Navigácia do auta: Čo od nej čakať a aké sú novinky v tejto oblasti?

Navigácia do auta

flickr.com/bajus

Trávite za volantom stovky hodín ročne a cestovanie patrí alebo k vašim koníčkom alebo práci? V tom prípade určite aj vy rozmýšľate nad kúpu navigačného systému – ak už ho nevlastníte. Čo všetko možno od rôznych navigácií očakávať a aké sú horúce novinky v tejto oblasti?

Ak sa často presúvate na väčšie vzdialenosti a vždy na iné miesta, máte určite na zreteli okrem bezpečnosti aj to, aby ste sa v neznámom teréne nikdy nestratili a prišli do cieľa cesty včas. V súčasnosti neraz bežné mapy nestačia, najmä na miestach, kde prebieha aktívna výstavba nových ciest, obchvatov a podobne. Pomôcť vám môže navigácia.

Výber vhodného navigačného zariadenia

Na pultoch máme pomerne dosť druhov navigačných zariadení, ktoré prijímajú, zobrazujú a navigujú, v rôznej cenovej hladine a kvalite. Ak stojíte pred rozhodnutím, ktorú navigáciu si kúpiť, mali by ste vychádzať zo skutočnosti, ako často ju budete používať a čo od nej očakávate. Čím vyššie budú vaše nároky, tým sofistikovanejšia by mala byť navigačná technológia vybraného zariadenia. Treba mať na pamäti, že spolu s funkciami bude stúpať aj ich cena.


Mohlo by vás zaujať: Už žiadne blúdenie: Navigácia vám spríjemní jazdu v aute aj výlety po horách


Navigácia pre nenáročných z bodu A do bodu B

  • menší displej
  • základné funkcie
  • inštrukcie odbočka po odbočke sprevádzaná hlasovými pokynmi
  • rozšírený asistent jazdných pruhov a náhľad križovatiek
  • zobrazuje rýchlostné limity a presný čas príjazdu do cieľa
  • umožňuje uložiť až 1000 obľúbených pozícií
  • predinštalovaná mapa s 22 európskymi štátmi

Cena: od 99 eur

Pokročilá navigácia rozšírená o

  • doživotnú aktualizáciu máp
  • funkcie pre ekonomickejšiu a rýchlejšiu dopravu
  • automatické vyhľadávanie všetkých možných trás s okamžitým náhľadom
  • bluetooth
  • prepínateľnú orientáciu  obrazovky a pod.

Cena: od 219 eur

Navigácia pre náročných rozšírená ešte o

  • priame zadávanie adresy alebo bodu záujmu
  • funkciu ecoRoute (na sledovanie stavu napätia batérie, teplotu chladiacej kvapaliny a pod.)
  • funkciu traficTrends (automaticky určí denné trendy plynulosti cestnej premávky s cieľom zlepšiť trasy a lepšie predpovedať dobu príchodu v závislosti od času a dňa v týždni)
  • prehliadač obrázkov
  • zobrazenie 3D budov a 3D terénu

Cena: od 329 eur

Multimediálna navigácia rozšírená ešte o

  • výkonný DVB-T prijímač zachytávajúci lokálne TV vysielanie alebo rádio kanál
  • prehrávač CD, mp3 a mp4 a audiokníh
  • prepínateľná orientácia obrazovky (horizontálne/vertikálne)
  • možnosť pripojenia kamery s autonómnym nahrávaním
  • mapa so 45 štátmi Európy a pod.

Cena: od 320 eur


Mohlo by vás zaujať: Chceli by ste predať svoje auto? Tieto faktory určujú jeho cenu


Navigácia vám nepomôže, ak nemáte aktuálnu mapu

Cez internet si môžete z rôznych zdrojov stiahnuť mapy aj zadarmo. Treba však počítať s tým, že tieto mapy nemusia byť aktuálne a tak môžu v konečnom dôsledku spraviť viac škody ako úžitku, keďže vás nebudú viesť cez najkratšie cesty, prípadne vás dovedú na cestu, ktorá už nie je v prevádzke. Najjednoduchšie, ale aj najdrahšie je zakúpiť si model s bezplatnou doživotnou aktualizáciou máp. Potom už len stačí GPS navigáciu zaregistrovať . Priebežné pripojenie prístroja k vášmu  kontu upozorní na dostupnú aktuálnejšiu mapu, ktorú stačí jednoducho stiahnuť. Posúdiť, či sa vám takáto investícia oplatí alebo nie musíte vy.

Zradnosti na cestách

Početné rozkopávky, havárie vozidiel, dopravné zápchy a ďalšie nepredvídateľné spomaľujúce prekážky na ceste dokážu veru poriadne sťažiť vodičovi situáciu najmä, keď sa ponáhľa za povinnosťami. Nejeden v rýchlosti uvažuje, čo je rozumné – počkať v kolóne, alebo sa radšej vydať obchádzkovou trasou a riskovať zbytočnú zachádzku a blúdenie? Riešenie rébusu sa už môže stať minulosťou.


Najlepšie informácie o autách a motorizme nájdete na podkapotou.sk


Novinka, ktorá pomôže

Vodiči na Slovensku mohli doposiaľ len ticho závidieť, že v mnohých krajinách západnej Európy  majú už dávno namiesto zložitých a nie vždy najaktuálnejších  informácií k dispozícii úplne jednoduché a praktické riešenie informujúce o aktuálnom stave premávky. V posledných dvoch rokoch bola distribúcia on-line dopravných informácií vodičom prostredníctvom TMC (Traffic Message Channel) služby prenášanej technológiou  RDS (Radio Data System) uvedená aj vo viacerých krajinách Európy okrem Slovenska.

Ešte v minulom roku sme v skúšobnej prevádzke testovali vysielanie aktuálnej dopravnej situácie prostredníctvom FM RDS kanálu.  V súčasnosti sa stal celosvetový štandard dostupným aj pre vodičov na Slovensku. Nehlasové dopravné správy sa šíria na krátkych vlnách FM priamo do navigačného zariadenia. Navigácia kódovanú informáciu spracuje, zobrazí dopravné obmedzenia, priepustnosť cesty, prípadne zdržanie a navrhne alternatívnu trasu pre obchádzku. Oproti klasickým dopravným správam sa nemôže stať, aby vodič prepočul informáciu, navigácia ju vyhodnotí a okamžite navrhne optimálne riešenie. Vodič tak má aktuálny prehľad o situácii na cestách. Dopravné informácie šírené prostredníctvom RDS-TMC vodiča zbytočne nevyrušujú, pretože sa mu zobrazujú len tie, ktoré sa týkajú jeho aktuálnej trasy alebo najbližšieho okolia,“ priblížil Peter Palarec, technický riaditeľ slovenskej distribúcie Garmin. Vodič ocení nielen to, že vždy vie, ako ďaleko má do cieľa,  ale aj časovú a finančnú úsporu.


Používate navigáciu do auta? Ako ste s ňou spokojní? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/bajus, flickr.com/bajus, Viola
Odporúčame