Už ste sa dnes zasmiali? Vedecká štúdia zistila pozitívny vplyv smiechu na zdravie nášho najdôležitejšieho orgánu

Smiech pozitívne vplýva na srdce (Zdroj: Freepik/freepik)

Smiech a dobrá nálada vplývajú na tkanivo vo vnútri srdca, ktoré sa rozširuje a tým sa zlepšuje zásobovanie tela kyslíkom. Pacienti trpiaci ochoreniami koronárnych artérií mali vďaka terapii smiechom nižšie hodnoty zápalových biomarkerov. Informovali o tom denníky The Guardian a The Independent.

„Naša štúdia zistila, že terapia smiechom zvýšila funkčnú kapacitu kardiovaskulárneho systému,“ uviedol jej hlavný autor profesor Marco Saffi z nemocnice de Clínicas de Porto Alegre v Brazílii. Vedecké zistenia boli predstavené na výročnom stretnutí Európskej kardiologickej spoločnosti v Amsterdame.

Smiech na predpis

Vedci chceli zistiť, či dokáže terapia smiechom zlepšiť príznaky pacientov s ischemickou chorobou srdca. Zapojilo sa do nej 26 pacientov s priemerným vekom 64 rokov.

V priebehu troch mesiacov sledovala polovica z nich každý týždeň dve televízne komédie alebo zábavné programy podľa vlastného výberu. Druhá polovica si zas pozrela dva rôzne „neutrálne dokumentárne filmy“.

Po 12-tich týždňoch zhodnotili výsledky testov. Tie preukázali, že pacientom z „komediálnej“ skupiny sa o 10 percent zlepšili hodnoty kyslíka, ktoré dokázalo ich srdce pumpovať do tela. V porovnaní s kontrolnou skupinou sa im okrem toho zlepšila aj pružnosť ciev. Zároveň im poklesli hodnoty zápalových biomarkerov v krvi, ktoré ukazujú, koľko plaku sa nahromadilo v cievach a či im hrozí infarkt alebo mŕtvica.

Výsledky sú veľmi povzbudivé

„Zápal je obrovskou súčasťou procesu aterosklerózy, keď sa v tepnách hromadí plak. Táto štúdia zistila, že terapia smiechom by mohla pomôcť znížiť zápal a znížiť riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody,“ povedal profesor Saffi.

„Nemusí ísť o televízne programy. Ľudia so srdcovým ochorením môžu navštíviť komediálne večery alebo ich môžeme povzbudiť, aby si užili zábavné večery s priateľmi a rodinou. Ľudia by sa mali aspoň dvakrát týždenne snažiť robiť veci, ktoré ich rozosmejú,“ ozrejmil. Terapia smiechom by mohla pomôcť znížiť používanie liekov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pleť ako pubertiačka: Hormonálne akné nie je záležitosťou veku, ako sa ho zbaviť?

„Smiech pomáha srdcu, pretože uvoľňuje endorfíny, ktoré znižujú zápal a pomáhajú srdcu a krvným cievam relaxovať. Znižuje tiež hladinu stresových hormónov, ktoré zaťažujú srdce,“ skonštatoval Saffi.

„Je povzbudzujúce vidieť, že niečo také jednoduché a rozšírené by mohlo prospieť nášmu zdraviu. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či samotný smiech viedol k pozorovaným zlepšeniam a ako dlho by účinky mohli trvať,“ povedal profesor James Leiper z British Heart Foundation, ktorý nebol zapojený do výskumu.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame