Rastlina mesiaca: Pestré sirôtky skrášlia záhradu aj balkón – čo vyžadujú pri pestovaní?

Rastlina mesiaca: sirôtky

Sirôtky sú obľúbenou súčasťou záhrad, balkónov aj terás od jari až do jesene (Zdroj: GettyImages)

Sirôtky sú odolnou rastlinou, ktorá dokáže tešiť ľudské oko počas celého roka. Hodia sa do záhrad, ale aj na menšie balkóny a terasy bytových domov. Niektorí ich dokonca môžu poznať aj pod českým pojmom macešky, poslovenčenou prezývkou „macošky“ alebo cigánočky či cigánky.

Ich farebná paleta akoby nepoznala hraníc

Sirôtka sa v latinčine nazýva Viola witrockiana. V skutočnosti ide o fialky sirôtkové, ktoré sa medzi ľudí dostali v 19. storočí. Keďže vznikli skrížením viacerých druhov rodu Viola, nedá sa celkom presne určiť ich pôvod. Dnes medzi nimi dokážeme nájsť nespočetné množstvo kultivarov. Ich presné množstvo sa snáď ani nedá zrátať, pričom stále pribúdajú nové. Dokonca sú už vypestované aj druhy, ktoré sú určené do závesných kvetináčov či tie, ktoré sa hodia viac do vyvýšených záhonov.

Sirôtky krásne vyniknú pri kombinácii farieb (Zdroj: unsplash.com/micheile henderson)

Majú mimoriadne dlhú sezónu

Niektorí ľudia si ich spájajú najmä s jarou, no pravdou je, že sirôtky hviezdia aj počas letných a jesenných dní, kedy ich pestovatelia a aranžéri kombinujú s vresmi alebo chryzantémami. Vysoké sú od 10 do približne 30 centimetrov. Popredné priečky obľúbenosti si držia fialové, žlté, biele, ružové a rôzne ďalšie farby. Rozlíšiť ich dokážete aj podľa kresieb na kvete či lístkoch.

Hodia sa do modernej aj vidieckej záhrady (Zdroj: unsplash.com/Kostiantyn Vierkieiev)

V ponuke sa nachádzajú aj sirôtky, ktorých vôňa je o čosi výraznejšia. Niektoré sú primárne určené len do exteriéru. Môžeme však nájsť i také, z ktorých sa budete tešiť na vnútornej strane okenného parapetu.

Starostlivosť je vhodnejšia pre pokročilých

V závislosti od druhu sa sirôtky najčastejšie pestujú ako dvojročná rastlina alebo trvalka. Pokiaľ ich vysádzate vonku, vyberte im stanovište, ktoré má polotieň. Dôležité však je, aby neboli v suchej zemi. Páči sa im vlhko, a preto nezabúdajte na pravidelnú zálievku až ku koreňom. Substrát by mal byť vlhký, nie však premočený. V opačnom prípade by rastlina mohla zhniť alebo ochorieť. Zaujímavé však je, že vodu, aj keď iba v minimálnom množstve, vyžadujú aj počas zimy – len počas nemrznúcich dní.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pestovať cínie môžete ako profík: S týmito radami očakávajte bohaté kvety až do mrazov!
Vybrať si môžete z nekončiaceho množstva farieb (Zdroj: unsplash.com/Alen Rojnic)

Sirôtky by mali byť od seba vzdialené aspoň 20 centimetrov, keďže sa radi rozrastajú. Pri výsadbe môžete skombinovať rôzne druhy, nemalo by im to vadiť. Finálnym mesiacom na výsadbu predpestovaných sirôtok by však mal byť september.

Počas zimy ich môžete prikryť čečinou. Na jar im zas doprajte výživu v podobe hnojiva s minimálnym obsahom dusíka.  V letných mesiacoch môžete do zálievky pridať hnojivo, ktoré je bohaté na množstvo živín a pomôže udržať vlahu.

Aj keď sa starostlivosť o sirôtky zdá byť trochu komplikovanejšia, v skutočnosti vám ju mnohonásobne oplatia. Základom je zabezpečiť im dobrý štart, tešiť vás budú dlhé mesiace svojimi krásnymi pestrofarebnými kvietkami. Na základe toho ich odporúčame skôr pokročilejším pestovateľom, ktorí majú dostatok času na to, aby sa nápadnej rastlinke povenovali.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame