Odpovedá výživová poradkyňa: Po chemoterapii je dôležité aj to, čo pacient zje

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Dobrý deň, pani výživová poradkyňa. Neviem, či mi budete vedieť poradiť aj ohľadom toho, ale máte zaujímavé články. Ako sa prosím stravovať po chemoterapii? Môj manžel skončil liečbu a chcela by som, aby sa stravoval zdravšie. Myslím si, že to, čo jeme, robí veľa. Ďakujem veľmi pekne.

Dobrý deň, milá čitateľka, ďakujem za Vašu otázku a manželovi i Vám želám veľa zdravia a pozitívnej energie. Takisto oceňujem Vašu snahu o zdravšie stravovanie manžela. Domnievate sa správne, že strava je jednou z kľúčových zložiek pri udržiavaní dobrého telesného i duševného zdravia.

Na Vašom mieste by som sa vyhla experimentom s nastavením jedálnička a držala sa pravidiel racionálneho stravovania. Spomeniem aspoň tie najzákladnejšie:

• Vymeňte produkty z bielej múky za celozrnné.
• Znížte príjem rafinovaného cukru, pozor aj na skrytý cukor.
• Denne si doprajte 600-800 g zeleniny a ovocia. Uprednostňujte sezónne a lokálne plody.
• Znížte prísun živočíšnych tukov (tučné mäso, tučné mliečne výrobky…) a pokrmov s obsahom nasýtených mastných kyselín nachádzajúcich sa v priemyselne spracovaných potravinách (trvanlivé pečivo, zákusky, krémy, slané pochutiny…) a naopak, zvýšte príjem rastlinných v podobe za studena lisovaných rastlinných olejov, orechov či semien.
• Doprajte si viac strukovín, ľahko stráviteľná je napríklad červená šošovica.
• Zvýšte spotrebu rýb, prioritne tučných morských, ako je napríklad losos.
• V jedálničku preferujte kvalitné základné suroviny, ktoré si doma šetrným spôsobom pripravíte (napríklad v pare).
• Jedzte pravidelne 3-5 ráz denne.
• Dbajte na pitný režim, ktorého základom by mala byť čistá alebo filtrovaná voda.
• Čo sa týka zastúpenia makroživín, odporúčam vysokosacharidové stravovanie – 55-75 % jedálnička tvoria sacharidy, približne 20 % bielkoviny a zvyšok tuky.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Ak potrebujete presnejší návod na to, ktoré potraviny zaradiť do jedálnička, inšpirujte sa niektorou z potravinových pyramíd. Z môjho pohľadu by mohla byť dobrou voľbou stredomorská potravinová pyramída.

Snažte sa dbať na to, aby bola strava ľahko stráviteľná – pozor napríklad na väčší príjem červeného mäsa, vajíčok či strukovín. To znamená, že stravu priebežne upravujte podľa toho, ako sa bude manžel cítiť.

Okrem toho odporúčam zvýšiť príjem potravín bohatých na antioxidanty. Jedná sa, napríklad o čučoriedky, hlúbovú zeleninu, ľanové semiačka, strukoviny, vlašské orechy, tmavo zelenú listovú zeleninu, cesnak, cibuľu, olivový olej, hrozno, paradajky a mnohé ďalšie.

Milá čitateľka, na záver Vám želám veľa trpezlivosti so zavádzaním pozitívnych zmien do Vášho rodinného jedálnička.

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. 

Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk

Zdroj: Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame