O vitamíny nás pripravujú aj celkom bežné činnosti či lieky: Na čo si dať pozor?

Pozeranie televízie

thinkstockphotos.com

Vaše telo prirodzene spotrebúva vitamíny a preto ich treba systematicky a pravidelne dopĺňať. Vedeli ste však, že vás o ne oberajú aj úplne bežné činnosti, ktoré vykonávate denne, ako napríklad práca pri počítači, či pitie vody? Čo všetko okráda váš organizmus o cenné vitamíny a minerálne látky?

Alkohol a fajčenie – nepriateľ č.1

To, že alkohol a fajčenie škodí zdraviu, je vec známa. Menej známejším už je ale fakt, že vám tieto zlozvyky uberajú aj z optimálnej hladiny pre telo dôležitých vitamínov a minerálov. Častá konzumácia alkoholu narušuje vstrebávanie vitamínov skupiny B, vrátane kyseliny listovej a vyvoláva zvýšenú potrebu vitamínu C, ktorý je potrebný na vylúčenie alkoholu z krvi. Okrem toho likviduje vo vašom tele zásoby vápnika, horčíka a zvyšuje aj potrebu prísunu rutínu, či cholínu. Fajčenie zas oberá telo o vitamíny E, B, C, antioxidant selén, betakarotén aj zinok.

Pozor na nedostatok vitamínu A

Jeho mínusové hodnoty môžu sprevádzať najmä problémy s videním a zhoršené nočné videnie, resp. videnie počas šera. Prichádzať o vitamín A môžete pomerne ľahko a to prostredníctvom bežných denných činností, ako je napríklad:

 • sledovanie televízie
 • práca za počítačom
 • trávenie času v priestoroch osvetlených žiarovkami (napr. v priestoroch bez denného svetla, osvetleného umelým osvetlením -napr. pracovníci vo fabrikách a pod)

Mohlo by vás zaujať: Aj „zdravé“ návyky môžu škodiť: Ktoré z nich sa dodržiavať až tak nevypláca?


Káva a kofeínové nápoje si ukroja svoje

O prospešnosti, resp. „neprospešnosti“ pitia kávy na ľudské zdravie sa vedú siahodlhé polemiky. Isté je však, že pokiaľ na jedno pôsobí pozitívne, na iné má zas negatívny dopad – zrejme ako väčšina vecí na tejto planéte. Medzi mínusy pitia kávy preto patrí okrem iného aj to, že likviduje vo vašom tele zásoby vitamínu B1 a oberá organizmus o železo, vápnik a draslík, nakoľko zvyšuje jeho vylučovanie v moči. Nadmerná spotreba kávy teda môže zapríčiňovať napríklad podráždenosť, anémiu, oberať kosti o výživu, ale negatívne môže pôsobiť aj na funkciu svalov a srdca.

Aj lieky eliminujú živiny

Užívanie niektorých druhov liekov taktiež odbúrava z tela dôležité stopové prvky:

 • diuretiká – močopudné lieky, ako aj lieky proti hnačke, znižujú v tele hladinu draslíka
 • lieky proti bolesti – analgetiká, uberajú z tela horčík
 • antihistaminiká – lieky proti prejavom alergie negatívne pôsobia na vitamín C
 • aspirín – zhoršuje vplyv vitamínu C, ničí kyselinu listovú a draslík
 • kortikoidy – znižujú hladiny vitamínu C a draslíka
 • antibiotiká – ničia vitamíny B a K
 • lieky na spanie – neprospievajú vitamínom C a B
 • lieky na srdce – zhoršujú vstrebávanie vápnika

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Znečistené ovzdušie a stresy

To sú okolnosti, s ktorými sa v dnešnej dobe stretávate mnohí. Práca viacerých z vás zaviedla do veľkomiest, kde sa však obidva tieto faktory ešte násobia. Ich vplyv potom telo prichádza najmä o vitamíny skupiny B, ale aj o vitamín C a D, ako aj o vápnik, horčík či zinok. Pitie chlórovanej vody, ktoré je pri týchto životných podmienkach bežné, navyše predstavuje zvýšené nároky na príjem antioxidantu vitamínu E.

Aj sladkosti a múčne produkty vás pripravia o časť vitamínov

Biely cukor a biela múka – všetky produkty, ktoré sú vyrobené z týchto surovín do značnej miery pôsobia nevhodne na ľudský organizmus. Nie len, že ho zaťažujú, spôsobujú nadmerné ukladanie tukových zásob, či niektoré choroby, ako napríklad cukrovku, či kardiovaskulárne ochorenia, ale oberajú ho aj o cenné živiny, ktoré nadobudlo. Priveľa bieleho cukru a bielej múky spôsobuje nedostatok vápnika, zinku, chrómu, antioxidantu selénu, ako aj vitamínov skupiny B. Okrem toho značne paralyzuje využiteľnosť vápnika, horčíka a fosforu v ľudskom tele.


Máte vlastné skúsenosti s nedostatkom vitamínu A? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame