Zaujímate sa o zloženie kozmetiky, ktorú používate? Takto je to s chémiou, ktorú obsahuje!

Základom je pochopiť zloženie, aj napriek tomu, že z neho nedokážete vyčítať všetko (Zdroj: Freepik/freepik)

Za posledné roky sa skincare považuje za gro v starostlivosti o pleť. Dôraz sa kladie najmä na zloženie, preto vznikajú mnohé dohady o škodlivosti chemických látok v kozmetike. Viete rozoznať, čo je dobré a čo nie? Základom je pochopiť zloženie, aj napriek tomu, že z neho nedokážete vyčítať všetko. Preto sa dá v mnohých prípadoch len predpokladať, aký výsledok produkt docieli…

Nesnažte sa byť odborníkom

Jednotlivé produkty môžete vyradiť aj na základe jedinej látky, ktorá vám robí problém pri alergiách alebo nepríjemných reakciách. Ak však alergiou netrpíte, nezavrhujte produkt na základe jednej ingrediencie.

Často sa stáva, že konkrétnu zložku izolujete od ostatných, hľadáte si o nej informácie, pričom natrafíte na kopec článkov a blogov, ktoré vás ešte viac vystrašia. Pritom táto látka môže byť pre vašu pleť prospešná…

Množstvo robí jed

Túto ľudovú múdrosť isto poznáte v súvislosti napríklad s alkoholom či obyčajnou čistou vodou. Voda je chemická látka, ktorá je potrebná pre život, veď sám človek je tvorený zo 70 percent vodou… Viete však, že ak vypijete 6 litrov vody (objem záleží od váhy jedinca), môže ísť o smrteľnú dávku?

Platí to aj pri takej banalite, akou je kozmetika. Vezmime si príklad botulotoxínu – je považovaný za najprudší jed, pritom má široké využitie, aj v oblasti skrášľovania. V prípade, že sa chystáte na kozmetickú procedúru, pri ktorej sa táto látka používa, nemajte strach. Smrteľná dávka je niekoľkonásobne vyššia než to, čo sa používa v estetickej medicíne.

Ako rozpoznať kozmetiku, ktorá škodí?

V prvom rade by ste mali vedieť, čo od daného produktu očakávate. Pozeráte sa na enviromentálny dopad látok z produktu, alebo vám skôr záleží na etike, respektíve na tom, či je produkt vegánsky či testovaný na zvieratách?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Dokonalý púder na tvár: Ktorý je pre váš typ pleti ideálny?

Samozrejme, pre niekoho sú toto kľúčové body, no nezabúdajte ani samy na seba… Prihliadajte aj na svoje osobné alergie či citlivosť pleti. Svojej pleti doprajte to, čo jej je príjemné, a to, čo funguje tak, ako má. Možno to bude dlhší proces skúšania vhodného produktu, ale ak nájdete ten pravý, už sa ho nevzdáte!

Niektoré zložky môžu mať v zložení takú malú koncentráciu, ktorá vám neublíži. Nevyhýbajte sa teda produktom preto, že obsahujú alkohol, konzervanty či vône. Väčšina kozmetiku obsahuje tieto látky ako pomocné zložky, ktoré sú v produkte v nepatrnom množstve. Nebojte sa škodlivej kozmetiky, kozmetické firmy vám určite nechcú ublížiť…

 

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame