Starnutie je prirodzený proces, ktorý so sebou prináša postupné zhoršovanie rôznych telesných funkcií. Mnohé sa dá, samozrejme, spomaliť a tým telo dlhšie udržať vo výbornej kondícii. Začať však treba čo najskôr. Preventívny test rovnováhy vám prezradí, ako na tom ste so stabilitou a či vám nehrozia zdravotné problémy.
Mať dobrú rovnováhu znamená byť schopný pohodlne udržať polohu tela pri bežných činnostiach, ako je chôdza, kráčanie po schodoch, státie či sedenie. Na udržaní rovnováhy musí spolupracovať viacero systémov nášho tela. Sú to zrak, centrá rovnováhy v mozgu a vo vnútornom uchu, senzorické nervy (mozgu hovoria, kde v priestore sa naše telo nachádza) mozog, ktorý spracováva správy z nervov a dáva telu pokyny, a napokon aj svaly a nervy, ktoré na správy mozgu reagujú. Problém s ktorýmkoľvek z týchto systémov môže spôsobiť, že naša rovnováha sa oslabí.
Rizikom sú najmä pády
Vo vyššom veku majú ľudia často s rovnováhou problémy. Týka sa to aj zdravých seniorov, ktorí môžu pociťovať, že ich stabilita už nie je taká, ako bola v mladosti. Nedostatok rovnováhy spôsobuje mnohé ďalšie problémy, ku ktorým patrí napríklad neschopnosť vykonávať každodenné činnosti ako obliekanie, osobná hygiena, varenie, jedenie či pohyb po domácnosti.
Najväčším rizikom však sú pády, ktoré môžu spôsobiť vážnejšie zranenia či dokonca smrť. Podľa dát z USA až tretina ľudí starších ako 65 rokov trpí náhodnými pádmi. Vo vekovej skupine nad 75 rokov každoročne spadne dokonca až viac než polovica osôb, pričom muži a ženy sú postihnutí približne rovnako.
Otestujte sa!
Patríte k tým, ktorí sú ohrození pádmi? Zistiť vám to pomôže veľmi jednoduchý test: postavte sa rovno a prekrížte ruky na hrudníku. Zodvihnite nohu, či zvolíte pravú alebo ľavú, na tom nezáleží. S kolenom pokrčením pred sebou sa pokúste vydržať stáť, ako najdlhšie vám to telo umožní, a to bez toho, aby ste sa zdvihnutou nohou dotkli zeme alebo museli hýbať rukami. Použitie opory je, samozrejme, v tomto prípadne žiaduce. Aby ste zistili, ako na tom ste, stopujte si, ako dlho dokážete v uvedenom postoji bez problémov zotrvať.
Podľa údajov Health Foundation for Western and Central New York by ľudia vo veku okolo šesťdesiatky mali v danej pozícii bez ťažkostí vydržať 27 sekúnd, ľudia okolo sedemdesiatky 17,2 sekundy a ľudia vo veku osemdesiat rokov 8,5 sekundy.
Trénovať sa dá všade
Ak máte menej ako šesťdesiat a so zdvihnutou nohou ste nedokázali vydržať ani pol minúty, máte problém. Telo vám naznačuje, že s rovnováhou na tom nie ste najlepšie a bude sa to ďalej zhoršovať. Balanc totiž ľudia začínajú postupne strácať už od dvadsiatky, a ak s tým niečo neurobíte, riziko pádov je vysoké.
Celkom vešať hlavu však netreba, riešenie existuje. Je ním tréning, ktorý by sa mal stať bežnou súčasťou vášho života. Nie je pritom potrebné žiadne náročné cvičenie – trénovať môžete aj tak, že si na jednu nohu stúpnete napríklad pri čistení zubov či umývaní riadu.
Zdieľať na