Obľúbili ste si upratovanie so sódou, aby ste obmedzili chemikálie? Týchto 6 vecí ňou nikdy nečistite!

pomôcky na upratovanie so sódou do domácnosti

Sóda je lacný a dostupný čistič, ale má svoje limity (Zdroj: Freepik/freepik)

Existuje celý rad výhod, ktoré oceníte, ak zvolíte upratovanie so sódou bikarbónou. Táto lacná a dostupná surovina je voľbou mnohých ľudí, ktorí odmietajú používať chemikálie, aby mali doma čisto. Výhodou sódy je, že bieli, rozjasňuje aj osviežuje, ale aj pri jej používaní, treba byť opatrný. Niektoré druhy materiálov a povrchov sa so sódou nekamarátia a takého upratovanie by vám mohlo urobiť viac škody ako úžitku. Ktorých šesť vecí sa neoplatí upratovať so sódou?

Upratovanie so sódou šetrí financie aj prírodu

Všestranné použitie sódy ste si už možno aj sami overili. Dokáže vyčistiť škvrny od čaju alebo kávy, pomôže pri praní a v kombinácii s octom je dokonca aj celkom účinným čističom odpadu. Tieto povrchy a materiály sa však so sódou neodporúča čistiť.

Sklá a zrkadlá

Sóda bikarbóna je jemne abrazívna, a preto sa skvele hodí na šetrné odstraňovanie škvŕn z tvrdých povrchov. Pokiaľ ide o čistenie materiálov náchylných na poškriabanie, treba sa použitiu sódy vyvarovať. Na sklách a zrkadlách môže zanechať drobné mikro škrabance, ktoré zmatnia povrch a zapríčinia nezvratné škody.

Sklokeramické varné dosky

Predstavujú skoro ten istý povrch a problém, ako v prípade skla a zrkadla. Sóda môže poškriabať povrch a škody budú tiež nezvratné. Namiesto sódy použite radšej jemný krémový čistič alebo škrabku na odstránenie pripálených zvyškov jedál.

Riady so zlatými prvkami

S pozláteným riadom treba zaobchádzať opatrne za každých okolností, ale drhnutie sódou sa nevypláca vôbec. Na pozlátené časti treba zvoliť jemný prostriedok na riad a neabrazívne špongie alebo utierky z mikrovlákna.

Hliník

Jedlá sóda je alkalická, čo neprospieva hliníku. Keď je dlhšie vystavený pôsobeniu alkalických kovov, môže to spôsobiť jeho oxidáciu a zmeniť farbu na povrchu. Hliníkové riady nečistite sódou, ale jemnými prostriedkami a po umytí ich hneď dôkladne opláchnite vodou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Cesnak bez zápachu z úst? Poznáme trik, ktorý vám zmení stravovanie!

Mramor a kremeň

Aj v tomto prípade je problémom abrazivita sódy. Tá môže poškodiť povrch mramoru alebo kremeňa a zničiť ochrannú vrstvu týchto materiálov. Lepšou voľbou bude jemný krémový čistič alebo tekutý čistiaci prostriedok. Ak sa nechcete vzdať sódy, zmiešajte ju s vodou a vytvorte ľahkú pastu. Trvalé poškodenie totiž odstráni lesk plôch a už nebudú vyzerať tak ako predtým.

Drevené podlahy a nábytok

Nájsť škrabance na dreve nie je veľký problém. Nábytok alebo podlaha sú náchylné denným používaním a čistenie sódou im pridá mikro škrabance a matný vzhľad. Drevu treba venovať extra starostlivosť, špeciálne ocení prostriedky na čistenie s obsahom oleja.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, bhg.com
Odporúčame