Pred spaním by ste mali zatiahnuť všetky žalúzie: Jednoduchý trik môže pomôcť aj vášmu srdcu

zaťahovanie žalúzií

Pred spaním by ste mali vždy zatiahnuť žalúzie (Zdroj: Freepik/kittima05)

Zatiahnite žalúzie, zatiahnite závesy a pred spaním zhasnite všetky svetlá. Vystavenie aj miernemu okolitému osvetleniu počas nočného spánku v porovnaní so spánkom v slabo osvetlenej miestnosti poškodzuje srdcovocievny systém a zvyšuje vašu inzulínovú rezistenciu.

Už existujú dôkazy o tom, že vystavenie svetlu počas dňa zvyšuje srdcovú frekvenciu prostredníctvom aktivácie sympatického nervového systému, ktorý nakopne vaše srdce do vysokých obrátok a zvýši bdelosť, aby ste mohli čeliť výzvam dňa. Najnovšie výsledky štúdie ukazujú, že podobný účinok je prítomný aj pri vystavení svetlu počas nočného spánku.

Svetlo ovplyvňuje tlak aj cukor v krvi

„Je dôležité, aby sa ľudia vyhýbali alebo minimalizovali množstvo vystavenia svetlu počas spánku,“ povedala vedúca autorka štúdie doktorka Phyllis Zeeová. Vystavenia miernemu osvetleniu počas spánku len počas jedinej noci môže zhoršiť vstrebávanie glukózy a kardiovaskulárnu reguláciu, čo sú rizikové faktory pre srdcové choroby, cukrovku a metabolický syndróm.

Existujú sympatické a parasympatické nervové systémy, ktoré regulujú našu fyziológiu počas dňa a noci. Sympatikus preberá vedenie cez deň a parasympatikus má dôležitú úlohu v noci, kedy sprostredkúva obnovu celého tela. „Preukázali sme, že srdcový tep sa zvyšuje, keď spíte v mierne osvetlenej miestnosti,“ povedala doktorka Daniela Grimaldiová, spoluautorka práce.

Výskumníci tiež zistili, že inzulínová rezistencia nastala ráno po tom, čo ľudia spali vo svetlej miestnosti. Inzulínová rezistencia je stav, keď bunky vo svaloch, tuku a pečeni nereagujú dobre na inzulín a nedokážu využiť glukózu z krvi na energiu. Aby sa to vykompenzovalo, váš pankreas produkuje viac inzulínu. V priebehu času sa hladina cukru v krvi zvyšuje.

Tipy na lepší spánok:

  • Nezapínajte svetlá. Ak potrebujete mať rozsvietené svetlo (čo môžu starší dospelí chcieť kvôli bezpečnosti), urobte z neho tlmené svetlo, ktoré je bližšie k podlahe.
  • Farba je dôležitá. Jantárové alebo červené/oranžové svetlo je pre mozog menej stimulujúce. Nepoužívajte biele alebo modré svetlo.
  • Pokiaľ nemôžete zatiahnuť žalúzie, využite masky na oči.
  • Presuňte posteľ tak, aby vám na tvár nesvietilo vonkajšie svetlo.


Zdroj: plnielanu.sk, sciencedaily.com
Odporúčame