Nechránený pobyt na slnku? Ak chcete vitamín D, tak áno – poradíme kedy a koľko!

Žena

sxc.hu

Slnečný vitamín, ako ho mnohí prezývajú, si určite zaslúži nemalú pozornosť. Vedci prišli na to, že u starších ľudí znižuje riziko zlomenín až o tretinu, čo je skvelá správa. Najlepšie výsledky boli potvrdené v prevencii pred nebezpečnou zlomeninou bedrového kĺbu, ktorý je strašiakom všetkých seniorov.

Množstvo výskumov, ktoré testovali vitamín D u starších ľudí preukázalo, že zvýšeným príjmom vitamínu D sa dá natrvalo predísť zlomeninám. Dávka, ktorá by mala postačovať na to, aby spĺňala tento účinok, je 800 medzinárodných jednotiek (IU), pričom jedna jednotka IU predstavuje 0,025 mikrogramu. To znamená, že potrebná účinná dávka by mala byť 20 mikrogramov vitamínu D denne. Preukázalo sa aj to, že nižšia dávka vitamínu D, ako určili vedci, nemá nijaký podobný účinok.

Ideálna prevencia

Podľa vedcov poskytuje zvýšený prísun vitamínu D najlepšiu ochranu práve pred komplikovanou a u starších ľudí veľmi rizikovou zlomeninou bedrového kĺbu. Riziko tejto zlomeniny znižuje až o tretinu, čo je naozaj úctyhodné. Je známych mnoho prípadov, kedy toto zranenie pripútalo človeka na lôžko, z ktorého sa potom v staršom veku už ťažko dostáva. Vyšší prísun vitamínu D však chráni aj proti ostatným zlomeninám a riziko ich vzniku znižuje až o 14 %.


Mohlo by vás zaujímať: Chytá vás únava pričasto? Možno vám chýba déčko!


Zázrak menom vitamín D

Viaceré výskumy poukazujú na potrebu zvýšeného prísunu vitamínu D a to nie len kvôli zvýšenej odolnosti kostí. Dostatočné množstvo tohto vitamínu vás môže ochrániť aj pred:

  • cukrovkou
  • vysokým krvným tlakom
  • srdcovými problémami
  • niektorými druhmi rakoviny (napr. rakovina čriev, pľúc, prsníka, pankreasu, vaječníkov, kože, či prostaty,…)
  • osteoporózou
  • sklerózou multiplex
  • psoriázou
  • schizofréniou.

Nekupujte ho, získajte ho zo slnka

Jeho jedinečnosť spočíva aj v tom, že si ho najmä v letných mesiacoch nemusíte kupovať, či dopĺňať stravou. Stačí sa vystaviť každý deň na slnko a zabezpečíte si jeho prirodzený prísun do vášho organizmu. Vitamín D sa tvorí v pokožke, ktorá je priamo, nie cez oblečenie či sklo, vystavená slnečnému žiareniu, no aj to iba v určitej vlnovej dĺžke. Naše telo ho dokáže správne prijať medzi 12:00 hod a 14:00 hod, kedy je intenzita slnečného žiarenia najvyššia a slnko sa nachádza pod správnym uhlom. Dĺžka pobytu závisí od fototypu. „Ak máte svetlú pokožku a slníte sa v plavkách okolo poludnia, stačí pár minút bez mlieka s UV filtrom. Ak ste už opálený, alebo máte od prírody tmavšiu pokožku, potrebujete okolo 15-20 minút,“ vysvetľuje Robyn Lucas z Austrálskej národnej univerzity. Tmavšia pokožka je totiž na jednej strane viac chránená pred rakovinou, na druhej však pomalšie spracováva UV-B lúče. Černoch tak môže potrebovať niekoľkokrát dlhší čas na slnku, ak chce získať rovnaký podiel vitamínu D ako osoba s vyslovene svetlou pokožkou. Tmavá pokožka slúži ako akýsi filter. Vhodné podmienky na príjem vitamínu D sú v našich podmienkach len počas jari a leta.


Mohlo by vás zaujímať: Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!


Krémy s vysokým faktorom bránia jeho príjmu

Ak sa natierate krémom s vysokým ochranným faktorom, bránite prísunu vitamínu D do vášho tela. Už ochranný faktor 15 znižuje príjem tohto vitamínu až o 99%. Jeho dostatočná syntéza závisí aj od ďalších faktorov, ako napríklad veku, farby pokožky, hladiny antioxidantov, množstva melanínu v pokožke, nadmorskej výšky, zemepisnej šírky, oblačnosti, či napríklad aj úrovni opálenia.


Máte iný tip na získavanie vitamínu D? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt či ďalšiu z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame