Rastlina mesiaca: Nádherné pestrofarebné cínie oživia vidiecku záhradu aj balkón

Rastlina mesiaca cínia

Cínie patria do čeľade astrovitých (Zdroj: GettyImages)

Leto by malo byť plné farieb aj v našej záhrade. Mimoriadne obľúbenými kvetmi sú cínie, ktoré svojím tvarom a farebnosťou dokážu na seba strhnúť všetku pozornosť. Zaobstarajte si ich aj vy, závidieť vám ich bude naozaj každý.

Pôvod rastliny

Tieto nádherné letničky majú svoj pôvod v Amerike. Vyskytujú sa na suchých miestach, miestami až v polopúštnych stepiach. V Európe sa môžeme stretnúť najmä s druhom Zinnia elegans, teda cínia elegantná, či Zinnia angustifolia známa ako cínia úzkolistá.

Okrem svojej krásy sú aj mimoriadne užitočným kvetom pre hmyz. Priťahujú včely medonosné ale aj motýle. Vďaka nim vaša záhrada či balkón naozaj ožijú.

Na výber je množstvo farieb (Zdroj: unsplash.com/pisauikan)

Starostlivosť o rastlinu

Cínia nie je mrazuvzdorná rastlina a preto sa pestuje iba ako letnička. Aby ste sa mohli čo najviac kochať jej krásou, je potrebné dodržať niekoľko bodov v starostlivosti o ňu. Vyberte jej správne stanovisko. Rastline sa bude dariť na miestach, ktoré majú dostatok priameho slnka. Pozor však na to, aby ste ju nemali umiestnenú v zimných záhradách alebo v uzavretých balkónoch. Cínie potrebujú dostatočný prísun vzduchu.

Výber pôdy a výsadba

Dobrou správou je, že s výberom pôdy si nemusíte až tak lámať hlavu. Ocení však hlinito-piesočnatú a na živiny bohatú pôdu. Rastliny vysádzajte len vtedy, keď nehrozia už chladné dni a mrazivé rána.

Semená dajte len do minimálnej hĺbky, približne 0,5 centimetra a dostatočne ďaleko od seba, pokojne aj 50 centimetrov. Prvé náznaky rastu uvidíte veľmi skoro, niekedy je to už oäť dní po vysadení. Zo začiatku rastlinu pravidelne polievajte, avšak pozor, aby nebola pôda mokrá.

Kvetom sa potešia aj včely a motýle (Zdroj: unsplash.com/Kiriakos Verros)

Zálievka a ďalšia starostlivosť

Dospelé kvety zvládnu aj to, keď ich občas pozabudnete poliať. Počas vysokých teplôt však ocenia pravidelné polievanie, ktoré by malo smerovať ku koreňu rastliny. Suché kvety je potrebné pravidelne odstraňovať. Výbornou správou je, že ak je kvet vyrastený a otvorený, môžete ho odrezať a dať si ho do vázy. Na danom mieste rastlina vyženie nové stonky a kvety.

Pestujete cínie?

Typické ochorenia a problémy rastliny

  • Biely film na listoch – za tento nepekný zjav môže najmä múčnatka. Infikuje listy, ktoré budú mať biele fľaky alebo biely film na listoch. Následne listy zožltnú až úplne uschnú alebo odpadnú. Aj preto je vhodné rastliny vysádzať ďalej od seba.
  • Zožltnutie a zvlnenie ak spozorujete na rastline tieto príznaky tak vedzte, že za to s najväčšou pravdepodobnosťou môžu vošky. Zbavíte sa ich silným prúdom vody. V jednom aj druhom prípade pomôže, ak aplikujete do zeminy prášok z mliečnych spór. Ten viete kúpiť v každom záhradníctve.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Našimi očami: Pozrite si tie najkrajšie kvety z mojej záhrady - prekvitá aj tá vaša?
Cínie by počas leta nemali chýbať vo vašej záhrade (Zdroj: unsplash.com/Serge G)

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame