Levanduľový sirup, tinktúra aj džem: Pripravte si ich z pohodlia domova

Levanduľový džem

Levanduľový džem (Zdroj: GettyImages)

Aj vy patríte k priaznivcom tejto stredomorskej rastlinky? Okrem toho, že levanduľa skrášli každú záhradku a nádherne vonia, má aj pozitívne účinky na zdravie a široké využitie v kuchyni.

Levanduľa lekárska je skutočne všestranná liečivá rastlina. Keďže ide o pomerne odolnú trvalku, je pestovateľsky nenáročná. Či už si ju dopestujete sami, alebo vám ju niekto podaruje vo voňavej kytici, oplatí sa kvietky usušiť a využiť ich prírodnú silu. A nemusí to byť len do vrecúška na odpudenie molí, do kúpeľa či do čaju. Čo takto vyrobiť si tentoraz levanduľový džem alebo tinktúru?

Voňavý sirup pre pokojný spánok

Levanduľový sirup zaženie nespavosť a pomôže pri bolestiach hlavy, strese a vyčerpaní. Okrem toho znižuje krvný tlak, priaznivo vplýva na trávenie a pomáha pri nafukovaní, prechladnutí a angíne. Môžete ním dochucovať dezerty, polievať palacinky, robiť z neho limonádu, pridávať ho do čaju, alebo si dať večer len tak lyžičku na pokojný spánok.

Potrebujeme:

  • 120 g kvetov levandule, nastrihaných nadrobno
  • 1 citrón
  • 800 g trstinového cukru
  • 1,5 l vody

Postup: Všetky suroviny okrem citrónu dáme do hrnca a zalejeme vriacou vodou. Miešame, kým sa cukor nerozpustí. Citrón dôkladne umyjeme, nakrájame a pridáme do vody. Prikryjeme gázou, ktorú pripevníme gumičkou, a necháme pri izbovej teplote odstáť dva dni. Každý deň zmes premiešame. Po 48 hodinách cedíme a nalejeme do sklených fliaš. Skladujeme na tmavšom a chladnejšom mieste.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná levanduľa: Pričaruje lepší spánok aj pokožku bez plesní či herpesu


Tinktúra na herpes aj proti hmyzu

Levanduľová tinktúra je skvelým pomocníkom pri herpese, popáleninách, lupienke, ekzémoch, vyrážkach a ďalších kožných problémoch. Ak si tinktúrou potriete pulzujúce miesta na tele, ochráni vás pred dotieravým hmyzom. Využijete ju však aj pri hojení rán a odrenín, na dezinfekciu, celotelovú masáž, uvoľnenie svalov a svalových kŕčov, potieranie kĺbov, pri reumatických bolestiach či bolesti hrdla.

Potrebujeme:

  • 30 g sušených kvetov levandule (môžeme použiť aj čerstvé)
  • kvalitný, aspoň 50%-tný alkohol

Postup: Kvety zalejeme alkoholom a v uzavretej nádobe lúhujeme dva až štyri týždne. Potom tekutinu scedíme a prelejeme do tmavej sklenej nádoby. Skladujeme na chladnejšom a tmavšom mieste.


Mohlo by vás zaujať: Zber levandule začína: Vyrobte si doma skvelý olej na rôzne bolesti!


Sladučký džem na marinádu či chlebík

Levanduľový džem je výborný do dezertov, ale aj mäsových marinád. Uplatníte ho tiež pri bolestiach brucha, hlavy a zapáleného hrdla, na uvoľnenie dýchacích ciest, pri nesústredenosti a nespavosti.

Potrebujeme:

  • 2 hrnčeky čerstvých levanduľových kvetov
  • ½ hrnčeka šťavy z čerstvo vytlačených citrónov (môžeme použiť aj limetku)
  • 4 hrnčeky cukru
  • 3,5 hrnčeka vody
  • 1 balenie prírodného pektínu

Postup: Kvety levandule zalejeme vriacou vodou a necháme odstáť cca 30 minút. Potom precedíme a pridáme citrónovú šťavu. Pripravíme si pektín a za stáleho rýchleho miešania ho vsýpame do tekutiny. Dávame pozor na to, aby sa nám neurobili hrčky. Hrniec preložíme na silný plameň, necháme zovrieť a za stáleho miešania pridávame cukor. Varíme približne 6 minút, kým sa cukor nerozpustí. Džemom naplníme ešte horúce vysterilizované poháre. Zatvoríme a na 10 minút otočíme hore dnom.

Tip gazdinky: Ak sa chystáte zbierať levanduľu na poli, odstrihávajte vrchné časti stoniek s kvetmi. Sušiť ich môžete vo zväzkoch v tieni, teplota by mala byť do 35 – 40 º C.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame