Najväčšie mýty o rakovine prsníka: Ktoré z nich sa zakladajú na pravde?

Podprsenka

sxc.hu

Rakovina prsníka je jednou z najobávanejších chorôb u nežného pokolenia. Dámy totiž kvôli nej častokrát prichádzajú o telesný symbol svojej ženskosti a, bohužiaľ, aj o život. V záujme osvety sa síce medzi ženami šíria rôzne informácie, nie všetky z nich však pochádzajú z overených zdrojov. Prinášame vám desiatku najčastejších povier, ktoré trápia jemnejšie pohlavie po celom svete bez toho, aby boli pravdivé.

1. mýtus: Rakovina prsníka ohrozuje len tie ženy, v ktorých rodine sa táto choroba vyskytla

Aj keď genetika zohráva v tomto smere významnú úlohu, až 70% žien s rakovinou prsníka bolo diagnostikovaných bez podobného záznamu v rodinnej anamnéze. V súvislosti s rodinným zázemím je najpodstatnejšie priame puto – ak matka, sestra alebo dcéra mala/má rakovinu prsníka, riziko sa u dotyčnej dámy zdvojnásobuje. Treba si však uvedomiť, že genetický predpoklad je rovnako dôležitý z otcovej strany ako z maminej.

2. mýtus: Kostice v podprsenkách zvyšujú riziko rakoviny prsníka

Medzi verejnosťou sa šíria informácie, že kostice v spodnej bielizni tlačia na lymfatický systém poprsia, spôsobujú hromadenie toxínov a podnecujú vznik rakoviny prsníka. Tieto fámy však nikdy neboli dokázané, ani vedecky podložené. Súvislosť medzi typom podprsenky, jej tesným zapnutím a vývojom rakoviny nebola nikdy potvrdená.

3. mýtus: Hrčky v prsníku skoro vždy znamenajú nádor

Približne 80% hrčiek, ktoré si dámy pri samovyšetrení nahmatajú, majú benígny pôvod. Pochádzajú totiž z cýst a iných nerakovinových zmien. V každom prípade však každý takýto útvar treba konzultovať s lekárom, pretože podchytenie rakoviny v rannom štádiu je pri liečbe kľúčové.


Mohlo by vás zaujímať: Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?


4. mýtus: Implantáty zvyšujú riziko rakoviny prsníka

Podľa najnovších výskumov ženy s vylepšeným poprsím pod rukami plastického chirurga na vznik rakoviny nie sú náchylnejšie. Ich nevýhodou ale je, že štandardné vyšetrenie mamografiou je sťažené – nemusí vždy objaviť všetky zmeny, preto sa niekedy odporúča doplňujúce RTG vyšetrenie.

5. mýtus: Rakovina prsníka ohrozuje jednu z ôsmich žien

Pravdou je, že riziko rakoviny prsníka stúpa s pribúdajúcimi rokmi. V tridsiatke je šanca na diagnostikovanie tejto zákernej choroby 1:233. Strach naháňajúca pravdepodobnosť 1:8 sa vzťahuje až na vek okolo 85 rokov.

6. mýtus: Ženy s menšími prsiami sú rakovinou prsníka ohrozené menej

Hovorí sa síce, že na veľkosti záleží, no rakovina prsníka si nevyberá. Toto ochorenie sa môže prejaviť u každej ženy bez rozdielu v košíkoch podprsenky. Nadmerne obdarené dámy v oblasti hrudníka majú rovnakú nevýhodu ako tie s implantátmi – vyšetrovacie metódy sú u nich menej presné.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete sa vyhnúť obávanej rakovine prostaty? Doprajte si porciu paradajok


7. mýtus: Používanie antiperspirantov sa podieľa na vzniku rakoviny

Americkí výskumníci v oblasti rakoviny sa nad touto teóriou okúňajú, no zároveň pripúšťajú potrebu ďalších testov. Jedna malá štúdia narazila na stopy parabénov v malej vzorke nádoru z prsníka. Keďže v niektorých antiperspirantoch sú tieto látky používané ako konzervanty, istá súvislosť by z toho mohla vzniknúť. Zatiaľ ju však nikto nepotvrdil.

8. mýtus: Po odstránení prsníkov žena nemôže dostať rakovinu

V zahraničí už aj mladé ženy uvažujú nad odstránením zdravého poprsia, len aby sa vyhli rakovine, ktorá sa vyskytla u ich príbuzných. Faktom zostáva, že po mastektómii sa riziko znižuje až o 90%. Stále však existuje malá možnosť, že sa rakovina prsníka predsa len objaví – svedčia o tom prípady dám, u ktorých nádor vznikol v mieste jaziev.

9. mýtus: Mamografia vystavuje prsia takej dávke radiácie, že to pôsobí kontraproduktívne

Je pravdou, že žena pri mamografickom vyšetrení musí zniesť isté množstvo ožiarenia. K tomu však dochádza len raz ročne v malej dávke, preto neexistuje žiaden dôvod na obavy. Zvlášť u dám po štyridsiatke ide o významný faktor prevencie, ktorý rakovinu prsníka určite nespôsobuje. Ak je však výsledok negatívny, to automaticky neznamená, že sa pacientka nemá čoho obávať. Až 10-20% prípadov rakoviny totiž mamografia odhaliť nedokáže.

10. mýtus: Rakovine prsníka sa dá predísť

Existuje určitý súbor rizikových faktorov, ku ktorým patrí genetická predispozícia, či obezita. Dodržiavaním zdravého životného štýlu môžeme riziká znížiť, nie však celkom vylúčiť. Ako bolo spomínané hneď v úvode, až 70% diagnostikovaných prípadov sa nieslo nepredvídateľne v znamení blesku z jasného neba – na vzniku nádoru sa nepodieľala rodinná anamnéza ani ďalšie zo známych rizikových faktorov.


Podstupujete pravidelné mamografické vyšetrenia? Ako sa pred rakovinou prsníkov chránite vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame