Liečba drahými kameňmi je výnosný podfuk: Žena s rakovinou minula tisícky eur, bez lekárov zomrela

Naleteli ste niekedy podvodníkom s liečivými kameňmi? (Zdroj: GettyImages)

Polodrahokam, ktorý pomáha liečiť AIDS? To nie je žart, ale jedna z početných „rád“, ktoré poskytujú tí, ktorí údajne liečia všetky problémy pomocou drahých kameňov. Litoterapia nie je ničím novým.

Táto prax je populárna už od 70. rokoch minulého storočia. Od tej doby si ju nemôžu vynachváliť početné celebrity, ako napríklad aj modelka Naomi Campbellová. Práve jej boli venované nadšené články v tlači a televízne reportáže.

Na každý problém iný kameň

Liečitelia sľubujú mnohé. Údajné schopnosti kameňov sú zrejme nekonečné. Na internete sa dozvieme, že akvamarín predchádza srdcovým chorobám a zápchu môže vyliečiť elixír z jantáru. Z akého vedeckého či lekárskeho základu to vyplýva? To nikto nevie. Rozhodne to nikdy nepreukázala žiadna vedecká štúdia.

Litoterapeutom zjavne nechýba predstavivosť a pseudovedecké termíny, aby vysvetľovali moc svojich kameňov. Na internetovom serveri France minéraux sa napríklad dozvieme, že príslušný kameň v kontakte s pokožkou vyvolá vibračnú rezonanciu, ktorá stimuluje organické minerály a odstráni prípadné poruchy funkčnej činnosti tela. Každý kameň má podľa liečiteľov unikátnu vibráciu a aktivuje energetické centrá, ktoré nazývajú čakry.

Všetky mineráli sú neživé

Svet minerálov je ale charakterizovaný stálosťou: na rozdiel od živého sveta neprodukuje sám energiu, okrem rádioaktívnych substancií. Pripočítaním minerálov pozitívnych energií alebo nejakou liečebnou vlastnosť je šarlatánstvo. Proste neexistuje žiadna možná interakcia medzi minerálmi a ľudským telom. Podľa litoterapeutov je však táto energia iná, než aká bola doteraz vedecky popísaná. Je to podľa nich energia mystická a duchovná.

Zneužívajú ľudskú zraniteľnosť

Litoterapeuti sú šikovní. Zneužívajú našu zraniteľnosť a neváhajú nám natárať kadejaké výmysli. Neváhajú zdôvodniť svoju prax príkladmi z histórie: v starom Egypte boli zosnulí s takými kameňmi pochovávaní. Že ste im niekedy aj vy uverili? Všetci sme v pokušení nazdávať sa, že existuje zázračné riešenie choroby, ktorej sa nemôžeme zbaviť, či už ide o migrénu, bolesti chrbta či ťažšiu chorobu. Človek má navyše sklon veci spájať, napríklad drží minerál v ruke a konštatuje zlepšenie, hoci neexistuje žiadna spojitosť. Tomu sa v psychológii hovorí iluzórna korelácia.

Placebo efekt je dokázaný

Pokiaľ ide o osoby, ktorých stav sa v kontakte s kameňmi skutočne zlepšil, jedná sa o placebo efekt. V prípade litoterapie to preukázala štúdia z roku 2001. Britský psychológ si vybral 80 dobrovoľníkov, ktorým predložil dotazník týkajúci sa toho, do akej miery veria paranormálnym javom. Potom im dal predmet, o ktorom vyhlásil, že je to kremeň. Chvíľu mali dobrovoľníci nad kameňom meditovať a potom oznámiť, čo cítia

Výsledok nebol žiadnym prekvapením. Osoby, ktoré silne verili v nadzemské javy, pociťovali najväčší účinok. A to napriek tomu, že namiesto kremeňa dostali obyčajný úlomok skla. Z toho vyplýva záver, že moc, ktorá sa pripisuje kameňom, je čisto psychologická.

Kamenná posteľ rakovinu nevylieči

Pre zdravého človeka nie je litoterapia nebezpečná. U chorého je to inak. Ak sa ťažko chorý opiera o údajnú silu kameňov, môže ho to stáť život. Vo Francúzsku sa napríklad v roku 2012 stalo, že žena s rakovinou odmietla konvenčnú liečbu a obrátila sa na liečiteľa. Ten svoju obeť presvedčil, aby si za 5 000 eur kúpila posteľ z kameňa, ktorý ju mal vyliečiť. Žena bez lekárskej starostlivosti zomrela.

Zdroj: ČTK
Odporúčame