Chýba vám železo? Aké sú prejavy nedostatku železa a ako ho efektívne doplniť z potravín?

Ak sa vám zdá, že máte problém vykúzliť chutné a vyvážené jedlá, verte tomu, že pri tejto „diéte“ sú asi najširšie možnosti (Zdroj: Freepik/alexokov)

Železo je jedna z látok, ktorá je pre vaše telo nesmierne dôležitá. Problémy s nedostatkom sa objavia nenápadne. Pritom nezáleží na veku, ani na pohlaví – anémia si nájde cestu k starším ale aj mladším, k mužom aj k ženám. Jeden z najbežnejších príznakov býva nadmerná únava. Ak cítite akýkoľvek príznak, pouvažujte nad doplnením železa prírodnou cestou, prípadne pomocou výživových doplnkov.

Prečo je železo tak dôležité?

Je prvkom, ktorý podporuje hemoglobín vo vašej krvi. To znamená, že prispieva k správnej funkcií červených krviniek, teda k transportu kyslíku do všetkých častí vášho tela. Ovplyvňuje aj rast a vývoj človeka či správnu termoreguláciu a imunitu.

Dlhodobá nízka hladina spôsobuje chudokrvnosť, teda anémiu, ktorá sa prejavuje pomaly, no pokiaľ zostane neliečená, môže spôsobiť rôzne nepríjemnosti. Nebezpečné sú hlavne jej nenápadné príznaky, akými sú malátnosť, únava či znížená fyzická výkonnosť.

(Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Mňa sa to netýka…

Ak prehliadate spomenuté symptómy, úplne vám rozumieme. Všetky tieto znaky sa dokážu spájať aj s hektickým životným štýlom, náporom práce, stresom či iným fyzickým a psychickým vyčerpaním. Telo dokonca dokáže anémiu určitý čas tolerovať, preto sa majte na pozore!

K odhaleniu tejto diagnózy zvyčajne dochádza náhodne, na lekárskej prehliadke. Nedostatok železa v krvi zistí lekár rutinným vyšetrením rozboru krvi. Odhaliť príčinu však vyžaduje dodatočné vyšetrenia.

Ako teda strážiť dostatočný príjem železa?

Ak vaše výsledky ukazujú nízku hladinu železa, neprepadajte panike. Na začiatok úplne postačí, ak sa povenujete svojím stravovacím návykom. Telo nie je schopné produkovať železo samo, preto je potrebné ho dopĺňať zvonka. Predtým než nabehnete do lekárne a miniete desiatky eur za preparáte, skúste siahnuť po prirodzenejšej alternatíve. Doplnky stravy sú možnosťou v prípade, že príjem železa z potravín nestačí.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Odborníčka upozorňuje na nástrahy spojené s verejnými kúpaliskami: Na toto si treba dávať pozor

Reálna denná spotreba železa u muža a žien mimo menštruácie je 1 mg, no vďaka nižšej vstrebateľnosti odporúčajú lekári túto dávku posunúť až na 10 mg. Muži a ženy mimo menštruácie teda majú prijímať okolo 10 mg železa denne, menštruujúce ženy (v závislosti od intenzity krvácania) približne 15 mg.

U detí je odporúčaná denná dávka rôzna podľa veku, a teda čím je dieťa staršie, aj dávka stúpa. Pohybuje sa v rozmedzí od 6 do 18 mg na deň.

(Zdroj: Freepik/jcomp)

Ako pomôcť lepšiemu vstrebávaniu železa?

Železo je, na rozdiel od iných minerálov, horšie vstrebateľné. Zo živočíšnych zdrojov dokáže telo viazať železo na bielkoviny efektívnejšie. Avšak, vstrebateľnosť železa aj zo živočíšnej, aj z rastlinnej stravy je ovplyvnená aj celkovým zložením vašej stravy.

Odporúča sa konzumácia vitamínu C vo vyšších dávkach. Môžete siahnuť po pomarančovej šťave či iných nápojoch s vitamínom C. Samozrejme, podporiť to môžete aj vitamínom C v pilulkách či šumivej forme.

Okrem Cčka pomáha k vstrebateľnosti aj konzumácia mäsa, kyslín (citrónová, jablčná, vínna) a kvasených výrobkov (kyslá kapusta alebo kefír).

(Zdroj: Freepik/jcomp)

 V čom sa nachádza veľa železa?

Mäsožravci budú jasať – v boji proti anémií vám pomôže mäso! Aké mäso sa pri „železitej diéte“ hodí? Najmä hovädzie, bravčové, teľacie, ale aj králičie, baranie či morčacie.

Pokiaľ predsa len hľadáte rastlinnú alternatívu, siahnite po pšeničných klíčkoch, sezamových semienkach, šošovici, ovsených vločkách, špenáte či ražnom chlebe.

Ako kombinovať jedlo?

Ak sa vám zdá, že máte problém vykúzliť chutné a vyvážené jedlá, verte tomu, že pri tejto „diéte“ sú asi najširšie možnosti. Špenát, kel či brokolica sú skvelou prílohou k akémukoľvek mäsu, ktoré je tiež bohaté na železo. Výborne chutia aj v spojení s tofu, orieškami či klíčkami, čím telu doplníte ďalšie minerály, okrem železa.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Navštevujete prírodné kúpaliská? Ak v nich uvidíte toto, vyhnite sa im a neohrozíte tak svoje zdravie

V prípade, že milujete sladké, máme dobrú správu! Doprajte si vysokopercentnú čokoládu, ktorá vám tiež pomôže. Naopak alkohol k liečbe anémie nepatrí. Aj tu sa však nájde výnimka, ktorú lekári priam odporúčajú – doprajte si pohárik červeného vína, môže to byť tiež slušným zdrojom železa (víno obsahuje cca 4 až 10 gramov na liter).

(Zdroj: Freepik/timolina)

Pomoc vo forme tabletiek?

Potraviny, ktoré sme spomínali, sú skôr ako prevencia, prípadne doplnenie mierneho poklesu železa v krvi. Ak však máte diagnostikovanú akútu anémiu, je lepšie telo „nadopovať“ preparátmi z lekárne. Ich dávkovanie vám odporučí lekár, rozhodne dávku svojvoľne neupravujte.

Ako pri všetkom platí, že železo na predpis je lepšie a účinnejšie, pretože je viac koncentrované. Lekár vám môže teda predpísať tablety alebo kvapky.

Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom predtým, než si niečo svojvoľne nasadíte. Vysoké dávky železa by vám mohli skôr ublížiť – voľné ióny železa môžu pôsobiť toxicky, čo môže viesť až k poškodeniu orgánov. Prílišné zásoby železa spôsobujú poškodenie srdcového svalu, pečene, pankreasu alebo môžu spôsobovať diabetes!

 

Sledujte nás aj na Instagrame

 

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame