Nápoj Alžbety II. či Churchilla je opäť v kurze: Gin zažíva renesanciu

Alkohol

thinkstockphotos.com

Gin-tonik už dlho v Anglicku nemal povesť trendy nápoja. Situácia sa však posledné roky mení. Stále viac a viac ľudí si opäť objednáva práve gin v rôznych podobách.

Typicky britský alkohol gin prežíva v Londýne obrodu. Tunajšie pálenice a bary sa snažia oprášiť trochu zastaraný imidž nápoja, ktorému dáva prednosť ai kráľovná Alžbeta II. ,,Gin teraz prežíva skutočnú renesanciu. Prešli sme od ginu s tonikom, ktorý popíjali naši starí rodičia, k nápoju mobilizujúcemu tých najvyhlásenejších barmanov,“ zdôrazňuje William Borrell, majiteľ klubu špecializujúceho sa na gin.

Ginová horúčka sa vracia

Na trhu sa nedávno objavili stovky nových podôb ginu. ,,Za tých 300 rokov, čo tento nápoj existuje, nebola ponuka rôznych druhov ginu tak rozsiahla, zdôrazňuje Olivia Williamsová, autorka publikácie Gin, Glorious Gin. Ako uvádza inštitút CGA, v posledných dvoch rokoch vzrástol predaj premium ginuo 49 percent. Niektorí hovoria dokonca o druhej ginovej horúčke, Gin Craze, ako je označované slávne obdobie na začiatku 18. storočia, kedy sa Veľká Británia po gine úplne pobláznila.


Mohlo by vás zaujať: Borovičku Slováci milujú: Čo o nej možno ešte neviete?


Všetkého veľa škodí

Vtedajšie rozhodnutie anglického kráľa Viliama III. Oranžského povzbudiť produkciu ginu tak, aby úspešne konkuroval francúzskemu koňaku, viedlo k tomu, že produkcia po niekoľko desaťročí nebývalo vzrástla. Gin, ktorého výroba je jednoduchá, sa tak zapáčil robotníckej vrstve, že vláda musela schváliť niekoľko zákonov, aby skoncovala s pitkami.

Páli sa aj v Londýne

Obľuba ginu sa dnes šíri po celej Veľkej Británii, predovšetkým v jeho historických kolískach Londýne a Plymouthe. Ale tiež v Škótsku, kde sa vyrába najmenej 70 percent všetkej britskej produkcie a kde podľa niektorých expertov gin zrejme zosadzuje z piedestálu národný nápoj whisky. V Londýne sa otvorila prvá pálenica za 200 rokov v roku 2009. Potom nasledovali mnohé ďalšie.


Mohlo by vás zaujať: Aj alkohol treba vedieť vyberať: Rozoznajte kvalitu, ktorá vám ulahodí!


Skvelý obchod

Jonathan Clark otvoril v roku 2012 City of London Distillery, kde môže popíjať svoj koktail a pritom obdivovať Clarissu a Jennifer, dva veľké destilačné prístroje nemeckej výroby. ,,Ľudia veľmi zvedaví. Chcú vedieť, čo majú v pohári. Predtým sa uspokojili s gin tonikom s plátkom citróna a ľadom. Dnes chcú viac,vysvetľuje zástupca City of London Distillery Alfie Amayo. Podľa spoločnosti pre analýzu trhu Nielsen dnes trh s ginom vo Veľkej Británii predstavuje 345 miliónov libier a v nasledujúcich rokoch by mal ešte rásť.


Máte radi gin? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, AFP
Odporúčame