Martin prichádza na bielom koni – to je azda najpopulárnejšia pranostika. V očakávaní prvého snehu slávia svoje meniny nositelia mena odvodeného od bojovného Marsa. Mars bol rímskym bohom vojny, blesku a ohňa. Martius – latinsky z boha Marsa – je pôvodom stále populárneho a rozšíreného mena Martin i z neho odvodeného Maroš.
Svätý Martin je patrónom chudobných, pretože ako rímsky vojak sa podelil o svoj odev so žobrákom, aby mu pomohol ochrániť sa pred mrazom. Martina oslovujeme Martinko, Maťo, Maťko, ale i Maroš a Maroško – toto meno spopularizoval spisovateľ Martin Rázus svojím románom Maroško, kde spomína na vlastné detstvo strávené na Liptove.
Martinovia bývajú pohotoví, nepokojní a nezávislí. Majú radi pohodlie a voľnosť, sú sebavedomí a nepredvídateľne striedajú čas strávený v spoločnosti priateľov so samotou.
Pranostiky na Martina
- Svätý Martin chodí na bielom koni
- ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí
- Svätý Martin chodí na bielom koni, ak príde na sivom koni (hmly), bude zima striedavá, ak na žltom (sucho), príde tuhá zima
- na Martina medveď líha
Mohlo by vás zaujať: Zajtra oslavujú všetci Michalovia: Čo o nositeľoch tohto mena ešte neviete?
Martin Huba (nar. 1943)
Martin Huba je uznávaným charizmatickým hercom, vysokoškolským pedagógom a divadelným režisérom, synom herca Mikuláša Hubu a opernej speváčky Márie Kišonovej-Hubovej. Divadelné prostredie, v ktorom vyrastal, ho prirodzene priviedlo k herectvu, aj napriek nevôli oboch rodičov pri ňom zotrval. Martin Huba je typom kultivovaného pracovitého herca, často hrá aristokratov (Karenin, Salieri, Cyrano), čo do veľkej miery ovplyvnila prísna výchova s dôrazom na slušné správanie a vysoké nároky rodičov. U Hubovcov sa nesmelo rozprávať pri stole, od detí sa vyžadovala disciplína, výborné výsledky v škole a podstatná bola ich samostatnosť. Ako režisér si získal veľkú popularitu predstavením Tančiareň v činohre SND, kde si aj sám súhrou viacerých okolností zahral. Predstavenie s podtitulom „Tanec slovenskými dejinami dvadsiateho storočia“ sa hralo už viac ako 250-krát. Často hráva aj v Čechách, získal trikrát ocenenie Český lev za vedľajšiu rolu vo filme Obsluhoval jsem anglického krále a 3 sezóny v pekle a za hlavnú rolu vo filme Kawasakiho rúže. Martin Huba získal aj množstvo ďalších ocenení: Krištáľové krídlo, cenu Art Film Festu Hercova misia, Cenu Alfréda Radoka, Cenu Thálie, Dosky a Výročnú cenu Literárneho fondu. So svojou manželkou, profesorkou tanca Dagmar, oslávili minulý rok 50. výročie sobáša.
Martin Kukučín (1860-1928)
Slovenský spisovateľ a lekár, vlastným menom Matej Bencúr žil a tvoril mimo svojho rodiska v Chorvátsku a v Južnej Amerike. Okrem poviedok, fejtónov a románov z dedinského prostredia písal i cestopisy a divadelné hry. Študoval na prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, ktoré nesie jeho meno. Je po ňom pomenovaná i planétka 23444 Kukučín. Najznámejšími dielami Martina Kukučína sú Rysavá Jalovica, Mladé letá, Dom v stráni. Túto klasiku i ďalšie diela si môžete stiahnuť v elektronickej podobe zdarma na internete.
Mohlo by vás zaujať: Osud a vaše meno: Súvisia viac, než by ste si mysleli, tvrdia odborníci
Martin Luther (1483-1546)
Nemecký teológ a reformátor, zakladateľ protestantskej cirkvi Martin Luther bol vyhlásený pre svoje myšlienky a radikálne výroky za kacíra. Bol horlivým nadšencom, ktorého si vyžiadala doba a plodným spisovateľom. Jeho citáty majú čo povedať aj po takmer 500 rokoch:
„Nepravda je ako snehová guľa: čím dlhšie sa kotúľa, tým je väčšia.“
„Ak máme vychovávať deti, treba, aby sme sa tiež stali deťmi.“
„Láska je jediná sila, ktorá dokáže zmeniť nepriateľa v priateľa.“
„Žena nech sa usiluje o to, aby sa jej manžel rád vracal domov; muž zase o to, aby jej bolo ľúto, keď ho vidí odchádzať.“
Ďalší známi Martinovia
- Martin Ďurinda (nar. 1961) – spevák a gitarista skupiny Tublatanka
- Martin Nikodým (nar. 1971) – herec a moderátor
- Martin Tešovič (nar. 1974) – slovenský vzpierač, niekoľkonásobný Majster sveta i Európy
- Martin Scorsese (nar. 1942) – americký filmový režisér
Akých ďalších známych Martinov by ste ešte uviedli do pozornosti vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.