Ľudia s týmito krvnými skupinami bývajú častejšie chorí: Patríte medzi nich?

Ľudia s určitými krvnými skupinami bývajú častejšie chorí (Zdroj: GettyImages)

Na význame krvných skupín sú dnes založené mnohé seriózne bádania, týkajúce sa ako vzniku tak priebehu ochorení. Ide napríklad o salmonelu, žalúdočné vredy, demenciu, či dokonca COVID-19. Nech už patríte medzi ľudí náchylnejších alebo naopak, jedno treba vedieť, krvná skupina nie je zárukou.

Európske Áčko

Krvná skupina je daná prítomnosťou alebo absenciou antigénov na povrchu červených krviniek.

A: V stredoeurópskej populácii je najrozšírenejšou krvnou skupinou A, má ju približne 42 % ľudí.
0: Druhá je 0, ktorou disponuje 35 % ľudí.
B: B má 15 % Stredoeurópanov
AB: Približne 8 % pripadá na skupinu AB.

Zaujímavosťou je, že na Blízkom a Strednom východe prevažujú „nulky" a u juhoamerických Indiánov inú krvnú skupinu, ako nula snáď ani nenájdeme. Z hľadiska darcovstva krvi je najuniverzálnejšia, a teda aj najvzácnejšia, práve 0. Možno ju použiť pre akéhokoľvek príjemcu, najmä v urgentnej medicíne. Ako však ovplyvňujú naše zdravie?

Náchylnejší na infekcie

Podľa americkej štúdie z roku 2015 môže typ vašej krvi vplyv na priebeh alebo infekčnosť rôznych vírusových aj bakteriálnych ochorení, ako je napríklad cholera alebo salmonela. Ukazuje sa, že na ťažší priebeh cholery, spôsobenej baktériou Vibrio cholerae, sú náchylnejší nositelia „nulky“. Tá je pravdepodobne menej odolná aj voči mumps a infekcii baktériou Helicobacter pylori, ktorá má vplyv na vznik žalúdočných vredov.

Streptokokovej infekcii sa naopak lepšie darí u ľudí s A, B a AB. „Áčko“ sa tiež spája so zvýšeným výskytom kiahní. B so zvýšeným výskytom kvapavky a tuberkulózy a skupina AB má zvýšené riziko výskytu baktérie E.coli. Výsledky brazílskeho výskumu zasa hovoria o tom, že vyšší výskyt HIV pozitívnych je u ľudí s typom B.

Vedcov zaujímala aj spojitosť krvnej skupiny a nákazy koronavírusom. Časopis The New England Journal of Medicine zverejnil analýzu zdravotných záznamov niekoľkých tisíc nakazených Európanov. Vyplýva z nej, že sa najčastejšie nakazili ľudia s krvou typu A, u ktorých bolo zároveň o 45% vyššie riziko ťažšieho priebehu ochorenia. Naopak, u ľudí s krvnou skupinou 0 bolo riziko nákazy aj ťažšieho priebehu Covidu-19 až 35% pod priemerom.


Mohlo by vás zaujať: Nábeh na rakovinu, stres či zlú pamäť: Čo prezrádza krvná skupina o vašom zdraví?


Vplyv majú aj na plodnosť

Čo všetko ešte prezrádzajú vedecké štúdie o prepojení krvných skupín a vznikom a priebehom ochorení? Napríklad to, že u mužov s nulkou sa impotencia objavuje 4-krát zriedkavejšie, než u iných krvných skupín. V súvislosti s plodnosťou sa ukazuje, že ženy so skupinou A sú oveľa plodnejšie ako tie, čo majú nulu. V rámci americkej štúdie bolo sledovaných 560 žien vo veku približne 35 rokov a z výsledkov vyplýva, že 0 čelili neplodnosti dvakrát častejšie, než ostatné ženy.

Nositelia nulky môžu byť naopak pokojnejší, pokiaľ ide o Alzheimera. Vedci z univerzity v Sheffielde zistili, že ľudia s krvnou skupinou 0 majú väčšiu sivú mozgovú kôru, ktorá je kľúčová pri rozvoji reči, koordinácii pohybu a udržiavaní rovnováhy. Podobná situácia je aj pri trombóze. Z výsledkov štúdie dánskych a švédskych vedcov vyplýva, že ľudia s „nulkou“ majú o 30% nižšie riziko vzniku krvných zrazenín. Výskum sa robil na vzorke 1,5 milióna ľudí a najväčšie riziko trombózy bolo zistené u nositeľov Béčka.

Záruky nečakajte

Čo je dôležité zdôrazniť je fakt, že to, akú máte krvnú skupinu, ešte neznamená, že konkrétne ochorenie nedostanete. Množstvo ochorení totiž súvisí aj so životným štýlom a stravovaním. Preto treba bez ohľadu na typ krvi jesť zdravo, venovať sa pohybovým aktivitám, eliminovať stres a vyhýbať sa návykovým látkam.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame