Ako vyčistiť nábytok z dreva? Zvládnete to jednoducho a rýchlo!

žena leští stôl

Aj starší drevený nábytok bude ako nový (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Drevený nábytok sa zvykne časom znečistiť a niekedy bežné prebehnutie prachovkou nestačí. Okrem prachu sa na ňom totiž môžu zachytiť aj rôzne nánosy čistiacich prostriedkov, škvrny od vody či iné nečistoty. Vďaka nasledujúcim radám sa však bude opäť krásne vynímať.

Čo treba zvážiť?

Predtým, ako sa pustíte do čistenia, by ste mali zvážiť, aký prostriedok na čistenie použijete. Drevený nábytok má rôzne povrchové úpravy a preto vždy radšej skontrolujte, či môžete prostriedok použiť. Ak si nie ste istý, votrite ho najskôr iba na nenápadné miesto. Vždy radšej začnite so šetrným prostriedkom a pokiaľ znečistenie nezmizne, použite silnejší.

Potrebujeme

  • handričky z mikrovlákna
  • jemný prostriedok na riad
  • lakový benzín (voliteľné)
  • jemnú gázu (voliteľné)
  • vosk alebo leštidlo na nábytok (voliteľné)
Na bežné čistenie stačí prostriedok na riad (Zdroj: Freepik/freepik)

Postup

Tento postup je vhodný na vyčistenie a ochranu rôznych druhov dreveného nábytku.

Nábytok najskôr pretrite pomocou navlhčenej handričky z mikrovlákna. Odstránite tak nánosy prachu a iných nečistôt.

Čistenú plochu utrite ďalšou handričkou do sucha. Dlhšie pôsobenie vody by mohlo poškodiť povrch nábytku.

Lepivé nánosy špiny odstránite pomocou handričky s prostriedkom na riad. Handričku môžete trochu navlhčiť, no vodu nenechávajte príliš vsiaknuť do dreva.

Keď fľak zmizne, všetko dosucha poutierajte.

Všetko utrite dosucha (Zdroj: Freepik/shangarey)

Odolné škvrny

Na odolné škvrny, napríklad na starom, nepoužívanom nábytku, vyskúšajte použiť lakový benzín. Pred použitím ho otestujte na nenápadnom mieste.

Naneste na bavlnenú gázu malé množstvo lakového benzínu a votrite ho na znečistené miesto. Pokiaľ ani takéto čistenie nebude fungovať, mali by ste dať drevo prelakovať.

Pretrite odolné škvrny (Zdroj: Freepik/shangarey)

Ako vyčistiť odtlačky po pohároch?

Poháre so studenými či teplými nápojmi často vytvoria na dreve nepekný krúžok. Odstránite ho ľahko obyčajnou negélovou zubnou pastou. Stačí ju ľahko vklepať do odtlačku a pomocou handričky trieť, kým nezmizne. Ak by to nefungovalo, zmiešajte rovnaké množstvo pasty a sódy bikarbóny a postup čistenia zopakujte. Neskôr všetko zotrite a dôkladne vysušte.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyrobte si tinktúru z kapucínky: Dýchacie cesty, obličky, mechúr aj imunita ocenia jej všestranné účinky!

Čistenie octom, prostriedkom na sklo a vlhčenými obrúskami

Ocot: Biely ocot je šetrným čistidlom a preto ho môžete použiť na väčšinu dreveného nábytku. Najskôr ho ale zrieďte s vodou a na nenápadnom mieste skontrolujte, či povrch dreva nezničí.

Čistiaci prostriedok na sklo: Vo všeobecnosti by sa takýto prostriedok na drevo nanášať nemal, pretože by ho mohol poškodiť a zanechať na ňom šmuhy. Niektorí ľudia ním ale drevené povrchy predsa čistia, no iba krátko a hneď ich pretrú do sucha. Preto sa mu radšej vyhnite.

Vlhčené obrúsky: Vlhčené dezinfekčné obrúsky by drevu nemali uškodiť, no vyskúšajte ich na menšom mieste. Väčšina lakovaného nábytku by ich ale mala zniesť.

Ako udržať drevený nábytok dlhšie čistý?

Použite lak alebo vosk na drevo: Lak či vosk nábytok nielen ochráni, ale bude sa vďaka nemu aj krásne lesknúť. Lak alebo vosk naneste na handričku a prejdite ním po vybranom kuse nábytku. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom rozotrite čistou handričkou. Pred použitím si však vždy prečítajte presný návod na použitie konkrétneho produktu.

Prikryte povrch nábytku: Obrusy neslúžia iba ako dekorácia, ale aj ako vhodná ochrana drevených povrchov. Zabránia znečisteniu, prílišnej vlhkosti a prístupu slnečného žiarenia. Vyhnite sa plastovým obrusom, pretože by mohli povrch nábytku poškriabať.

Pravidelne utierajte prach a čistite: Pravidelným čistením predídete vzniku nánosov nečistôt. Vďaka starostlivosti bude váš drevený nábytok ešte dlho ako nový.

Zabráňte vplyvu prostredia: Drevený nábytok by nemal byť na priamom slnku, pri zdrojoch tepla alebo vo vlhkom prostredí, pokiaľ nie je určený na von. Drevo môže vyblednúť a prílišné teplo alebo vlhkosť ho môžu poškodiť.


Máte doma nábytok z pravého dreva?

Zdroj: plnielanu.sk, realsimple.com
Odporúčame