Nepríjemný pach z úst: Čo býva jeho príčinou a ako sa ho zbaviť?

Zápach z úst

profimedia.sk

Keď na niekom vidíte, že má asi teplotu, tak poukážete na to, že nevyzerá najlepšie. No čo robiť, keď niekomu smrdí z úst až vám nepríjemný zápach kriví tvár? Budete sa premáhať, odídete, alebo dotyčného na to taktne upozorníte? A predstavte si, že podobné pocity môžu vaši spoločníci prežívať pri vás. Vlastný zápach obvykle necítime, no druhí to šťastie nemajú.

Aj taký bežný problém ako zápach z úst má svoj odborný názov – halitóza. Ide o špecifický problém, pretože sú dve skupiny ľudí, ktoré ňou môžu trpieť. Prvá skupina si za zápach môže sama. Má zlú životosprávu a nedostatočnú hygienu ústnej dutiny. A druhá skupina za to nemôže, zápach z úst má genetický pôvod, ide o dôsledok ťažkých liekov či dokonca o prejav vážneho ochorenia. Existuje aj jedna podskupina, do ktorej patríme raz za čas všetci. Hlavne vtedy, keď zjeme niečo, čo jednoducho smrdí.


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte si cesnak bez výčitiek: Zápach z úst porazíte overenými trikmi!


Aké sú príčiny vzniku zápachu z úst?

Ako sme spomínali, môže ísť o dedičné dispozície, závažnú chorobu, ale aj dočasnú indispozíciu. Nevábnu vôňu z úst budete mať, keď zjete:

Korenisté a výrazné jedlá – chuť a aróma korenín sa uvoľňuje až v teplom a vlhkom prostredí, v ústnej dutine. Príkladom môžu byť korenisté údeniny, alebo cibuľa či cesnak.

Plesnivé syry – už len proces zrenia týchto syrov je charakteristický chemickými reakciami. Tie prebiehajú aj pri trávení. Ak idete do spoločnosti, rozmyslite si konzumáciu týchto syrov.

Ryby – ryby samotné mnohým ľuďom páchnu. Ich pachu sa celkom nezbavíte ani keď ich máte v žalúdku.

Nič – áno, zápach z úst môže byť aj dôvodom prázdneho žalúdka. Ak neraňajkujete, tak sa nesmiete čudovať tomu, keď sa od vás budú iní odvracať. A navyše raňajky sú mimoriadne dôležité aj kvôli príjmu energie a pre správnu životosprávu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Zápach z úst spôsobujú aj ochorenia

Nepríjemný zápach z úst môžu spôsobovať aj ochorenia. Ide hlavne o ochorenia pečene, pľúc, podobné nepríjemnosti sprevádzajú aj cukrovku. Veľakrát je však problém v ústnej dutine. Napríklad seniorom sa jedlo sčasti hromadí v okolí zubných náhrad, preto im treba venovať zvýšenú pozornosť pri čistení.

Ďalšou príčinou môžu byť zapálené ďasná či rozsiahly kaz v zube. Často sa vám môže usádzať hlien v ústach, prípadne máte na jazyku biely povlak. Na jazyk nezabúdajte ani pri čistení zubov, na trhu sú kefky s hlavicou na čistenie jazyka už samozrejmosťou.

Problém s pachom z úst je zreteľnejší v ranných hodinách. V noci telo neprodukuje toľko slín a koncentrácia nahromadenej potravy a pachu je mimoriadne vysoká. To je problém aj pri zdravých ľuďoch, no na vyriešenie stačí tak málo, hneď po prebudení si umyť zuby.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepríjemný zápach z úst: Takto sa ho môžete zbaviť!


Ako mu predísť?

Ak je dôvodom zápachu choroba, pomôže len lekár. V ostatných prípadoch nemusíte robiť nič extra. Pomôže zvýšiť denný príjem vody, ústnu dutinu budete pravidelne preplachovať a udržíte ju čistú. Základom je čistenie zubov. Pomáhajú aj silné ústne vody, ktoré nielen dezinfikujú, ale aj zanechávajú svieži dych. Dôležitou je pravidelná strava, vždy by ste mali mať aspoň čosi v žalúdku. Pokiaľ o svojich problémoch viete, balíček žuvačiek či silných mentoliek by vo vašom vrecku nikdy nemal chýbať. Žuvačky žuvajte vždy pred stretnutím, v priamom kontakte s ľuďmi by ste mohli pôsobiť nezdvorilo. Z rád, ktoré využívali naše staré mamy spomenieme žuvanie aromatických byliniek – napríklad mäty, petržlenovej vňate či zrnka kávy.

Všetky tieto rady potlačia zápach len na pár chvíľ. Ak sa ho chcete zbaviť natrvalo, budete musieť viac dbať na ústnu hygienu. Keď nepomôže ani to, ostáva jediné, navštíviť doktora. Každopádne by ste zápach z úst nemali podceňovať, vás síce obťažovať nemusí, no iných áno.


Máte problémy a skúsenosti so zápachom z úst? Čo sa vám najlepšie osvedčilo v boji s týmto problémom? Napíšte ostatným čitateľom vaše skúsenosti v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, David
Odporúčame