Príroda už pekne zakvitla, nočné mrazy aj tak útočia: Ochráňte svoju úrodu týmito trikmi

V situácii, kedy predpoveď počasia prináša nepriaznivú prognózu, skúste svojim plodinám zabezpečiť patričnú ochranu (Zdroj: Freepik/montypeter)

Mnohí záhradkári majú hlavu v smútku, ak ich rozkvitnutú úrodu „pobozká“ posledný mráz. Trpia najmä marhule, slivky či jablone. Hrozba dozvukov zimy je vo vzduchu aj v tomto období, preto by ste mali byť pripravení. S našimi tipmi zvládnete ochrániť kvety, ale aj prvú vysadenú zeleninu, pred ničivým počasím.

Prvá pomoc pre stromy

Ovocné stromy sú priam ohrozeným druhom – pre mladé, čerstvo vysadené stromy, predstavuje riziko už teplota okolo nuly. Niekoľkoročné stromy sa popasujú aj s teplotami do -4°C v závislosti od druhu. Problémom nie je len mrazivá noc, ale aj následný slnečný deň. Stromy sú v šoku z nestálej teploty, čo sa prejavuje najmä zožltnutím lupienkov, ktoré postupne opadajú. S akoukoľvek myšlienkou na letnú úrodu sa v tomto okamihu môžete rozlúčiť.

V situácii, kedy predpoveď počasia prináša nepriaznivú prognózu, skúste svojim plodinám zabezpečiť patričnú ochranu – postačí postrek obyčajnou vodou. Tá sa na kvetoch a vetvičkách usadí, obalí ich a môže ich krátkodobo ochrániť.

Overené postupy našich babičiek

Za pokus určite stoja aj postupy, ktorým verili ešte naše babičky:

  • Opäť pomôže trik s vodou, tento raz však v trochu inej podobe. Okolo kvitnúcich stromov rozložte vedierka s vodou, ktorá svojím odparovaním ochráni všetky kvety.
  • Menšie stromy môžete prikryť netkanou textíliou alebo mikroténovou fóliou, ktoré poskytnú termo bariéru proti mrazu.
  • Skúste takzvané „zakurovanie“, ktoré pozostáva z kôpok vlhký vetvičiek, ktoré zapálite. Nesmú však horieť, potrebný je hustý dym, ktoré kvety obalí. Nevýhodou tejto možnosti je, že ju musíte strážiť, aby nedošlo k horeniu.

Prvá výsadba

Prízemné mrazy vedia prekvapiť pokojne aj v máji. Môžu zasiahnuť najmä vonku vysadenú zeleninu a ovocie. Poškodeniu priesady sa dá čiastočne zabrániť.

Jahody či zeleninu môžete zakryť netkanou textíliou, ktorú necháte rozloženú až do zvýšenia teploty vzduchu. Taktiež môžete vytvoriť aj domáce minipareniská z pet fliaš, ktorými prikryjete rastlinky. Okrem mechanickej ochrany dokáže toto riešenie udržať stálu teplotu, ktorá je potrebná.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Rez ovocných stromov vo februári má svoje pravidlá: Vyhnite sa týmto chybám

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame