Máte tráviace ťažkosti, bolesti hlavy alebo cítite únavu? Možno trpíte touto diagnózou

pacient s lekárkou v ordinácii

Potravinová intolerancia sa dá zistiť pomocou krvných testov (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Počet ľudí, ktorí majú potravinovú intoleranciu narastá. Upozornila na to imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová zo synlabslovakia. Príčinou podľa nej môže byť množstvo konzervačných látok v strave, no aj posun v diagnostike.

„Sliznica tráviaceho traktu je neustále zapálená látkami, ktoré konzumujeme. Nevieme sa tomu vyhýbať. Nie je možné každý deň jesť čerstvú stravu bez farbív a konzervantov. Nedá sa každý deň variť. Takže tých pacientov je oveľa viac,“ skonštatovala.

Pacienti si však potravinovú intoleranciu nemusia všimnúť hneď. Často im trvá dlhšie, kým prídu na to, aké jedlo im škodí. Príznaky sa podľa laboratórnej diagnostičky klinickej imunológie a alergológie Marcely Popovňákovej môžu prejaviť v rozmedzí niekoľkých hodín, dní až týždňov po konzumácií problematickej potraviny. Poukázala na to, že intolerancia má rôzne prejavy, ktoré zahŕňajú napríklad dlhodobé tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, únavu či psychické problémy.

V prípade potravinovej intolerancie je dôležité stanoviť správnu diagnózu. Škodlivé potraviny sa dajú určiť pomocou krvného testu, čo umožní ďalšiu liečbu. „Pacienti sú spokojní s tým, keď zistia zdroj ich problémov. Po vylúčení rizikových potravín zo svojho jedálnička sa im veľakrát omnoho zlepší kvalita života,“ dodala Popovňáková. Vyšetrenie však verejné zdravotné poistenie neuhrádza.

Odborníčka tiež pripomenula rozdiely medzi potravinovou alergiou a intoleranciou. Pri alergií ide podľa jej slov o reakciu imunitného systému, zatiaľ čo pri intolerancii sa do reakcie zapája skôr tráviaci systém. „Prejavy alergií nastupujú hneď po kontakte s alergénom. Na rozdiel od potravinových intolerancií, ktoré sa prejavujú neskôr, niekoľko hodín, dní až týždňov po stretnutí so škodlivou potravinou,“ ozrejmila.


Máte vy alebo váš blízky potravinovú intoleranciu?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame