Príznaky chorôb môžu niekedy zmýliť: Aké sú najčastejšie mýty o srdcovo-cievnych ochoreniach?

staršieho muža bolí hlava

Silná bolesť hlavy nemusí hneď znamenať mozgovú porážku (Zdroj: Freepik/zavalishina)

Niektoré symptómy hneď nemusia znamenať rozvoj ochorenia, pre ktoré sú typické. Napríklad aj srdcovo-cievne ochorenia, ako sú mozgová príhoda či infarkt, sprevádza viacero príznakov, nie len jeden hlavný. Práve ten si však môžu ľudia nesprávne interpretovať ako začiatok zdravotných ťažkostí. Pre TASR to uviedol lekár Ján Števlík.

Mozgová príhoda sa  prejavuje najmä funkčnými poruchami a nie silnými bolesťami hlavy. „Samozrejme, krvácavé príhody sa môžu prejavovať silnou bolesťou hlavy až stratou vedomia, ale tých je, našťastie, menšina,“ doplnil odborník.

Pripomenul, že ľudia si často prudké bolesti hlavy mylne zamieňajú za mozgovú príhodu. „Väčšina pacientov s mozgovou príhodou má ischemickú príhodu či príhodu z nedokrvenia, ktoré sa však prejavujú spravidla poruchou funkcie – pacienti nepociťujú bolesť, no napríklad im začnú vypadávať veci z ruky, nevedia niečo povedať a podobne,“ vysvetlil.

Ďalším mýtom o srdcovo-cievnych ochoreniach je podľa lekára aj tvrdenie, že každá bolesť na hrudníku znamená predzvesť infarktu. „Často chodia aj mladí ľudia s bodavou bolesťou v ľavej časti hrudníka, ktorú dokážu presne lokalizovať. Tento druh bolesti nikdy nevychádza zo srdca, sú to väčšinou muskuloskeletálne (teda svalovo-chrbticové) problémy, alebo bolesti vyvolané stresom,“ poznamenal Števlík.

Podľa jeho slov patrí medzi rozšírené mýty aj pozitívny vplyv alkoholu na kardiovaskulárne zdravie. Upozornil, že táto informácia je už dávno vyvrátená. Potvrdilo sa však, že alkohol zvyšuje výskyt krvácavých mozgových príhod, hypertenzie, porúch srdcového rytmu a mnohých iných ochorení.

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame