Populárno-náučná literatúra pre učenie hrou: Ktoré knihy odporúčame?

Populárno-náučná literatúra

Populárno-náučná literatúra má svojich fanúšik medzi všetkými vekovými kategóriami (Zdroj: GettyImages)

Učíme sa celý život. Svet aj technológie sa neustále vyvíjajú a ak chceme byť v obraze, musíme čerpať nové poznatky. V literatúre existuje žáner, ktorý sa vďaka svojim zvláštnym vlastnostiam stáva čoraz viac populárnym. Reč je, samozrejme, o populárno-náučnej literatúre. Prečo sa dostáva na výslnie, akými témami sa zaoberá a prečo by ste ju mali začať čítať?

 

Čo to je?  /  Prečo ju čítať?  /  Témy  /  Kolekcie  /  Autori  /  Naše tipy

 

Čo je populárno-náučná literatúra?

Ak si myslíte, že populárno-náučná literatúra je odvetvím tej odbornej (teda náučnej), nie ste ďaleko od pravdy. Predsa sa však od tradičnej náučnej literatúry líši. Miesto výkladového slohového postupu, ktorý používa náročné vedecké termíny, uprednostňuje opisný slohový postup. Vďaka nemu využíva jednoduchšiu reč, menej odborných slov a naopak mnohé vysvetlenia a prirovnania.

Nájdeme tu taktiež minimum náučného jazykového štýlu. Miesto toho využíva umelecký štýl, aký iste poznáte z beletrie. Zmysel populárno-náučnej literatúry spočíva v tom, že vás „učí hravou formou“. Stále hovoríme o odbornej literatúre, no vďaka využívaniu iných odlišných slohových postupov a jazykových štýlov je vhodná aj pre laikov v daných tematikách.

Prečo ju čítať?

Toto odvetvie literatúry vyhľadávajú všetky vekové kategórie, pretože každý sa vždy máme čo učiť. Ak nás zaujímajú dávne epidémie, pôvod ľudstva, budúcnosť kozmonautiky alebo aktuálne vojna na Ukrajine, o všetkom chceme vedieť viac. No nie každý sme zainteresovaný vo všetkých témach natoľko, aby sme o nich mohli čítať náročné výklady. Populárno-náručná literatúra stále používa určité odborné termíny, no autor ich priamo v texte, v poznámke pod čiarou alebo v záverečnom registri vysvetlí čitateľovi.

Vy sa tak nemusíte báť, že kvôli náročnému slovníku knihu odložíte a už sa k nej nevrátite. Ak autor potrebuje vyjadriť veľkosť štátu, vzdialenosť od Slnka k najbližšej hviezde alebo predpokladaný počet termitov na Zemi, ide o vždy obrovské čísla. V bežnom vedeckom texte by boli kilometre zapísané vo formáte napríklad 2×1012, no tu ich autor porovná s mierkou, ktorej bežne vzdelaný človek rozumie.

Povedzme, že chceme vyjadriť vzdialenosť od Slnka k Proxima Centauri, najbližšej hviezde. Táto vzdialenosť je 4,2 svetelného roku, respektíve 4×1013 kilometra. To je 4 a za ňou 13 núl. Takúto vzdialenosť si asi nevieme predstaviť. No čo ak by sme to vyjadrili nasledovne: k najbližšej hviezde ideme autom rýchlosťou 100 km/h a dostaneme sa tam za 48 miliónov rokov. Populárno-náučná literatúra sa snaží porovnať nepredstaviteľné mierky, vesmírne aj mikroskopické, na príkladoch z praxe.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Debut Krásni ľudia od Zuzany Šimekovej: Bolo pre mňa dôležité poukázať bez predsudkov na nedokonalosti v dokonalom svete

Od životopisov po budúcnosť vesmíru

Aj populárno-náučná literatúra je žáner, ktorý má ďalšie subžánre, podobne ako beletria. Delia na 10 základných, pričom každý z nich sa zaoberá inými témami:

  • Humanitné a spoločenské vedy: V humanitných vedách nájdete knihy o človeku, histórii, etike, filozofii a literatúre ako takej. Zo spoločenských vied tu dominuje psychológia človeka, právo, ale aj politológia a politika.
  • Prírodné vedy a technológie: Prírodné vedy sú viac orientované na biológiu, chémiu a fyziku, prípadne sa zaoberajú aj automobilovou dopravou, geológiou a ekológiou. Z technológii dominuje IT sektor, priemysel, matematika, ale aj internet a náuka o multimédiách.
  • Motivácia: Motivačná literatúra je vhodná pre ľudí, ktorí sa chcú sebarozvíjať. Nájdete tu knihy o tom, ako zapôsobiť, ako byť šťastný a ako v živote dosiahnuť úspech.
  • Biznis: V biznise nájdete všetko o marketingu, manažmente a podnikaní. Taktiež sem ale patria knihy o verejnej správe, financovaní a účtovníctve.
  • Vzťahy: Tu nájdete knihy o tom, ako žiť lepšie, čo na rodine zlepšiť, ako zadeliť úlohy a role, prípadne ako vychovávať deti. Siahajú po nich najmä ženy.
  • Medicína a životný štýl: Medicína ponúka desiatky rôznych tém, od interného lekárstva, cez opatrovateľstvo až po sexuológiu. Životný štýl vám predstaví tipy na to, ako byť vždy fit a ako si upraviť stravu počas diét.
  • Životopisy: Tie iste poznáte. Aktuálne sú populárne príbehy britskej kráľovskej rodiny, známych celebrít a politikov. Často sú písane ako autobiografie, teda autor píše sám o sebe.
  • Šport: Či už sa zaujímate o kolektívne alebo individuálne športy, nájdete tu stovky kníh o nich. Populárne sú v poslednej dobe knihy z prostredia Formule 1 a šachu, no športové knihy nájdete taktiež často ako životopisy známych športovcov.
  • Umenie a dizajn: Medzi umenie radíme napríklad maliarstvo a architektúru, ale aj novšie typy vyjadrovania umelcov ako fotografia či film.
  • Hobby: Posledný subžáner sa zaoberá voľnočasovými aktivitami, napríklad tipmi na skrášlenie záhrady, chovom zvierat, ale aj rybárčeniu, poľovaniu či zmámim remeslám.

Známe kolekcie a autori

Populárno-náučné knihy sú zväčša samostatne stojace knihy a nemajú priame pokračovania. Autori však niekedy napíšu kolekciu kníh, ktorá nadväzuje a často jej zasvätia celý svoj život. Na druhú stranu sú knihy s veľmi podobnou tematikou, no s rôznymi autormi. Vydavateľstvo sa v tomto prípade rozhodne vydať ich síce nezávisle od seba, no v kolekcii, ktorá ich spája témou. Predstavíme si oba prípady.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Dlhoočakávané sci-fi Posledná šanca od autora kultového Marťana Andyho Weira

Kolekcie

Na ukážku kolekcie od jedného autora sme vybrali Stopy dávnej minulosti od Pavla Dvořáka. Na základe svojej tridsaťročnej práce s historickými poznatkami autor objasňuje, čo sa dialo na slovenskom území od praveku až po novodobé dejiny. Nechýbajú bohaté obrázky vzácnych exponátov. Kolekcia má desať dielov, autor posledný z nich síce pred smrťou nestihol dokončiť, no jeho manželka dielo skompletizovala a pred tromi rokmi vydala.

Z kolekcii, ktorú spája téma a nie autori, sme vybrali Prekliatych reportérov. Ide o reportáže, výpovede, rozhovory a poznatky novinárov, ktorých diela často nechceli vydať vo vlastnej krajine. Tento rok, po ruskom útoku na Ukrajinu, muselo vydavateľstvo zvýšiť objem kvôli záujmu slovenských čitateľov. V kolekcii nájdete desiatky kníh, stačí si len vybrať konkrétnu tému, ktorá vás zaujíma.

Autori

Do populárno-náučnej literatúry prispievajú stovky autorov, no my si predstavíme tých, ktorých na Slovensku čítame najviac. Z motivačnej literatúry vedie Osho a Paolo Coelho. Obaja píšu ezoterické náucné knihy a kým prvý menovaný sa venuje viac poznatkom a faktom, Coelho pracuje v náučnom štýle formou krátkych a poučných príbehov.

Slováci milujú aj poznanie vesmíru a tu je skvelou voľbou Stephen Hawking. Svoje podložené teórie sa snaží vysvetľovať jednoduchou formou za použitie množstva obrázkov a názorných príkladov. V žiadnom prípade nebudete v jeho slovách stratení.

Do environmentalistiky často prispieva aj sám Bill Gates. Naopak, o ľuďoch píše Dale Carnegie – od neho nájdete knihy o ľudskej osobnosti, ako na človeka zapôsobiť, ako mať šťastnejší život a kriticky myslieť. No a v oblasti technológii si rozhodne nechajte poradiť od českého autora Josefa Pecinovského, ktorý, zdá sa, má recept na každý technický problém.

Naše tipy

Do našich tipov sme zaradili len knihy, ktoré sú preložené v slovenskom jazyku a nájdete ich v každom dobrom kníhkupectve. Taktiež sme sem zaradili len autorov, ktorých mená nepadli v odsekoch vyššie.

Životom na zelenú (Matthew McConaughey)

Prvá a zároveň zatiaľ jediná kniha oscarového herca Matthewa McConaugheyho je dokonalým príkladom na to, ako má vyzerať moderná autobiografia. Herec zachytáva svoj život od narodenia po súčasnosť krátkymi príbehmi, pri ktorých sa čosi naučil a v niečom ho zmenili. Každá strana ukrýva zaujímavú myšlienku a možno zistíte, že život naozaj prejde rýchlo, aj keď stojíte na pomyselnom semafore na červenej.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Severské knižné krimi: Prečo slávia svetový úspech a ktoré sú najlepšie?

Hodnotenie na Goodreads: 4,21/5 (204-tisíc hlasov)

Sapiens: Stručná história ľudstva (Yuval Noah Harari)

Ak chcete vedieť viac o tom, kto ako druh sme a ako sme sa vyvíjali, zrejme lepšiu knihu ako Sapiens nenájdete. Harari na 400 stranách hovorí o vývoji ľudstva, ako porazilo ostatné obdobné druhy, dostalo sa do každého kúta sveta založilo niečo, čo sa dovtedy žiadnemu živočíchovi nepodarilo – globálne spoločenstvo. Od autora odporúčame aj knihu o stručnej histórii zajtrajška, ako aj 21 lekcií, v ktorých nájdete aktuálne témy z prítomnosti a blízkej budúcnosti.

Hodnotenie na Goodreads: 4,39/5 (816-tisíc hlasov)

Vojna nemá ženskú tvár (Svetlana Alexijevič)

Z vojnovej tematiky odporúčame Svetlanine zápisky z rozhovorov žien, ktoré slúžili v druhej svetovej vojne. Kniha vám dokáže, že vojna nie sú len mužské úspechy, veľké víťazstvá a hrdinské činy, ale predsa sa ich aktívne zúčastnili aj ženy v madšom aj staršom veku. To však len málo mužov skutočne prizná. Aj keď má knižka len niečo cez 300 strán, na jedno posedenie ju neprečítate. Ide o náročné, no o to hodnotnejšie dielo.

Hodnotenie na Goodreads: 4,52/5 (27-tisíc hlasov)

Jemné umenie mať veci v paži (Mark Manson)

Hovorí sa, že pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali. Manson vo svojej knihe chce ukázať, ako ich prekročiť, no neporušiť. Zábavným a poučným štýlom sa prihovára k čitateľovi a ukazuje, že dokonalosť neexistuje a každý sme si strojcom vlastného šťastia. Na to, aby sme si mohli žiť šťastne, si musíme najprv priznať vlastné chyby. Ako, to už vám povie autor sám.

Hodnotenie na Goodreads: 3,91/5 (838-tisíc hlasov)

Stručná história takmer všetkého (Bill Bryson)

Bryson sa v aktualizovanom vydaní svojho diela nesnaží vysvetľovať, čo je gravitácia, zemské jadro a z čoho je zložené vákuum. Miesto toho opisuje príbehy významných ľudí, ktorí prišli na to, že niečo ako gravitácia, zemské jadro a vákuum vôbec existujú. Autor hľadá prepojenia, ktoré viedli k významným objavom, no dnes ich pokladáme za samozrejmosť.

Hodnotenie na Goodreads: 4,2/5 (354-tisíc hlasov)

Čítate populárno-náučnú literatúru?

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk, goodreads.com
Odporúčame