Prechod z chladného do horúceho prostredia môže spôsobiť teplotný šok: Viete správne používať klimatizáciu?

klimatizácia a teplotný šok

S klimatizáciou sa vysoké teploty znášajú lepšie, treba ju však vedieť používať (Zdroj: Freepik/freepik)

Prechod z chladného do horúceho prostredia môže spôsobiť teplotný šok, ktorý dokáže oslabiť organizmus. Upozornila na to vedúca odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Milada Eštóková. Apeluje preto na opatrnosť pri používaní klimatizácie.

Je to významný pomocník, ktorý nám pri nesprávnom používaní hrozí ochorením horných dýchacích ciest a kašľom a vystavujeme sa tiež riziku bolestí krčnej chrbtice, hlavy, kĺbov či svalov. Ako ju teda používať efektívne?

Nesprávne používanie klimatizácie spôsobí teplotný šok

Je dôležité dodržiavať pravidlá pre správne používanie klimatizácie, inak spôsobí viac škody ako úžitku. „Klimatizáciu je vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia,“ priblížila Milada Eštóková.

Nesprávne používaná klimatizácia môže podľa odborníčky spôsobiť zdravotné problémy aj v aute, a to najmä pri dlhších cestách. „Klimatizáciu v aute odporúčame časovo regulovať, na desať až 15 minút za hodinu. Prúd chladného vzduchu smerujte tak, aby nefúkal priamo na posádku – najlepšie je viesť ho na čelné sklo, prípadne k nohám,“ doplnila.

Používanie klimatizácie by malo spríjemniť horúce letné dni. Vzduch z nej by mal prúdiť do voľného priestoru a nemal by byť namierený na miesto, ktoré je frekventovane používané. Tiež je dôležité udržovať v klimatizovanej miestnosti vlhký vzduch, pretože klimatizácia ho vysušuje, a to spôsobuje vysychanie slizníc, pálenie očí a celkovú únavu.

Aký je ideálny teplotný rozdiel?

Teplotný rozdiel medzi vnútrajškom a vonkajškom v aute by mal byť podľa slov Milady Eštókovej tiež päť až sedem stupňov Celzia. „Ak z auta často vystupujete a nastupujete, rozdiel teplôt by mal byť ešte nižší,“ podotkla.

Odborníčka apeluje tiež na to, aby ľudia pri používaní klimatizácie pozatvárali dvere a okná. „Dbajte na prísny režim čistenia klimatizačnej jednotky podľa pokynov výrobcu. Udržujte v čistote klimatizačnú jednotku, filtre a vzduchové prieduchy. Výparník klimatizačnej jednotky dezinfikujte. Správnou údržbou klimatizácie predchádzate tomu, aby bola zdrojom choroboplodných mikroorganizmov v priestore,“ dodala.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nápady na zmrzlinové príchute: Takto sa dajú obmeniť naše základné recepty!

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame