete rôznymi spôsobmi: plytkým a dlhým rezom, krátkym a hlbokým rezom, rezom na konárový kríčok alebo rezom nad púčikom. Záhradkári si často zvolia svoj vlastný strih a tvar stromčekov.

Nezabudnite pôdu v okolí stromov a kríkov skypriť a pohnojiť. Dávajte pozor, aby ste nerýľovali príliš hlboko, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu koreňov. Ovocné stromy je vhodné pohnojiť fosforečnými a draselnými hnojivami. Ideálne by sa mali každé tri až štyri roky prihnojiť aj maštaľným hnojom alebo kompostom.

Ak si chcete vysadiť jablone, hrušky, slivky, višne, čerešne či kry drobného ovocia (ríbezle, egreše), urobte tak v októbri alebo na začiatku novembra. Na stromčeky si pripravte jamu, ktorú spolovice naplníte zeminou zmiešanou s kompostom. Následne zaplňte zvyšok jamy zeminou, pričom stromčekom občas zatraste. Priestor medzi koreňmi musí byť dobre vyplnený, preto zeminu okolo stromčeka dobre udupte. Zasadený strom podoprite a doprajte mu pravidelnú zálievku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rastliny na čistenie vzduchu: S týmito prírodnými odstraňovačmi toxínov sa vám bude dýchať oveľa ľahšie!
jablká na strome
Po zbere úrody stromy prestrihajte (Zdroj: Unsplash/Arunas Naujokas)

Vyčistite zeleninové a kvetinové záhony

Záhony, na ktorých ste pestovali zeleninu, dôkladne porýľujte a vytrhajte burinu. Odstráňte aj všetky jednoročné letničky. Záhony s ružami alebo ďalšími citlivými kvetmi ochráňte pred mrazom vrstvou vetvičiek, lístia či pilín. Najskôr z nich ale odstráňte odkvitnuté časti a dobre ich prihrňte zeminou.

Počas októbra môžete vybrať cibuľky gladiol a georgín. Na cibuľkách ponechajte kratšiu stonku a odstráňte staré hľuzy a korienky. Cibuľky nechajte v debničke na teplom, vzdušnom mieste preschnúť. Po približne dvoch týždňoch stonku odlomte a cibuľky umiestnite do chladu na tmavšie miesto.

Nezabudnite ani na bylinky. Citlivejšie druhy premiestnite do domu. Tie odolnejšie, ako napríklad mäta, medovka, levanduľa, oregano, tymian, šalvia či rozmarín, dokážu prezimovať aj vonku. Po spracovaní úrody ich koncom septembra nasteľte lístím alebo slamou, čím im poskytnete ochranu proti mrazom.

Zdroj: plnielanu.sk, domadoma.sk, dobrarada.sk, gardena.com
Odporúčame