Nástrahy v sexe u mužov po 50-tke: Ktoré to sú a ako si s nimi poradiť?

láska

thinkstock.com

Veková hranica, kedy by mal sexuálny život definitívne zapadnúť prachom, u mužov ani u žien jednoducho neexistuje. S pribúdajúcimi rokmi však dochádza k určitým výrazným zmenám, ktoré majú u oboch pohlaví zväčša na svedomí hormóny. Páni sú pritom na zmeny neraz ešte citlivejší, pretože slabšiu erekciu či predčasnú ejakuláciu môžu vnímať ako istý druh osobného zlyhania. Zistite, čo robiť, aby ste sa vyhli nociam plným frustrácie.

Menopauza na mužský spôsob

Ešte donedávna sa pripisovala dôležitosť hormonálnym zmenám v zrelom veku len v prípade žien. Dnes je všeobecne známe, že podobné obdobie „prechodu“ prežívajú aj páni a táto etapa sa nazýva andropauza. Stretnúť sa s ňou môžu muži vo veku už od 35 až po 70 rokov, varovné signály však najčastejšie nastupujú po prekročení hranice päťdesiatky. Na svedomí ich má mužský hormón testosterón, ktorého hladina v krvi postupne klesá. Vekové rozpätie je preto také veľké, že množstvo testosterónu namerané u sedemdesiatnika sa môže pokojne zhodovať s tým, aké koluje v žilách tridsiatnika. Andropauza je teda vysoko individuálna záležitosť a medzi jej najčastejšie príznaky patrí:

 • úbytok energie
 • znížená chuť na sex
 • pokles fyzickej zdatnosti a výdrže
 • zmeny nálad
 • slabšia erekcia

Riešením na vyššie uvedené symptómy môže byť podobne ako u žien hormonálna terapia. Tú by ste však mali dôkladne zvážiť. Podľa niektorých zdrojov totiž liečba testosterónom zvyšuje riziko, že sa u vás vyvinie rakovina prostaty.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na nudu v posteli: Dodajte svojmu sexuálnemu životu nový rozmer!


Keď sa nám v posteli už nechce tak, ako kedysi…

Znížená chuť na sex je sprievodným javom ženskej menopauzy, ale tiež mužskej andropauzy. Ak partneri toto obdobie prežívajú súčasne, môže to byť skľučujúce, no zároveň veľmi prospešné. Partneri sa totiž dokážu prejaviť väčšiu dávku empatie, ak na vlastnej koži prežívajú niečo podobné. Dôležité je, aby ste vášeň v spálni neudusili, pretože iskierky sa opätovne rozdúchavajú naozaj ťažko. Na čom by vám teda malo záležať?

 1. urobte si na intímne zbližovanie čas – zamierte s partnerkou do spálne skôr, navoďte si atmosféru v podobe jemnej hudby či sviečok a nechajte večeru voľný priebeh
 2. rozprávajte sa – o svojich pocitoch, o tom, aký je váš súčasný sexuálny život a čo by ste chceli vylepšiť. Len úprimný dialóg môže viesť k pozitívnym zmenám.
 3. nedržte sexuálny pôst – udržujte svoje pohlavné orgány aktívne. Je dokázané, že muži, ktorí majú pravidelný sex, bojujú so slabšou erekciou oveľa menej často.
 4. oprášte zabudnutú romantiku – pokúste sa svojej partnerke venovať viac pozornosti a nezabúdajte na dostatočne dlhú predohru. Samozrejmosťou by malo byť aj nežné pritúlenie sa nielen po intímnom zblížení.

Strašiak menom erektilná disfunkcia

O erektilnej disfunkcii hovoríme vtedy, ak má muž častý alebo sústavný problém udržať si erekciu tak, aby mohol dosiahnuť dostatočne uspokojivý pohlavný styk. To, samozrejme, spôsobuje frustráciu u oboch partnerov. Aby ste sa tomuto problému vyhli, mali by ste zistiť, čo erektilnú difunkciu u vás môže vyvolávať. Preto hneď, ako spozorujete prvé signály, vyhľadajte svojho lekára. Impotencia sa totiž môže prejaviť aj ako vedľajší účinok liekov či nadmernej konzumácie alkoholu. Ak chcete podobným problémom predchádzať, mali by ste sa sústrediť na zdravý životný štýl:

 • udržiavajte si svoje dobré a zdravé návyky
 • stravujte sa čo najlepšie – jedzte pravidelne a vyberajte si čo najkvalitnejšie potraviny
 • pravidelne cvičte
 • znížte príjem alkoholu
 • vyhýbajte sa stresu
 • skoncujte s fajčením

Mohlo by vás zaujať: Neviete sa v posteli zladiť na jednu vlnu? Tu je zopár rád, ako na to


Ak sa už poruchy erekcie dostavia, čo s nimi?

Stále najpopulárnejším a najjednoduchším riešením erektilnej disfunkcie je takzvaná modrá tabletka. Nech už si ju zadovážite pod akýmkoľvek názvom, princíp jej fungovania spočíva v tom, že blokuje enzýmy, ktoré ovplyvňujú prekrvenie penisu. Aj odborníci sa zhodujú v tom, že tento malý chemický zázrak je v súvislosti s erekciou oveľa účinnejší ako mechanické pomôcky. Ako úplne najlacnejší variant predĺženia erekcie môžete vyskúšať erektilný krúžok, ktorý vašu peňaženku odľahčí len o približne tri eurá. Ak sa rozhodnete do sexuálnych pomôcok investovať viac, jednou z možností je aj vákuová pumpa na penis. V prípade, že vás lákajú invazívne zákroky ako injekcie či implantáty, túto tému dôkladne prekonzultujte s vaším lekárom.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, Johnny
Odporúčame