Nie je paprika ako paprika: Vieme, ktorý druh tejto zeleniny obsahuje najviac živín, aj ako si ju vychutnať

papriky rôznej farby

Paprika je výborným zdrojom mnohých živín (Zdroj: Freepik/freepik)

Prečo by ste mali papriky zaradiť do vášho jedálnička? V prvom rade majú nízky obsah kalórií a sú bohaté na mnoho živín. Všetky odrody sú výborným zdrojom vitamínov A a C, draslíka, kyseliny listovej a vlákniny. Navyše, pikantné papričky oživia každé nevýrazné jedlo, preto by nemali chýbať v žiadnej kuchyni.

Červená, žltá, oranžová či zelená?

Papriky poznáme v rôznych veľkostiach a farbách. Niektoré sú štipľavé, iné zase sladké. Môžete ich konzumovať čerstvé, mrazené, sušené alebo konzervované. Najviac živín obsahuje však červená paprika, pretože sa pestujú najdlhšie. Zelené papriky sa zbierajú skôr, skôr ako stihnú zožltnúť, zoranžovieť, a potom sčervenať. V porovnaní so zelenou paprikou majú červené papriky takmer 11-krát viac betakaroténu a 1,5-krát viac vitamínu C.

Ako ich môžete zúžitkovať?

Papriky sú veľmi všestranné. Surové môžete pridať do všetkého od dipov a šalátov až po cestoviny.

Pečenie papriky je tiež jednoduché. Stačí, ak vykrojíte malú štrbinu v blízkosti stoniek. Potom ich grilujte alebo opekajte, kým nezčernajú. Nechajte ich naparovať v plastovom vrecku asi 15 minút, zoškrabte šupku a odstráňte stonku, jadro a semená.

Pri práci s feferónkami nezabúdajte, že vám môžu popáliť pokožku a oči. Pri manipulácii s nimi noste gumené rukavice, držte ruky preč od tváre a umyte si ruky hneď, ako skončíte. V blízkosti majte aj pohár plnotučného alebo nízkotučného mlieka. Kapsaicín sa nerozpúšťa vo vode. Na jeho neutralizáciu potrebujete trochu tuku.

Papriky a chudnutie

Ak ste už počuli tvrdenie, že vďaka paprike chudnete, niečo na tom bude pravdy, avšak treba to brať s rezervou.

  • Kapsaicín: Kapsaicín, ktorý sa nachádza v štipľavých paprikách (vrátane čili a kajenského prášku), preukázateľne zvyšuje metabolizmus a tiež potláča chuť do jedla, aspoň mierne. Postupom času vám tento efekt môže poskytnúť výhodu, pokiaľ ide o chudnutie.
  • Dihydrokapsiát: DCT sa nachádza v kmeni jemných sladkých čili papričiek, niekedy nazývaných CH-19 papričky. Vedci zistili, že DCT vo forme kapsúl pôsobí podobne ako kapsaicín. V malej štúdii ľudia, ktorí ho užívali počas jedného mesiaca s vysokoproteínovou a veľmi nízkokalorickou diétou, spálili približne 100 kalórií denne navyše. Neschudli však viac ako ľudia užívajúci placebo pilulku, možno preto, že ich strava už mala veľmi nízky obsah kalórií. Na kontrolu výsledkov sú potrebné väčšie a dlhšie štúdie.
  • Piperín: Piperín, ktorý sa nachádza v sušenom čiernom korení, môže zabrániť tvorbe nových tukových buniek. Vedci to však skúmali iba s myšacími bunkami, takže neexistuje žiadny dôkaz, že to bude fungovať u ľudí. Ak máte radi čierne korenie, pokojne si ním dochucujte jedlo. Je bez kalórií a nezvýši vám krvný tlak.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
FOTORECEPT Šalát, ktorý zasýti a ešte je aj zdravý? Tento máte raz-dva a bez výčitiek!


Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame