Rastlina mesiaca: Vres je na prvý pohľad nenápadný, avšak perfektne doplní každú záhradu

Vres

Vres môžete poznať aj pod názvom šedivník (Zdroj: GettyImages)

Ak hľadáte rastlinu, ktorá neprebije ostatné ale zároveň doplní každú záhradu a skalku, stavte na vres. Je naozaj všestranný. Hodí sa do veľkých záhrad ale rovnako dobre vyzerá aj v kvetináčov v panelákových balkónoch. Navyše poteší aj fakt, že ide o stálo zelenú trvalku, vďaka ktorej bude váš kvetinový záhon pôsobiť stále šarmantne.

Pôvod rastliny

Možno iba málokto vie, ale pôvodne vres rástol v blízkosti močiarov. Nachádzal sa najmä v Ázii, ale jeho výskyt bol hojný aj v Európe. Vďaka tomu je dobre etablovaný na naše podnebné pásmo. Vresy si mnohí zamieňajú s vresovcami. Rozdiely medzi nimi sú však iba minimálne a laik ich na prvý pohľad ani nespozoruje. Vres dorastá do výšky 60 centimetrov, má drobné farbené lístky a kvitne najmä od júla do konca jesene.

Vres vyžaduje kyslejšiu pôdobu podobne, ako maliny a černice (Zdroj: unsplash.com/Annie Spratt)

Starostlivosť o vres obyčajný

Vres je drobná, stálo zelená rastlina, ktorá sa však v čase kvitnutia zafarbí do fialových tónov. Farba kvetov však môže byť aj bordová alebo biela. Je to nenáročná rastlina, ktorá si ale vyžaduje našu pozornosť najmä v úvode výsadby. Problémy s vresmi ako napríklad odumieranie listín alebo kvetov či typické napadnutie škodcami nie je známe. 

Výber pôdy

Aj keď sa nejedná o náročnú rastlinu, je predsa len niečo, na čo si potrpí. Správne zvolená pôda. Tá by mala mať určitú kyslosť. Postačí však, ak do klasického substrátu primiešate rašelinu a piesok. Podmienku kyslejšej pôdy by ste mali dodržať aj v tom prípade, ak sa rozhodnete vres vysadiť do okrasných črepníkov a mať ich na balkóne. Kvetináč by však mal mať zabezpečený odtok prebytočnej vody. Jedenkrát mesačne prihnojte raslinu hnojivom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zasaďte ho teraz a vykvitne vám do Vianoc! Amarylis vypestujete, aj keď nie ste skúsený záhradník

Polievanie

Primerané polievanie je to, čo rastlina ocení. Medzi každou zálievkou by mala pôda trochu preschnúť, aby vresom nezhnili korene. Nemôže mať však úplne suchú zem, preto túto rastlinu odporúčame najmä tým pestovateľom, ktorí nezabúdajú na polievanie a majú čas na starostlivosť o rastliny.

Kvet polievajte až ku koreňu. Na vodu nezabúdajte ani počas chladnejších mesiacov s výnimkou dní, kedy mrzne. Zaujímavo vyznieva aj fakt, že vresy obľubujú odstátu vodu. Jednoducho si ju napustite do nádoby na polievanie a pár dní nechajte odstáť.

Vres obyčajný zaujme v každej záhrade (Zdroj: unsplash.com/K8)

Umiestnenie a ďalšie tipy

Vres obyčajný obľubuje slnkom zaliate zákutia alebo polotieň. Potrebné však je, aby bola zabezpečená dostatočná cirkulácia vzduchu. Rastlina sa sadí do hlbších jám, musia byť približne raz také hlboké ako sú už korene. Po vysadení môžete okolo rastliny umiestniť mulčovaciu kôru. Nielen, že to bude pekne vyzerať, počas chladnejších dní bude slúžiť ako „prikrývka“.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame