Problémy so žlčníkom? Odstránite ich zmenou životného štýlu

Lekár

thinkstockphotos.com

Žlčník je asi desaťcentimetrový orgán hruškovitého tvaru, ktorý sa nachádza pod pečeňou v pravej hornej časti žalúdka. Zohráva dôležitú úlohu pri trávení potravy a jeho primárnou funkciou je ukladanie žlče, ktorá pomáha pri odbúravaní tukov z potravy v čreve. Jeho správnu funkciu môže ovplyvniť niekoľko návykov, ktoré je nutné si osvojiť.

Problémami so žlčníkom môže trpieť ktokoľvek. Medzi hlavné rizikové faktory patrí genetika, obezita a pohlavie. Ženy sú na tieto problémy totiž náchylnejšie ako mužská časť populácie.

Rôzne typy žlčníkových ťažkostí majú rôzne symptómy. Môže ísť o bolesť v hornej časti žalúdka, bolesti pod pravou lopatkou alebo v oblasti chrbta, bolesti po konzumácii jedla s vysokým obsahom tuku, bolesti v oblasti hrudníka, pálenie záhy, zlé trávenie či plynatosť a nadúvanie. Týmto ťažkostiam sa však dá predísť riziko vzniku žlčníkových problémov sa dá znížiť zmenou nesprávneho životného štýlu.

Pomáha pravidelný a nenáročný šport

Pravidelným, fyzicky nie veľmi náročným, tréningom môžete znížiť riziko ochorenia žlčníka. Cvičenie totiž znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Jeho vysoká hladina vedie k problémom žlčníka. Žlčovým kameňom predídete udržiavaním primeranej telesnej hmotnosti. Okrem toho, pohyb zabezpečuje správnu funkciu pečene a bezproblémové trávenie. Nemusíte pritom absolvovať žiadne intenzívne športové tréningy. Jednoduchým cvičením sa myslí rýchla chôdza, beh, jogging, plávanie tanec, aerobik alebo jazda na bicykli. Dôležitá je pravidelnosť fyzickej aktivity.


Mohlo by vás zaujať: Žlčníkové kamene vedia potrápiť: Akú stravu si dopriať a čomu sa radšej vyhnúť?


Zmeňte stravovacie návyky

Za predpokladu, že pravidelnou súčasťou vášho jedálnička sú potraviny s vysokým obsahom tuku a cukru a pestrosti sa taktiež vyhýbate, je nutné zmeniť vaše stravovacie návyky. Nachádzate sa totiž na zozname ohrozených a príchod žlčníkových problémov je len otázkou času.

  • slnečnicový olej nahraďte olivovým
  • vyhýbajte sa tučnému mäsu, maslu a iným živočíšnym produktom
  • potraviny s vysokým obsahom tuku nahraďte tými s nízkym obsahom tuku (kuracie mäso, odstredené mlieko, nízkotučný jogurt, arašidové maslo)
  • jedzte viac vlákniny (cereálny chlieb, cereálie, zeleninu)
  • konzumujte veľa čerstvého ovocia a zeleniny
  • sladkosti nahraďte arašidmi, mandľami a vlašskými orechmi
  • jedzte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (ryby, rybí olej, vlašské orechy, tofu)
  • vyhýbajte sa pikantným a vyprážaným potravinám

Deň začnite pohárom citrónovej vody

Citrón je totiž silnou prírodnou detoxikačnou látkou, takže napomáha pečeni zbaviť telo toxínov. Zložky citróna tiež dokážu stimulovať žlčník k väčšej produkcii žlče, ktorá je potrebná pre správne trávenie. Citrón pomáha rozpúšťať vápenaté usadeniny a okrem toho pomáha v boji proti obezite, ktorá je jedným z hlavných faktorov vzniku problémov so žlčníkom. Zmiešajte šťavy z polky citróna v pohári teplej vody, pridajte trochu medu a nápoj vypite hneď po prebudení.


Mohlo by vás zaujať: Počúvajte svoje telo: Čo o vašom zdraví prezrádza záhadná bolesť?


Môžete aj víno, ale s mierou

Striedma a pravidelná konzumácia vína môže znížiť riziko vzniku žlčových kameňov a iných žlčníkových ťažkostí. V roku 2009 tento názor potvrdili i vedci z University of East Anglia. Podľa nich u ľudí, ktorí pijú 2 dcl vína denne, sa znížilo riziko vzniku žlčových kameňov až o jednu tretinu. Je potrebné mať na pamäti, že konzumácia vo väčších dávkach má opačné účinky, a teda môže dôjsť k ohrozeniu nielen žlčníka, ale i pľúc, pečene a obličiek. Medzi babské recepty patrí aj dať si pohár piva –aj po žlčníkovom záchvate. Túto radu vám dá aj nejeden lekár.

Doprajte si magnéziový kúpeľ

Zdravie a správnu funkciou žlčníka môže ovplyvniť aj zdanlivo nesúvisiaca aktivita, ako je kúpeľ. Ide však o kúpeľ s prídavkom soli do kúpeľa. Síran horečnatý, ktorý takáto soľ obsahuje, totiž podporuje rozpínanie žlčových ciest, a tak nedochádza k upchatiu žlčníka. Navyše, takýto kúpeľ odstraňuje z tela nebezpečné toxíny. Soľný kúpeľ by ste si mali dopriať aj päťkrát mesačne, no pokiaľ máte problémy s obličkami, radšej sa mu vyhnite.


Máte vy alebo niekto z vašej rodiny problémy so žlčníkom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame