Kvalitná káva zlepšuje fyzickú aj psychickú pohodu: Tu je 5 dôvodov, prečo tento nápoj radíme k superpotravinám

Kvalitná káva zlepšuje fyzickú aj psychickú pohodu

Kvalitná káva zlepšuje fyzickú aj psychickú pohodu (Zdroj: Ebenica)

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je káva tak obľúbená počas všetkých ročných období, obzvlášť počas chladnejších dní? Dôvodov existuje neúrekom, no jeden prevyšuje svojím významom všetky ostatné. Kvalitná káva má veľké množstvo zdravotných benefitov, ktoré z jej pitia robia nielen príjemné, ale aj zdravé chvíľky patriace iba vám. 

Patrí k vychutnávaniu si života. Sprevádza nás pri všetkých momentoch, pri jej prvých dúškoch v puberte sa cítime dôležito a zvláštne dospelo. Neodmysliteľne patrí do nášho pracovného života, je súčasťou upršaných dní s knihou a stretnutí s blízkymi priateľmi. Reč je o káve, o nápoji, ktorý hovorí univerzálnou rečou lásky a pomáha nám užívať si život naplno.

To, že má káva pozitívne účinky na naše zdravie, je mnohým dobre známe. Ako pri všetkých potravinách, aj tu sa však treba najprv zamyslieť nad tým, aká je kvalita výrobku. Od nej do veľkej miery závisí, či pôjde naozaj o zdraviu prospešnú konzumáciu. Ak si chcete svoju šálku vychutnať naplno a s benefitmi, o akých sa vám ani nesnívalo, stavte na rokmi overenú značku kvality.

Laboratórne testy káv? Moderná doba si vyžaduje moderné riešenia

Remeslo má zlaté dno, a inak tomu nie je ani pri pražení kávy. Určite ste si v posledných rokoch všimli, že popularita malých remeselných pražiarní, ktoré svoju prácu robia poctivo a s láskou, stúpa. Okrem chuti sa pri výrobnom procese pražiari čoraz viac sústredia aj na to, aby ich káva bola zdravá – skúmajú jej zloženie a benefity, ktoré má na ľudský organizmus. Jednoducho povedané, spájajú remeslo s moderným vedeckým prístupom.

Takou pražiarňou je aj EBENICA COFFEE. Slovenská pražiareň so 14-ročnou tradíciou si necháva svoje kávy pravidelne laboratórne otestovať, aby zistila, aké je ich zloženie a aké účinky majú pri dlhodobom pití na ľudské zdravie. Záleží im nielen na chuti a osobnom prístupe k zákazníkovi, idú oveľa viac do hĺbky.

Káva zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie
Káva zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie (Zdroj: Ebenica)

Úspechy na svetových súťažiach ako dôkaz kvality

Aj vďaka tomu pravidelne zožínajú so svojimi zrnkovými kávami, singlovýmiblendmi, úspechy na svetových súťažiach. Medzi poslednými úspechmi, ktoré rozhodne stoja za zmienku, sú ocenenia chuti Great Taste. Na týchto oceneniach sa rodinná pražiareň EBENICA pravidelne zúčastňuje. V tohtoročnom hodnotení najviac zahviezdila ich krémová COLOMBIA LA SECRETA s jemnými kakaovo-ovocnými tónmi, ktorá dostala až dve hviezdičky. Prestížne gastronomické ocenenie si okrem COLOMBIE odniesli domov ďalšie 3 kávy z ich pražiarne.

To, že ide o modernú slovenskú kávu, ktorá ponúka zákazníkom TOP kvalitu v dizajnových obaloch, dokazuje mnoho faktorov. Jedným z nich sú práve laboratórne testy vykonané najväčším svetovým laboratóriom v oblasti potravín ALS, z ktorých testované kávy vyšli ako superpotraviny s desiatkami skvelých benefitov. Pozrite sa s nami na niekoľko dôvodov, prečo káva a zdravie patria k sebe a prečo je káva skvelou podporou vašej fyzickej aj psychickej pohody.

Kávy EBENICA obsahujú antioxidanty a polyfenoly, ktoré pomáhajú vašim bunkám zostať v plnej sile a dobrom zdraví
Kávy EBENICA obsahujú antioxidanty a polyfenoly, ktoré pomáhajú vašim bunkám zostať v plnej sile a dobrom zdraví (Zdroj: Ebenica)

1. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov

Kávy EBENICA obsahujú antioxidanty a polyfenoly, ktoré pomáhajú vašim bunkám zostať v plnej sile a dobrom zdraví. Zbavujú telo takzvaného oxidačného stresu, ktorý môže spôsobovať napríklad srdcovocievne ochorenia a tiež urýchľovať starnutie. EBENICA kávy dokonca obsahujú trigonelín – novoobjavenú látku, ktorá má protimigrenózne, protirakovinové a protizápalové účinky, znižuje cholesterol a glykemický index. Na druhej strane nemajú v sebe žiadne toxíny, baktérie salmonely, plesne ani akrylamid, ako tiež ukázali prevedené laboratórne testy.

2. Je skvelým zdrojom potrebných minerálov

Už dve šálky espresso kávy EBENICA vám pokryjú dennú odporúčanú dávku draslíka a horčíka na 100 %, odporúčanú dávku fosforu a mangánu približne na 50 %, vápnika na 10  % a železa na 15 %. Káva pomáha spestriť váš jedálniček a bez toho, aby ste si to uvedomili, sa pre vás denne stáva cenným zdrojom mimoriadne potrebných minerálov. Nie je úžasné, koľko dobra sa skrýva v jednej malej šálke?

Remeslo má zlaté dno, a inak tomu nie je ani pri pražení kávy
Remeslo má zlaté dno, a inak tomu nie je ani pri pražení kávy (Zdroj: Ebenica)

3. Zdravé črevo, zdravý človek

Polyfenoly môžu mať aj pozitívny vplyv na zdravie čriev tým, že podporujú rast prospešných baktérií v tráviacom trakte a pomáhajú telu bojovať aj s tými najmenšími zápalmi. Odborníci sa už dávno zhodli na tom, že káva je zdravá, až v posledných rokoch však prichádzajú so stále novými a lepšími benefitmi jej pravidelného pitia. Skvelým dôvodom na konzumáciu kvalitnej kávy je teda aj podpora zdravého mikrobiómu, ktorý v podstate stojí za vašou imunitou.

4. Káva zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie

Kofeín v káve môže pomôcť zvýšiť hladinu dopamínu, čo môže mať pozitívny vplyv na náladu a znížiť riziko depresie, najmä počas nadchádzajúcich jesenných mesiacov. Zloženie kávy je tak výnimočné, že dokáže chrániť vaše bunky pred mnohými chorobami. Patria sem aj neurodegeneratívne ochorenia ako Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

Už dve šálky espresso kávy EBENICA vám pokryjú dennú odporúčanú dávku draslíka a horčíka
Už dve šálky espresso kávy EBENICA vám pokryjú dennú odporúčanú dávku draslíka a horčíka (Zdroj: Ebenica)

5. Pridá vám chuť do života…

…a energiu, pre ktorú vlastne kávu väčšina ľudí pije. Kofeín má nepopierateľne povzbudivé účinky, preto je kvalitná káva už neodmysliteľnou súčasťou nášho dňa. Zvyšuje jeho kvalitu nielen tým, že pôsobí ako sociálny tmel – dôvod na stretnutie s kolegami vo firme či s priateľmi na terase kaviarní.

Je pomyselným ranným nakopnutím, v primeranej miere nám pomáha zlepšovať sústredenie a zvyšovať fyzický výkon, ktorý potrebujeme k plnohodnotnému fungovaniu každý deň.

Pozor, treba však pamätať na to, že kofeín obsiahnutý v káve môže mať na každého iný vplyv. Preto je mimoriadne dôležité prispôsobiť konzumáciu kávy svojim individuálnym potrebám a tolerancii kofeínu. Pre ľudí citlivejších na kofeín alebo pre tehotné a dojčiace mamičky je riešením bezkofeínová káva – zvlášť ak je zbavená kofeínu šetrnou vodnou metódou bez použitia akýchkoľvek chemikálií a rozpúšťadiel. A práve takéto kávy bez kofeínu má v ponuke pražiareň EBENICA COFFEE. Ich kávy s doručením po celom Slovensku si môžete zakúpiť na e-shope EBENICA.

Zdroj: PR článok
Odporúčame