Podporia lenivé črevá a posilnia srdce: Čo všetko dokážu ľanové semená?

Ľanové semená

pixabay.com

Ľan siaty je skutočne mnohostranná rastlina. Uplatnenie nachádza pri výrobe olejových farieb a prestieradiel, kde sa využíva ako základná zložka. Semená a olej majú však mimoriadny význam najmä pre naše zdravie: prospievajú žalúdku, črevám, mozgu aj srdcu. Indický mysliteľ a politik Mahátmá Gándhí tvrdil: „Všade, kde sa ľanové semienka stávajú bežnou súčasťou stravovania ľudí, sa zlepší ich zdravie.“

Korene v dávnej minulosti

Ľan siaty patrí k najstarším kultúrnym rastlinám. V egyptských hroboch sa našli semená ľanu, ktoré dávali zosnulým na cestu do ríše mŕtvych. Už okolo roku 3 000 pred n. l. sa v Egypte používali ako potravina. V antickom Grécku semienka a z nich získaný olej slúžili na liečenie rôznych ťažkostí. Z ľanových vláken sa tiež vyrábali textílie.

Dnes sa táto rastlina s modrými kvietkami pestuje v oblastiach s miernym podnebím, najmä v Belgicku, Holandsku a vo Francúzsku. V obchode sa dajú kúpiť celé alebo zošrotované ľanové semená a z nich vylisovaný cenný ľanový olej.

Upadol do zabudnutia

Kedysi boli zemiaky varené v šupke pokvapkané ľanovým olejom celkom bežné jedlo. Dnes si na tento jednoduchý a lacný pokrm spomenie len málokto. Pritom je dokázané, že ľanový olej má ešte väčší stimulujúci účinok na imunitný systém ako omega-3 mastné kyseliny získané z lososa, dostupné v lekárňach či drogériách.


Mohlo by vás zaujímať: Ľanové semeno na trávenie aj proti rakovine: Vyskúšajte jeho skvelé účinky


Malé semienka s bohatým obsahom

Zrelé ľanové semená sa vyznačujú najmä vysokým obsahom tukov. Pri veľkých semenách môže dosiahnuť až 43 percent. Spolu s konopnými a chia semienkami patria k rastlinným top dodávateľom omega-3 mastných kyselín.

Zdraviu obzvlášť prospešné zložky ľanu sú slizové látky a vláknina, ktoré sú zastúpené najmä v osemení. Okrem toho majú semená vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok, napríklad vitamín E a biotín, draslík, horčík alebo vápnik. Zanedbateľný nie je ani podiel bielkovín a sacharidov.

Ochrancovia žalúdka a pomocníci čriev

Ľanové semienka sa oddávna používali ako jemné prírodné preháňadlo. Po stáročia známy pozitívny vplyv na žalúdok a črevá sa potvrdil aj vedecky. V zrnkách sa nachádza veľa vlákniny a slizovitých látok, ktoré dokážu na seba viazať veľké množstvo vody. Semená napučia, výrazne zväčšia objem stolice a spolu s vlákninami podporujú pohyb čriev. Slizy zároveň vytvoria na žalúdočnej a črevnej sliznici ochranný film, čo je mimoriadne užitočné pri chronických zápaloch žalúdka a čriev.


Mohlo by vás zaujímať: Malé, no veľmi účinné: Spoznajte takmer zázračné účinky ľanových semienok


Pre zdravé cievy, srdce a mozog

Ľanový olej je tiež výborný preventívny prostriedok proti mozgovej porážke. Podľa výskumov kyselina linolová, obsiahnutá v ľanovom oleji, zabraňuje zrážaniu krvi v artériách a vénach.

Vyvážený pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín je veľmi dôležitý pre zdravé srdce a mozog. Pomáha udržiavať krvný tlak v norme a chráni pred cukrovkou. Omega-3 mastné kyseliny pôsobia protizápalovo, podporujú obnovu tkanív a posilňujú imunitný systém.

Ako ich konzumovať?

Semienka začleňte do svojho jedálneho lístka opatrne, začnite napríklad s jednou lyžičkou denne. Po čase by ste sa mali dostať na 2 PL ľanových semien denne. Pite k nim veľa vody alebo bylinkového čaju, aby ste sa vyhli tráviacim ťažkostiam.

Pokiaľ chcete využiť účinky podporujúce trávenie, mali by ste konzumovať nešrotované ľanové semená – drvením, varením a pečením strácajú preháňací účinok. Ale ak majú semená pôsobiť v žalúdku a čreve protizápalovo, je lepšie ich podrviť či pomlieť a nechať pol dňa vode napučať – na 1 PL semien asi ½ l vody. Tento cenný sliz môžete popíjať alebo pridať do jedla.


Mohlo by vás zaujímať: Ľanový olej pre krajšiu pleť a pevnejšie zdravie: Doprajte si za lyžičku každý deň


Margarín nahradí zdravý tuk

Drobné semienka sa hodia do šalátov, kaší, müsli, jogurtu, polievok alebo omáčok. Využiť sa však dajú aj pri pečení. Zmiešajte 2 PL mletého ľanu s 15 – 20 ml vody, nechajte napučať a pridajte do cesta. Nahradíte tak 1 PL margarínu, čo je nepochybne zdravšie.

Prospešný zvnútra i zvonka

Ľanový olej je veľmi hodnotný, pretože omega-3 mastné kyseliny sú v ňom ešte koncentrovanejšie ako v semienkach. Skvele chutí v šalátových omáčkach alebo na teplých jedlách.

Ak je čerstvý, má orechovitú arómu. Za studena vylisovaný olej sa uchováva mimo svetla. Po dlhšom skladovaní nadobúda horkastú príchuť, preto by sme ho mali kupovať čerstvý a čo najrýchlejšie spotrebovať. Horký ľanový olej už síce nie je vhodný na konzumáciu, zato výborný na masáž tela a ošetrenie vlasov.


Na čo všetko využívate ľanové semená vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame