ROZHOVOR so zakladateľkou detskej digitálnej knižnice: Deti by moderné technológie mali využívať aj na čítanie

Detská digitálna knižnica

Detská digitálna knižnica je streamovacou službou pre rodičov a deti (Zdroj: GettyImages)

Niektorí by sa mohli nazdávať, že čítanie už nie je v móde a že ho vytlačili nové, digitálne médiá. Opak je však pravdou. Čítanie je súčasťou života veľkých aj malých. A teraz prichádza aj v inovatívnej podobe, akou je aj detská digitálna knižnica. Za projektom KUBO, ktorý deťom ponúka stovky obrázkových e-kníh, stoja manželia Jana a Ondrej Baginovci a Peter Soós. O detskej digitálnej knižnici nám porozprávala riaditeľka projektu Jana Baginová.

Slovenská detská digitálna knižnica znie na prvý dojem úplne jasne. Napriek tomu, poviete nám o projekte niečo viac?

Aplikácia KUBO detské knihy je streamovacia platforma pre detskú literatúru. Za mesačný poplatok ponúka čitateľom okamžitý prístup k viac ako 1 500 titulom. Knihy sú ilustrované, keďže pre detského čitateľa je obrazová príloha rovnako dôležitá (ak nie dôležitejšia) ako samotný text.

Detským knihám teda zachovávame ich estetickú hodnotu vďaka tomu, že sme pre ne vyvinuli nový formát, čosi medzi klasickým e-pubom a tlačenou knihou. Apka je dostupná pre všetky zariadenia vrátane počítačov, preto je vhodná nielen pre rodiny, ale aj školy a knižnice. Prinášame službu, ktorá je prospešná pre všetkých: čitateľov, autorov a vydavateľov, školy a učiteľov. Darí sa nám totiž knižnému trhu prinášať úplne nových čitateľov, ktorí síce na mobilných zariadeniach trávia hodiny denne, ale svet kníh im doteraz unikal.

Zakladatelia Detskej digitálnej knižnice, manželia Baginovci, na spoločnej fotke s deťmi. (súkromný archív J.B.)

Ako vznikol tento projekt a prečo práve detský segment?

Nápad vznikol, keď sme na dovolenku zabudli pribaliť deťom knihy. Bez večerného rituálu čítania si deti zaspávanie nevedeli predstaviť, a tak sme začali hľadať knihy medzi aplikáciami. Našli sme ich v zahraničí a okamžite sme zatúžili po takomto projekte v našom jazyku. Keďže neexistoval, pustili sme sa doň.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: S otcom som sa spoznal až v puberte, našiel si ma sám

Je detský segment aj vekovo ohraničený?

Momentálne máme v aplikácii knihy pre deti od cca 2 do 15 rokov.

Znie to rozhodne zaujímavo. Je určený primárne pre rodičov, alebo si vedia stiahnuť knihy aj deti samy?

Knihy sa u nás streamujú, čiže ich netreba sťahovať. Za mesačný poplatok čítate, koľko len chcete tak, ako cez Spotify počúvate hudbu, prípadne na Netflixe pozeráte filmy a seriály. Menším deťom čítajú rodičia, no keďže je aplikácia používateľsky veľmi jednoduchá a intuitívna, poradí si s ňou ktokoľvek. 

Zaujíma nás aj to najpodstatnejšie, aká je cena?

Mesačné predplatné je len 3,99 €, začína sa platiť až po 30-dňovej skúšobnej dobe.

Digitalizácii sa dnes nedá vyhnúť, to je jasné. Veď aj deti vedia veľakrát s mobilmi či internetom pracovať lepšie ako ich rodičia či starí rodičia. Nestretávate sa napriek tomu s ohlasmi, že rodičia by preferovali skôr klasické knihy, aby ich deti neboli toľko pred obrazovkou mobilu či tabletu?

Samozrejme aj my preferujeme klasické knihy, naša aplikácia prináša ďalšiu možnosť, ako sa dostať ku kvalitnej literatúre rýchlo a jednoducho. Navyše sa dnes dá množstvo času pred obrazovkou deťom nastaviť a obmedziť, obavy teda mať netreba. Pre nás nie je otázkou či, ale ako budú deti moderné technológie využívať. Bolo by fajn, keby sme im už ako malým ukázali, že sa dajú využívať zmysluplne, napríklad na čítanie a učenie sa.

Koľko diel je aktuálne vo vašej knižnici?

V apke nájdete viac ako 1 500 detských kníh a každý deň pribúdajú nové.

Detská knižnica KUBO
Vďaka digitalizácii majú kontakt s knihami aj dnešné deti (Zdroj: Detská digitálna knižnica)

Ako funguje získavanie nových diel do vašej knižnice?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Posledná reštaurácia v Paríži slúžila nacistom, aby chránila vlastných ľudí – aký je jej príbeh?

Autori či vydavatelia oslovia nás, alebo my ich, a následne putujú knihy do aplikácie. Podľa toho, ako sú čítané, prerozdeľujeme autorom alebo vydavateľom príjmy od užívateľov. Pri knihách v apke nájdu čitatelia navyše ikonku košíka. Veľakrát sa totiž stáva, že si čitatelia knihu obľúbia a zatúžia ju mať aj vo fyzickej podobe. Takto sa k tlačenej verzii dostanú raz-dva.

Po akých dielach či žánroch je najväčší dopyt?

Najviac sa čítajú čítankové knihy a encyklopédie.

Aké máte ďalšie plány s vašou detskou digitálnou knižnicou?

Naďalej sa budeme snažiť dopĺňať najobľúbenejšie detské tituly a vylepšovať užívateľské rozhranie. V blízkej budúcnosti pripravujeme veľké novinky. Chceme, aby apka bola jednoducho využiteľná aj znevýhodnenými skupinami detí, v pláne máme načítanie textov a ich úpravu do podoby vhodnej pre dyslektikov. A radi by sme formát digitálnej detskej knižnice priniesli aj do ďalších krajín.

Viac zaujímavého obsahu nájdete na našom Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame