Odpovedá výživová poradkyňa: Sú cestoviny zodpovedné za pneumatiku okolo pásu? Ako ju schudnúť?

žena obeduje cestoviny

Schudnem, aj keď sa nevzdám cestovín? (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň,

som závislá na cestovinách a kamoška mi povedala, že práve cestoviny sú zodpovedné za moje pneumatiky na bruchu. Je to tak? Čo by ste mi poradili, aby som sa ich nemusela vzdať a schudla? Máte nejaký overený zdravý recept?

Ďakujem,

Katka


Pekný deň, Katka,

čo sa týka vašej pneumatiky na bruchu, ťažko z toho viniť len cestoviny – ak prijmete viac energie, ako vydáte, tá nespotrebovaná sa ukladá vo forme tuku hlavne na bruchu. Ak by ste celý deň jedli len cestoviny a váš energetický príjem by bol nižší ako výdaj (resp. výdaj energie vyšší ako príjem), chudli by ste aj napriek tomu, že by ste konzumovali iba cestoviny. Avšak takáto redukcia hmotnosti by nebola trvalo udržateľná a ani zdravá, pretože aj redukčný jedálniček musí byť zdravý, pestrý, vyvážený a chutný.

To znamená, že cestovín sa vzdávať nemusíte, pokiaľ sú súčasťou zdravého, pestrého a vyváženého stravovania. Dokonca ak si vyberiete správne, sú cestoviny zdraviu prospešné. Aké máte možnosti? V prvom rade zabudnite na klasické biele cestoviny s vysokým obsahom rýchlych sacharidov a takmer nulovou nutričnou hodnotou a zameňte ich za celozrnné, ktoré majú nižší glykemický index, zasýtia na dlhší čas a sú zdrojom výživných látok. Ich chuť i nutričné zloženie sa mierne líši v závislosti od druhu použitej obilniny, pseudoobilniny či strukoviny.

Okrem celozrnných špaldových cestovín si môžete pochutnávať aj na ražných či jačmenných verziách. Stále väčšej popularite sa tešia cestoviny zo strukovín, ako je červená šošovica, cícer alebo mungo fazuľa, ktoré sú okrem iného bohaté na proteíny. Za vyskúšanie stoja aj prirodzene bezlepkové cestoviny, ako sú pohánkové alebo pšenové.

Okrem výberu cestovín je podstatná napríklad ich príprava a kombinácia s ďalšími surovinami. Jednou z najdôležitejších vecí je to, že cestoviny varíme al dente, čiže do polomäkka. Vyhýbame sa ťažkým smotanovým omáčkam – nahradíme ich ľahšími dressingami, ktorých základ tvorí kvalitný biely jogurt, tvaroh či čerstvý mäkký syr. Kombinujeme ich s veľkým množstvom rôznej zeleniny, s orechmi, olivovým olejom, alebo pokojne aj s chudým mäsom či rybou. Aj pri konzumovaní cestovín je dôležité, aby sme ich jedli pomaly, každé sústo dokonale požuli a urobili z jedla pôžitok.

Na záver pridám môj obľúbený recept na cestoviny s hokaido tekvicou. Na prípravu budete okrem cestovín podľa vlastného výberu (ja najčastejšie používam celozrnné špaldové) potrebovať hokaido tekvicu, cibuľu, cesnak, olivový olej, provensálske bylinky, lúpané sterilizované paradajky, soľ a parmezán. Ako na to? Nadrobno nakrájanú cibuľku orestujeme na olivovom oleji, pridáme cesnak a na kocky nakrájanú tekvicu. Podlejeme vodou a dusíme. Keď je tekvica hotová, pridáme lúpané paradajky a chvíľu prehrejeme. Nezabudneme na dochutenie provensálskymi bylinkami a soľou. Cestoviny uvaríme al dente a pridáme k tekvicovo-rajčinovej zmesi. Premiešame. Na tanieri posypeme parmezánom a pokvapkáme olivovým olejom.

Mirka


Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame