Na čo si dať pozor pred kúpou domu či bytu? Nepozornosťou môžete prísť o veľké peniaze

model nehnuteľnosti s kľúčmi pred kúpou domu

Realitný trh a predaj nehnuteľností sa opäť postupne rozbieha (Zdroj: Unsplash/Tierra Mallorca)

Pred kúpou domu či bytu je dobré si overiť vlastnícke vzťahy nehnuteľnosti, aj či na nej neviaznu ťarchy či práva tretích osôb. Venovať pozornosť treba aj tomu, či je k stavbe zabezpečený prístup z prístupovej cesty, ako vyzerá okolitá zástavba a v neposlednom rade i aký je technický stav nehnuteľnosti. Zaujímať by sa kupci mali aj o cenu za prípadné dodatočné opravy. Na čo si dať pozor pred kúpou bytu či domu poradila odborníčka na reality Róberta Mecková.

Pred kúpou domu či bytu si preverte vlastnícke vzťahy i ťarchy

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa podľa odborníkov postupne rozbiehajú. „Keďže predaj nových bytov bol v poslednom období podpriemerný, zatiaľ je čo predávať a v súčasnosti predpokladám stabilizáciu cien aj vzhľadom na to, že do konca roka pravdepodobne nastane pozvoľné znižovanie úrokových sadzieb. No v roku 2025 už môže dôjsť k miernemu zvyšovaniu cien novostavieb,“ skonštatovala Mecková.

Odborníčka pred kúpou domu či bytu radí preveriť si, či na nehnuteľnosti neviaznu ťarchy alebo iné práva tretích osôb. Mecková odporučila dohľadať si list vlastníctva danej nehnuteľnosti a nespoliehať sa na ten, ktorý predloží predávajúci, ten totiž môže byť neaktuálny, prípadne aj pozmenený.

Namieste je overiť si tiež, či je predávajúci skutočne vlastníkom danej nehnuteľnosti. „Pokiaľ je to možné, odporúčame si nechať preveriť aj platné nadobudnutie vlastníckeho práva nielen samotným predávajúcim, ale aj jeho predchodcom, a to aspoň desať rokov spätne,“ odporučila Mecková s tým, že skontrolovať treba aj to, či nemá nehnuteľnosť spoluvlastníkov.

Dôležitý je nielen stav nehnuteľnosti, ale aj pozemku

Pri kúpe bytu či domu by mal kupujúci venovať pozornosť aj pozemku, na ktorom nehnuteľnosť stojí, prípadne aj okolitému pozemku. Je dobré overiť si, či stavba nezasahuje na susedné pozemky a či je zabezpečený prístup z prístupovej cesty. Aké sú možnosti výstavby na danom pozemku si môže kupujúci overiť na príslušnom stavebnom úrade, radí Mecková.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Stratu sluchu neberte na ľahkú váhu: Zvyšuje riziko rozvoja týchto ochorení

Zaujímať by kupujúceho mal aj technický stav nehnuteľnosti. Odborníčka upozornila, že cena sa môže odvíjať aj od toho, či je stavba postavená z tehál alebo panelov. „Na cenu bytu vplýva aj vek bytovky alebo to, či má alebo nemá balkón, aký atraktívny výhľad ponúka, alebo to, či ide o krajný byt alebo nie. Rozhodne by ste sa mali pýtať na technický stav rozvodov, stúpačiek, výťahu, strechy, zateplenia, zistiť si energetický certifikát budovy a aké sú prevádzkové náklady na energie,“ doplnila Mecková.


Plánujete v blízkej budúcnosti kupovať nehnuteľnosť?

Pred kúpou domu alebo bytu je dôležité dbať najmä na:

  1. Stav nehnuteľnosti – dôkladne preskúmajte stav domu alebo bytu. Hľadajte znaky možných problémov ako napríklad vlhkosť, zvlnenie alebo praskliny stien, problémy s inštaláciami či strechou. Skryté problémy, ktoré by ste si možno ani sami nevšimli, vám môžu pomôcť odhaliť služby profesionálnej inšpekcie nehnuteľnosti.
  2. Polohu a okolie – ešte pred kúpou skontrolujte blízkosť obchodov, škôl, dostupnosť verejnej dopravy a ďalších zariadení občianskej vybavenosti. Zvážte tiež, či je lokality okolia dostatočne bezpečná pre vaše potreby a životný štýl.
  3. Právne záležitosti – nepodceňujte kontrolu právnych dokumentov. Zistite, či nehnuteľnosť nemá žiadne záväzky, ako napríklad dlhy, zálohové zmluvy alebo či nehnuteľnosť nie je predmetom právneho sporu. Zistite si informácie o vlastníctve, daňových povinnostiach a prípadných obmedzeniach, ktoré by sa mohli týkať budúcej výstavby alebo renovácie.
  4. Finančné hľadisko – predtým, ako sa pre kúpu rozhodnete, stanovte si pevne svoj rozpočet a zistite, či si môžete dovoliť nielen kúpu nehnuteľnosti, ale aj súvisiace náklady ako daň z nehnuteľnosti, poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Nezabúdajte ani na potrebu údržby a možné opravy. Skontrolujte aj dostupné možnosti financovania alebo hypotekárne podmienky.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ochorenie, ktoré častejšie trápi ženy: Poškodzuje mozog a miechu – všímajte si tieto príznaky

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame