Neviete sa zbaviť únavy? Obmedzte týchto 5 vecí a budete plní energie

Prepracovanie

thinkstockphotos.com

Pokiaľ máte pred sebou dlhý náročný deň, no hneď zrána sa cítite unavene, podráždene a jednoducho otrávene, život nie je jednoduchý. Niekedy pomôže dobre sa vyspať, no nie vždy to stačí. Vysávače energie sú všade okolo nás. Existuje však pomoc a dokonca nemusíte staviť ani na účinky predávkovania sa kávou či energetické drinky, aby ste sa z tohto poľutovaniahodného stavu dostali. Skúste to s našimi tipmi – bez nervozity a s úsmevom.

Pohlcovač energie č.1: Neustále sedenie

Uvažovali ste už niekedy nad tým, prečo sa napriek tomu, že sedíte najprv v aute do práce, potom v práci a nakoniec na vašom pohodlnom gauči, cítite tak unavene? Podľa Dr. Franka Kinga dlhodobé sedenie spôsobuje, že sa vaše telo dostáva do režimu spánku. Nedostatok pohybu spomaľuje krvný obeh a znižuje množstvo kyslíka prúdiaceho do mozgu.

Tip bojovníka s únavou:

Počas obednej prestávky alebo po práci sa vyberte na prechádzku. Ak nestíhate, skúste zopár jednoduchých cvikov. Štúdie ukazujú, že pohyb môže zvýšiť hladinu energie až na dve hodiny a chôdza je najednoduchšia, najprirodzenejšia forma cvičenia. Každodenná desaťminútová prechádzka pomáha zvýšiť krvný obeh, znižuje krvný tlak a povzbudí vás. Pohyb na čerstvom vzduchu a najmä na slnku zvýši vašu hladinu serotonínu, takže budete opäť svieži a produktívny.


Mohlo by vás zaujať: Únava či chrípka nemá šancu: Týchto 7 potravín vám dodá energiu a posilní imunitu


Pohlcovač energie č.2: Neporiadok

Cítite sa byť príliš unavený upratať? Odkladáte poriadok na zajtra? Oberáte sa tak o drahocenné miesto, ktoré potrebujete pre každodenné činnosti, ale zároveň sa aj vyrušujete. Každá vec, ktorá nie je na svojom mieste vám pripomína, čo všetko budete musieť ešte urobiť. Profesionálna organizátorka Fay Wolfová tvrdí, že neustále hľadanie v neporiadku nás oberá o dvakrát toľko energie, ako by sme potrebovali na jeho upratanie.

Tip bojovníka s únavou:

Nastal čas zbaviť sa zbytočností. V upratovaní postupujte zľava doprava a všetko dávajte na miesto. Pokiaľ daná vec špeciálny post zatiaľ nemá, urobte jej ho. Vhodnou pomôckou je aj zoznam vecí, ktoré ešte musíte urobiť, tak na nič nezabudnete a nebudete v strese.


Mohlo by vás zaujať: Máte náročnú prácu a zmáha vás únava? Guarana povzbudí na tele aj na duchu


Pohlcovač energie č.3: Nevhodné raňajky

Raňajky môžu energeticky nabiť, ale aj zabiť. Ak si doprajete príliš veľa, nezostane nič iné len nadbytočné jedlo hodiny ospalo tráviť. Pokiaľ ich vynecháte, nebudete vládať.

Odborníčka na výživu a uznávaná autorka Elisabeth Somerová hovorí, že ľudia, ktorí jedia vyvážené raňajky majú nielen viac energie, ale takisto podávajú lepšie výkony a lepšie v noci spia. Nedajte sa však pomýliť, vyvážené raňajky neznamenajú slaninu a palacinky s nutelou.

Tip bojovníka s únavou:

Doprajte si vyvážené chutné raňajky, ktoré vás nabijú energiou. Riaďte sa tromi základnými pravidlami. V prvom rade si vyberajte celozrnné potraviny, ktoré telu poskytnú vysokokvalitné sacharidy pre mozog v ranných hodinách tak potrebné. Po druhé si doprajte trochu proteínov, aby vás nasýtili a udržiavali hladinu cukru počas celého dopoludnia a nakoniec nikdy nezabudnite na jeden alebo dva druhy ovocia či zeleniny.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pohlcovač energie č.4: Dehydratácia

Napriek tomu, že sa nemusíte cítiť akoby ste prechádzali cez Saharu, je možné, že ste dehydratovaný práve teraz a aj mierna dehydratácia vie spôsobiť, že budete ospalý a pomalý.  Mnohí z nás majú tento stav na dennom poriadku bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Dehydratované telo taktiež zachytáva toxíny a podporuje zadržiavanie vody v tele.

Tip bojovníka s únavou:

Najbližšie, keď budete mať pocit ospalosti, dajte si pohár studenej vody, ktorý by vás mal veľmi rýchlo vzpružiť a skontrolujtekoľko vody ste v daný deň vypili. Denne by mal dospelý človek  podľa odborníkov vypiť aspoň dva litre tekutín.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás jarná únava? Porazte ju šalátmi plnými vitamínov!


Pohlcovač energie č.5: Okolie

Všetci máme v našom okolí ľudí, s ktorými sa nevychádza ľahko a doslova z nás sajú energiu. Každodenné stretávanie sa s nimi je jednoducho vyčerpávajúce, no zbaviť sa týchto energetických upírov nemôžeme. Ako nestratiť nervy a posledné zvyšky energie pri otravnej susede, svokre či kolegyni?

Tip bojovníka s únavou:

Svojich spolupracovníkov ani rodinu si vybrať nemôžete, preto je asi najvhodnejšie staviť na obranu. Siahodlhé rozhovory, ktoré nikam nevedú, skúste ukončiť nedostatkom času, prichádzajúcim hovorom či potrebou si odskočiť. Prípadne po takýto vyčerpávajúcich udalostiach zavolajte kamarátom, ktorí zvyknú byť pozitívne nabití a viete, že vás rozveselia. Smiech predsa zlepšuje krvný obeh a potláča stresové hormóny. Frustrácie podobného typu si môžete takisto vybiť aj vo fitku.


Čo sa pri boji s únavou najlepšie osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame