Sezóna kliešťov je v plnom prúde: Buďte obozretní a ochráňte pred nimi aj štvornohých miláčikov

Keď už sa náhodou stane, že zviera kliešťa chytí, je dobré vedieť, ako postupovať a správne ho zneškodniť (Zdroj: Freepik/EyeEm)

Počasie sa otepľuje, príroda ožíva a s ňou sa okrem komárov do služby hlásia kliešte. Malé nenápadné čierne živočíchy, ktoré vedia poriadne strpčovať život nielen ľuďom, ale aj zvieratám. Pokiaľ máte doma psa alebo mačku, mali by ste sa mať na pozore – aj oni sú totiž v ohrození.

Výskyt už na jar

Vplyvom globálneho otepľovania a vyšších teplôt už zo začiatku jari, je kliešťová sezóna aktuálne v plnom prúde. Prvé slniečko ťahá von majiteľov psíkov, ktorí si radi užijú voľný deň prechádzkou v prírode. Tu však nastáva problém – v prírode totiž číha najviac nepriateľov v podobe spomínaných kliešťov.

Okrem toho, že chránite počas cesty do lesa seba, mali by ste myslieť aj na svojich štvornohých parťákov. Nielen lesy, ale aj lúky, polia či dokonca vaša záhrada, môžu byť obývané škodcami. Nedovoľte im zaútočiť a vsaďte na prevenciu.

Bojujte proti nim

Celosvetová organizácia apeluje na majiteľov domácich zvierat, aby dbali na ich zdravie aj v súvislosti so striedaním ročných období. V dôsledku otepľovania planéty a znížením počtu chladných dní sú kliešte odolnejšie, dokážu prežiť dlhšie a majú schopnosť presunúť sa aj na miesta, kde by ste ich výskyt možno ani neočakávali.

Keď už sa náhodou stane, že zviera kliešťa chytí, je dobré vedieť, ako postupovať a správne ho zneškodniť. Určite ho nenechávajte „voľne žiť“, pretože by ste svojmu maznáčikovi „zarobili“ na nepeknú chorobu.

Plno chorôb

Kliešte sú totiž nepopulárne preslávené tým, že prenášajú množstvo (nielen ľudských) chorôb. Týkať sa môžu aj zvierat, pre ktoré môže byť takéto „rande s kliešťom“ pokojne aj smrteľné. Medzi najčastejšie choroby u zvierat patrí lymská borelióza (podobne ako u ľudí), babezióza či anaplazmóza.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prechladnutie neobchádza ani štvornohých členov domácnosti: Takto uľavíte svojmu chlpáčovi takmer okamžite

Kým borelióza má niekedy aj bezpríznakový priebeh, podobne ako u človeka, ostatné dve spomenuté sú sprevádzané akútnymi príznakmi. V prípade babeziózy (ktorej sa hovorí aj „psia malária“) je to vysoká horúčka, zvracanie či tmavý moč. Anaplazmóza zas napáda biele krvinky a kĺby zvieraťa.

„Inventúra“ po každom venčení

Aj keď máte pocit, že váš psík, ktorý žije len v byte, nemôže chytiť kliešťa počas bežnej prechádzky, skontrolujte ho! Štvornohí priatelia sú totiž o čosi náchylnejší, než my, ľudia. Určite mu dôkladne prezrite okolie a vnútro uší a očí, oblasť okolo papuľky a ňufáku (či dokonca samotné ústa), miesta pod obojkom alebo postrojom, slabiny, labky (aj priestor medzi prstami) a priestor okolo genitálií a chvostu.

Prvá pomoc

Ak objavíte škodcu u psa alebo mačky v rozmedzí 24 až 36 hodín, je veľká šanca, že psík nebude infikovaný žiadnou zo spomínaných chorôb. Preto by sa pravidelné kontrolovanie malo stať vašou rutinou po prechádzke.

Veterinári všeobecne odporúčajú kliešťa vyberať podobne ako u človeka – zachyťte ho do pinzety čo najbližšie k pokožke zvieraťa (skvelým tipom je kúpa rôznych špeciálnych pomôcok, ktoré kúpite napríklad vo zverimexe). Následne sa odporúča použiť krúživý a jemne kývajúci pohyb zo strany na stranu, vďaka ktorému kliešťa vytiahnete celého. Nezabudnite miesto skontrolovať a dobre vydezinfikovať.

Najlepšia prevencia

Prevenciou môžete zabrániť tejto nepríjemnej situácií pomerne jednoducho. Na trhu nájdete množstvo antiparazitných prípravkov a pomôcok, ktoré vášmu psíkovi poskytnú dlhodobejšiu ochranu. V ponuke sú ochutené tablety, pipetky s roztokom na srsť či antiparazitné obojky. Informujte sa u svojho veterinára, čo bude najviac vyhovovať vášmu miláčikovi.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame